U današnjoj emisiji Trag vjere na Hrvatskom radiju pročitana je izjava splitsko-makarskog nadbiskupa Zdenka Križića o slučaju svećenika osuđenog za bludničenje nad maloljetnikom. Radi se o svećeniku Đakovačko-osječke nadbiskupije koji je nakon odsluženja zatvorske kazne na privremenu službu primljen u Gospićko-senjsku biskupiju, netom prije će mons. Križić napustiti Gospić te preuzeti upravljanje Splitskom metropolijom.

Slučaj su prve objavile Novosti, a prenijeli ostali hrvatski mediji.

U članku se opisuje slučaj svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije (čiji identitet nije otkriven radi zaštite identiteta žrtve) koji je 2021. pravomoćno osuđen za tri djela bludničenja i jedno djelo nametljivog ponašanja na štetu maloljetnika (slučaj je prvotno prijavljen 2014.). Vrhovni sud kasnije je potvrdio presudu te svećenika osudio na zatvorsku kaznu od devet mjeseci. Žrtva je bila 17-godišnji ministrant, a svećenik je čitavo vrijeme ustrajao u svojoj nevinosti.

Osim spomenutog slučaja, Novosti su danas u tiskanom izdanju objavile kako je protiv svećenika ranije vođen još jedan proces, ovaj puta za jedno kazneno djelo bludničenja nad 20-godišnjim ministrantom. Premda je prvotno osuđen na 10 mjeseci uvjetno, presuda je poništena te ga je jedan Županijski sud oslobodio. U obranu svećenika tada su stali i brojni župljani.

Spomenuti svećenik odslužio je kaznu za slučaj koji je uključivao maloljetnog ministranta te je iz zatvora izašao u ožujku 2023. Nadbiskup Hranić ga je u rujnu 2023. povjerio Gospićko-senjskoj biskupiji gdje je do siječnja 2025. upravljao dvjema župama. Mjesec dana nakon njegova dolaska, u listopadu 2023., tadašnji gospićko-senjski biskup Zdenko Križić preuzet će upravljanje Splitsko-makarskom nadbiskupijom dok će ulogu dijecezanskog upravitelja obnašati Richard Pavlić. Gospić će novog biskupa dobiti tek u prosincu 2024. kada će na to mjesto biti imenovan mons. Marko Medo. On će u siječnju 2025., nakon upita Novosti, maknuti svećenika iz službe.

Mons. Križić: Državni sud nije odredio nikakve restrikcije

Iz religijskog programa Hrvatskog radija nadbiskupu Zdenku Križiću poslali su dva pitanja o slučaju. Upitali su ga je li spomenutog svećenika primio u Gospićko-senjsku biskupiju, kojom je tada upravljao, te li je tada znao da je svećenik odlužio kaznu zbog zlostavljanja. Također su ga pitali smatra li da u spomenutom slučaju postoji razlika u presudi između državnog i crkvenog suda.

Nadbiskup Križić pismeno im je odgovorio da se “čini da neki mediji žele, kada je u pitanju Crkva, stvarati afere iz ničega, s vrlo jasnim ciljem. Tako je i u ovom slučaju svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije.” Dodao je kako “primajući istog svećenika za pastoralnu ispomoć, na jedno određeno vrijeme, u Gospićko-senjsku biskupiju, nije prekršen ni jedan zakon, ni civilni ni crkveni”.

Ostatak priopćenja prenosimo kako je pročitan u emisiji Trag vjere:

“Na pitanja u najkraćem odgovaram:

  1. Da, znao sam da je odslužio kaznu za zlostavljanja
  2. Razlika u presudi državnog i crkvenog suda postoji što crkveni sud nikoga ne može osuditi na zatvorsku kaznu, a u kaznama nije ništa blaži od državnog, štoviše, redovito stroži.

Sada idem na ono bitno: državni sud, nakon odslužene kazne, svećeniku nije dao nikakve restrikcije s obzirom na svećeničko djelovanje. On je odslužio kaznu, i valjda je slobodan. Crkva mu nije dopustila vršenje svećeničkog javnog djelovanja za vrijeme cijelog državnog i crkvenog procesa. I to je trajalo puno godina. Nakon što od državnog suda nije dobio nikakve restrikcije nadbiskup Hranić je uputio pitanje Svetoj Stolici kako dalje u ovom slučaju, tj. može li svećenik ili ne može pastoralno djelovati.

Odgovor Svete Stolice je bio da to nadbiskup sam procjeni. Prateći njegovo ponašanje kroz sve te godine suspenzije nadbiskup Hranić je smatrao da mu se može dati povjerenje uz određene uvjete. To je prije svega duhovno praćenje istog svećenika sa strane jednog iskusnog duhovnika i provjeravanje njegova pastoralnog djelovanja.

Ja sam, zbog pomanjkanja svećenika u Gospićko-senjskoj nadbiskupiji, zamolio nadbiskupa Hranića da ga na jedno vrijeme posudi mojoj biskupiji i mi ćemo sve preuzete obaveze poštivati. Smiješno je tvrditi da se s tim potezom htjelo nešto skrivati. Kako se uopće može skrivati svećenika koji javno djeluje u dvije župe? Provjeravajući i kod naroda kvalitetu pastoralnog djelovanja svećenika dobivao sam, a poslije mene i dijecezanski upravitelj Gospićko-senjske biskupije Richard Pavlić, samo najveće pohvale. To potvrđuju i reakcije župljana koji se, kako mi je rekao Apostolski Nuncij, neprestano obraćaju pismima i traže da se svećenika vrati u iste župe. I sam sam mišljenja da bi ga trebalo vratiti, jer nijedan zakon nije prekršen instalirajući ga župnikom u tim župama, ali to je sada na njegovu Ordinariju da odlučuje”, poručio je mons. Zdenko Križić.