Dvije biskupije, Rimska i Fatimska, upozorile su na samoprozvanog katoličkog biskupa Salvatorea Micalefa, kojeg je 2009. za svećenika zaredio ekskomunicirani zambijski nadbiskup Emmanuel Milingo, piše Crux.

Micalef pozornost na sebe svrće (para)liturgijskim susretima koji uključuju “molitvu za ozdravljenje” te “egzorcizme”, a predstavlja se kao prelat međunarodne katoličke prelature “Sv. Petra i Pavla”.

Biskupija Leiria-Fatima u Portugalu, upozorenje je izdala još prošle godine, distancirajući se od seminara “iscjeljenja i oslobođenja” koje je samoprozvani biskup držao u hotelima u blizini svetišta Gospe Fatimske.

U priopćenju kojeg je potpisao generalni vikar biskupije o. Jorge Guarda, stoji kako je Micalef “zaređen za svećenika i biskupa bez dozvole Svetog Oca” te nije u zajedništvu sa Svetom Stolicom.

Također, u priopćenju stoji kako su cijeli slučaj prijavili Vatikanu.

Inače, Talijan je za biskupa zaređen 2014., a to su učinili nasljednici spomenutog nadbiskupa Milinga, okupljeni oko pokreta “Oženjeni svećenici sada”. Ovaj zambijski prelat u više se navrata našao u problemima s Vatikanom, uključujući činjenicu da se kao biskup oženio na ceremoniji koju je predvodio pastor Sun Myung Moon, čovjek koji se naziva nasljednikom Krista te je osnivač Crkve ujedinjenja, religijske zajednice koju mnogi smatraju kultom. Vatikan je suspendirao Milinga no konačna kazna, u obliku ekskomunikacije i laicizacije, dogodila se nakon što je bez dozvole Svetog Oca zaredio četiri biskupa.

Slučaj je ponovno postao aktualan početkom ovog mjeseca, kada je Rimska biskupija objavila priopćenje o Salvatoreu Micalefu.

“Gospodin Salvatore Micalef, samozvani patrijarh i biskup katoličke prelature sv. Petra i Pavla, nije u zajedništvu s Katoličkom Crkvom te nema ministerijalne sposobnosti za podjelu sakramenata.”

“Stoga ne može sudjelovati niti slaviti sakramente katoličke vjere na teritoriju Rimske biskupije”, stoji u priopćenju.

Kako piše Crux, ostaje pitanje zašto se Rimska biskupija sada oglasila, a neki tvrde kako je povod skorašnji Jubilej tijekom kojeg se u Rimu očekuje 35 milijuna hodočasnika, uz zabrinutost da bi figure poput Micalefa mogle pokušati iskoristiti tu priliku kako bi neupućene privukli na paralelne neautorizirane događaje, u nekim slučajevima i profitirajući na toj prevari.