Papa Franjo predvodio je jučer, 29. lipnja, svečano euharistijsko slavlje u bazilici Sv. Petra na svetkovinu svetih Petra i Pavla.

Tom prilikom Sveti je Otac blagoslovio velikosvećeničke palije koji će se podijeliti novim nadbiskupima metropolitima iz cijeloga svijeta, tj. onima koji su na svoja mjesta imenovani u posljednjih godinu dana.

Kako smo objavili u ranijem tekstu, palij (lat. pallium) je znak vlasti koju u svojoj pokrajini ima metropolit u zajedništvu s Rimskom Crkvom. Izrađen je od vunene trake široke tri prsta odrasle osobe (oko 6 cm) koja ima oblik kruga. Na vanjskom dijelu kruga dijagonalno su istkane dvije trake dužine oko tridesetak centimetara. Palij se stavlja preko glave iznad svega liturgijskog ruha (iznad misnice) tako da stoji na ramenima, s tim da trake slobodno vise, jedna na leđima, a druga na prsima. Na paliju se nalazi šest crnih križeva, jedan na trakama, zatim po jedan sprijeda i straga na spoju kruga i traka palija te po jedan na lijevom i desnom ramenu. Dakle, ta četiri križa koja se nalaze na krugu palija čine križ na osobi koja ga nosi, što svakako ima i svoju teološku simboliku.

Palij je izrađen isključivo od janjeće vune, jer na taj način simbolički označava Dobroga Pastira iz Evanđelja, izražavajući time pastirsku službu koju metropolit vrši. Na blagdan sv. Agneze (21. siječnja) u bazilici sv. Agneze izvan zidina, na Nomentanskoj cesti u Rimu, blagoslivlju se janjci od čije se vune poslije izrađuje palij. Za jedan palij potrebna su dva janjeća runa. Izrađeni palij papa blagoslivlja na Prvoj večernjoj svetkovine svetih Petra i Pavla (29. lipnja), a onda ih u pozlaćenoj kutiji polaže na grob sv. Petra gdje ostaju preko noći te na taj način postaju relikvija kroz doticaj izražavajući tako tijesnu povezanost s apostolskim prvakom.

Palij oko vrata kardinala Bozanića/Foto: Varaždinska biskupija

Palij kao znak vlasti nosi Petrov nasljednik – papa. Osim pape, Crkva je nošenje palija, prema Zakoniku kanonskoga prava, rezervirala za metropolite. Metropolit je biskup koji je na čelu neke crkvene pokrajine koju je odredio ili odobrio rimski prvosvećenik. Samim tim metropolit je nadbiskup, a njegova biskupija je nadbiskupija. Dijeljenjem palija izražena je osobita povezanost metropolita s papom. Ipak, metropolit ne dobiva palij samim tim što je imenovan na čelo neke metropolije. Naime, on je dužan u roku od tri mjeseca nakon što je primio biskupsko posvećenje ili ako je već bio posvećen (npr. već bio negdje drugdje dijecezanski ili pomoćni biskup), tri mjeseca poslije kanonskoga povjeravanja metropolije, osobno ili preko svojega zastupnika, obratiti se rimskom prvosvećeniku da mu podijeli palij.

Dakle, pravo podjeljivanja palija pripada Petrovu nasljedniku. Ipak, u praksi, on to rijetko čini osobno. Dapače, papa Franjo je 2015. donio odluku da se podjela palija održava u biskupijama iz kojih potječu novi nadbiskupi, a da im palij na ramena stavlja tamošnji apostolski nunciji.

Više o povijesti i značenju velikosvećeničkog palija možete pročitati OVDJE.