U povratom letu iz Bruxellesa za Rim papa Franjo je odgovorio na kritike vezane za primjedbe koje je iznio o ženama tijekom subotnjeg posjeta katoličkom sveučilištu u Louvainu.

„U Crkvi su muškarci i žene od početka pozvani ljubiti i biti ljubljeni“, rekao je Papa u subotu. „Ono što karakterizira žene, ono što je istinski ženstveno, nije uvjetovano konsenzusom ili ideologijama, kao što ni samo dostojanstvo nije zajamčeno zakonima napisanim na papiru, već izvornim zakonom upisanim u našem srcu“.

„Ženstvenost nam govori o plodonosnoj dobrodošlici, brizi i životvornoj predanosti. Zbog toga je žena važnija od muškarca, ali strašno je kad žena želi biti muškarac: Ne, ona je žena, a to je ‘zahtjevno’ i važno”, rekao je Franjo.

U priopćenju za javnost objavljenom samo nekoliko trenutaka nakon Papina govora, sveučilište u Louvainu je kritiziralo Franjine primjedbe o ženama kao “konzervativne” te “determinističke i reduktivne”.

Sveučilište je priopćilo da izražava “neodobravanje stajališta koje je izrazio papa Franjo o ulozi žena u Crkvi i društvu”.

“Louvain je inkluzivno sveučilište posvećeno borbi protiv seksizma i spolnog nasilja”, navodi se u priopćenju. “Ponovo potvrđuje svoju želju da svi prosperiraju u njemu i u društvu, bez obzira na podrijetlo, spol ili seksualnu orijentaciju. Poziva Crkvu da slijedi isti put, bez ikakvog oblika diskriminacije.”

U razgovoru s novinarima, Papa je priopćenje sveučilišta nazvao “unaprijed napravljenim” i “nemoralnim” jer je objavljeno “u trenutku kada sam govorio”.

“Uvijek govorim o dostojanstvu žena”, rekao je. “Rekao sam nešto što ne mogu reći o muškarcima: Crkva je žena, ona je Isusova zaručnica. Nije ljudski maskulinizirati žene. Žene su, uvijek kažem, važnije od muškaraca, jer Crkva je Isusova zaručnica.”

Dodao je da ako se ovo nekim ljudima čini “konzervativnim”, to je zato što ne razumiju ili zato što “postoji otupjela pamet koja ne želi čuti o ovome”.

Tijekom leta Franjo je odgovorio i na pitanje novinarke Valerie Dupont koja je rekla da su ljudi u Belgiji bili „začuđeni“ njegovim riječima na grobu kralja Baudouina. Podsjetimo, Papa je pohvalio pokojnog belgijskog kralja jer nije htio potpisati zakon o pobačaju, nazvavši legalizaciju pobačaja „ubojitim zakonom“.

“Znate da je čuđenje početak filozofije”, šaljivo je odgovorio Papa novinarki te nastavio.

“Žene imaju pravo na život, na svoj život i na život svoje djece. Ne zaboravimo ovo reći”, rekao je Papa. “Pobačaj je ubojstvo. … ubija ljudsko biće. Liječnici koji ga izvode su plaćeni ubojice… I o tome nema rasprave.”

“Žene imaju pravo zaštititi život”, rekao je, dodajući da su kontracepcijska sredstva “druga stvar. Nemojte ih brkati. Ja govorim samo o pobačaju i o tome ne možete raspravljati. Žao mi je, ali to je istina.”

Komentari pape Franje o pobačaju dolaze dok se u Belgiji raspravlja o tome treba li produžiti zakonsku granicu pobačaja u zemlji, koja je do 12. tjedna trudnoće.

Razgovor s novinarima dotaknuo se i izraelskog bombardiranja Libanona i Gaze. Pitanje upućeno Papi bilo je vezano uz to je li Izrael otišao predaleko.

„Obrana uvijek mora biti proporcionalna napadu“, odgovorio je Franjo. „Kada postoji nešto neproporcionalno, očigledna je tendencija nadmoći koja nadilazi moral. Država koja svim snagama radi te stvari – govorim o bilo kojoj zemlji – koja te stvari radi na tako prenaglašen način, to su nemoralne radnje“.

„Čak i u ratu postoji moral koji treba očuvati. Rat je nemoralan, ali pravila ratovanja ukazuju na nekakav moral. Ali kada se to ne poštuje, možete vidjeti – kako kažemo u Argentini – “zlu krv” ovih stvari“.