Ujutro, nakon uvodnog predavanja, u prvoj katehezi predvoditelj duhovne obnove, don Damir, govorio je o molitvi. Potaknuo je okupljene mlade da Boga stave na prvo mjesto, da ga “ne zaborave” te da redovito “razgovaraju s Njim”. Ispričao je i svoje iskustvo kada ga je ispovjednik u 16. godini pitao “Boga zanima: jesi li još uvijek spreman izvršiti svoje obećanje”. To ga je duboko dotaknulo, jer samo on je znao za obećanje koje je dao kao osmogodišnjak: da će postati svećenik. Posvjedočio je da je od tada osjetio Boga živim u svom životu i posvetio mu život.

U drugoj katehezi govorio je o opraštanju grijeha, napose se osvrnuvši na sakrament ispovijedi, a kao primjer “uspješne ispovijedi” naveo je “ispovijed” razbojnika koji je bio raspet s Isusom. U trećoj katehezi don Damir je govorio o Mariji kao majci, te o njoj kao putu prema Bogu: “Bog nam je došao preko Marije, mi se njemu vraćamo preko Marije!”

Nakon pripreme za ispovijed, uslijedilo je slavlje sakramenta ispovijedi, kojemu je pristupio veoma velik broj mladih. Euharistijsko slavlje koje je uslijedilo predvodio je dubrovački biskup Mate Uzinić, a propovijedao je don Damir koji je, na temelju evanđeoskog odlomka o potrebi molitve “da Gospodin pošalje radnika u žetvu svoju”, govorio o “žetvi” kao “novoj evangelizaciji”, a koju je definirao kao “ne mijenjanje istine, već mijenjanje načina prenošenja te istine”. Potaknuo je mlade da iskustvo koje su doživjeli na duhovnoj obnovi prenesu drugima, da budu “radnici u žetvi”.

Drugi dan duhovne priprave počeo je četvrtom katehezom u kojoj je don Damir govorio o vjeri u život vječni. Istaknuo je da Isus nije došao “na svijet usputno kao turist”, nego kako bi navijestio život vječni. Govoreći o problemima današnjega mladog čovjeka kada nakon studija pokušava riješiti stambeno pitanje, kazao je da nam “Isus rješava stambeno pitanje”, tj. da govori kako ide “pripraviti nam mjesto”, jer da “u kući Oca njegova ima mnogo stanova”. Govorio je o iskustvu svoje obitelji koja živi u Kanadi, ali je sačuvala sve hrvatske običaje, te tim običajima “uljepšava Kanadu”. Kazao je da je vjernik na zemlji zapravo u dijaspori, te da čežnjom za nebesima treba uljepšavati ovaj svijet. Ukazao je i na primjer Dubrovnika koji je jedan od najljepših gradova upravo zahvaljujući i kršćanskoj kulturi koja ga je obogatila.

U petoj katehezi don Damir je govorio o teologiji tijela. Istaknuo je da Isus nije kazao samo “Ljubite jedni druge!”, nego je nakon toga Isus dodao i “kriterij” ljubavi, a on je: “kao što sam ja ljubio vas”. Naglasio je da ljubav nije nešto što se slučajno događa, nešto što čovjeka može usputno “pogoditi”, nego da je ljubav zapravo odluka. Govoreći o iskrivljenim pogledima na seksualnost, kazao je da je ljubav (a i cijelo kršćanstvo) zapravo “jedno veliko ‘da'”, a nipošto nije “ne”. Naglasio je da pripadati jednoj osobi, kao bračnom drugu, tj. kazati toj osobi “da”, znači svim ostalim ženama ili muškarcima kazati “ne”, ali da je tu naglasak upravo na onom velikom “da” za koje se čovjek odlučuje.

Duhovna obnova završena je euharistijskim slavljem koje je u nedjelju 8. prosinca predvodio biskup Uzinić. U propovijedi je govorio o Isusovu dolasku te napose o potrebi priprave za taj dolazak. Povukao je poveznicu s pripravom cijele biskupije na SHKM koji će se održati u Dubrovniku. Volonterima je istaknuo da je taj susret puno veći dar za njih koji će to organizirati, nego za mlade koji će doći, potkrijepivši to riječima: “Blaženije je davati, nego primati!”

Na kraju duhovne obnove svim volonterima se obratio i pročelnik Vijeća za mlade Dubrovačke biskupije don Marin Lučić, zahvalivši im, te ih obavijestivši da će idući projekti rada s njima biti organizirani prvenstveno na njihovim župama, no da će se biti i velikih okupljanja i druženja na biskupijskoj razini, kao što je upravo održana duhovna obnova.

Tijekom duhovne obnove animatori Dubrovačke biskupije pripremili su zanimljiv zabavni program kojim su mlade zainteresirali i zabavili, napose kroz zanimljive skečeve, među kojima se posebno istaknula glazbeno plesna točka kojom su prikazali zapreke i zamke s kojima se mladi čovjek susreće u svom nasljedovanju Isusa Krista.

IKA