PRAVILA POHODA LJUBAVI
Deset načela bl. Stefana Wyszyńskog kako se odnositi prema ljudima koja su u vrijeme pandemije posebno aktualna
Mudre riječi novog poljskog blaženika koji je bio mentor Karola Wojtyłe.
Foto: Janusz Trocha via Wikimedia
U pastirskom pismu upućenom vjernicima na Korizmu 1967. godine, bl. Stefan Wyszyński pozvao je na kršćansku obnovu i izgradnju međuljudskih odnosa u obitelji i društvenoj zajednici. Ovo je deset načela toga „križarskog pohoda ljubavi” koja za cilj imaju promjenu i poboljšanje društva.
Ne zaboravimo, ove poruke blaženik izgovara u vrijeme dok komunistički režim pazi na svaki njegov korak. U vremenu vladavine sustava koji nameće vjernicima lažne vrijednosti, režima koji unosi razdor i nemir među njih, Wyszyński poziva na povratak temeljnoj ljudskosti koja izvire iz odnosa s Isusom Kristom.
Danas, u vremenu prijepora i strahova izazvanih pandemijom, ova načela iznova postaju važnom poukom o tome kako ostati kršćanin u teškim situacijama.
ABC križarskog pohoda ljubavi u društvu
- Poštuj svakog čovjeka, jer u njemu je Krist. Budi osjetljiv na potrebe drugoga, tvoga brata i tvoje sestre.
- Imaj dobro mišljenje o svima, ne misli loše o drugome. Trudi se pronaći nešto dobro i u najgorem čovjeku.
- Uvijek budi pažljiv kada govoriš o drugome – ne govori loše o bližnjemu. Popravi štetu koju je učinila tvoja izgovorena riječ. Ne unosi razdor među ljude.
- Razgovaraj sa svakim čovjekom jezikom ljubavi. Ne povisuj glas. Ne psuj. Nemoj vrijeđati. Ne tjeraj drugima suze na oči. Umiri svakoga i pokaži dobrotu.
- Opraštaj sve svima. Ne puštaj gorčinu u svoje srce. Budi uvijek prvi koji pruža ruku pomirenja.
- Djeluj uvijek na korist bližnjemu. Čini dobro drugome, onako kako želiš da ga čine tebi. Ne razmišljaj o tome tko je tebi što dužan ili što si ti dužan njemu.
- Aktivno suosjećaj u trpljenju drugoga. Budi uvijek onaj koji će iskrena srca požuriti s utjehom, savjetom, pomoći.
- Budi savjestan u svome poslu, jer drugi imaju koristi iz plodova tvojega rada, baš onako kako ti imaš iz plodova njihovog.
- Uključi se u organizirano pomaganje drugima. Otvori se prema siromasima i bolesnima. Dijeli se svojim dobrima. Trudi se prepoznati potrebite oko sebe.
- Moli se za svakoga, čak i za neprijatelje.