Papa Franjo potvrdio je u intervjuu s kineskim isusovcem da bi rado htio posjetiti Kinu. „Da, to mi je želja“, odgovorio je na pitanje o mogućem posjetu koje mu je postavio o. Pedro Chia, voditelj tiskovnog ureda kineske provincije Družbe Isusove, prenio je u petak 9. kolovoza Vatican News.

Isusovačka zajednica, kojoj pripada i papa Franjo, objavila je petnaestominutni intervju na društvenim mrežama. Papa je izjavio kako bi želio posjetiti marijansko svetište u Shesanu, dodavši kako u svojoj rezidenciji ima kopiju Marijine slike koja se ondje časti.

Osim toga, rekao je kako bi se u Kini htio susresti s biskupima i Božjim narodom „koji je mnogo toga prošao i ostao vjeran“. Cijeli kineski narod je „majstor čekanja i strpljenja“, ustvrdio je Papa. „Oni imaju ‘virus nade’ i to je nešto lijepo“, rekao je Papa i pozvao na daljnje strpljivo prenošenje nasljeđa toga „velikog naroda“. Tijekom intervjua papa Franjo udijelio je blagoslov ljudima u Kini.

U razgovoru je bilo riječi i o vremenskom planiranju, ophođenju s kritikom i otporu u Crkvi kao i o bogatstvu isusovačke karizme. Papa je pohvalio sposobnost delegiranja. „Ako sve želite učiniti sami, to ne funkcionira“, pojasnio je. Prije nego što se donesu odluke, potrebna je suradnja, osluškivanje i savjetovanje. „Nemam tajni, činim što moram činiti i to uz pomoć sviju“, rekao je.

Kritika je „uvijek od pomoći“, naglasio je Papa. Čak i onda kad „nije konstruktivna, uvijek pomaže jer potiče na razmišljanje kako postupiti“.

Na pitanje o „utješnom doživljaju“ u njegovoj službi, Papa je naglasio kako takvih doživljaja ima mnogo. Bog „se sam uprisutnjuje utjehom“ i u teškim situacijama, naglasio je Papa, dodavši: „Čudo je što Gospodin čini“.

Kad je riječ o izazovima njegova pontifikata, papa Franjo spomenuo je ratove u Ukrajini, Mjanmaru i Palestini. „Uvijek ih pokušavam riješiti dijalogom, a ako to ne uspijeva, strpljenjem – i uvijek smislom za humor“, pojasnio je.

Intervju je snimljen još 24. svibnja u privatnoj knjižnici Apostolske palače, na blagdan Majke Božje od Sheshana.

Sveta Stolica i Kina nemaju diplomatske odnose. Od 2018. na snazi je privremeni sporazum kojim je uređeno zajedničko imenovanje biskupa u Kini između Pape i službenog Pekinga. Ove jeseni sporazum bi trebao biti produljen treći put.

Papin posjet zemlji s kojom Sveta Stolica ne gaji diplomatske odnose bio bi neuobičajen i do sada ni jedan papa nije posjetio Kinu. Papinu posjetu uobičajeno prethodi poziv državne vlasti i dotične biskupske konferencije.