Poljaci se danas prisjećaju svojih svećenika, redovnika i redovnica koji su ubijeni tijekom Drugog svjetskog rata. Tijekom njemačke okupacije Poljske stradalo je čak dvije tisuće od tadašnjih deset tisuća dijecezanskih svećenika, piše CNA.

Danas, odnosno na dan oslobođenja logora u Dachau, biskup Siedlca, Grzegorz Suchodolski, služio je svetu misu u Nacionalom svetištu svetog Josipa u Kaliszu. Naime, nacisti su samo u logoru Dachau ubili 868 pripadnika poljskog klera, pa se zbog toga taj logor naziva i „najvećim grobljem svećenika u svijetu“.

U tom je logoru između 1933. i 1945. godine bilo zatočeno tri tisuće pripadnika klera, od čega su trećina svećenika i biskupa bili zatočenici iz Poljske. Među njima bilo je nekoliko značajnih svećenika, kao što je Stefan Frelichowski, koji se danas slavi kao zaštitnik skauta.

Poljski biskupi su odlučili da će se komemoracija za stradale svećenike održavati upravo u Nacionalnom svetištu svetog Josipa upravo zbog njegove poveznice s logorom Dachau.

Naime, tjedan dana prije nego su Amerikanci oslobodili logor, svećenici i redovnici su se zavjetovali svetom Josipu da će, ako im spasi živote, svake godine hodočastiti u Kalisz. Samo dva sata prije nego što su trebali biti ubijeni, 29. travnja 1945. godine, u logoru se pojavila mala patrolna jedinica američke vojske i spasila svećenike. Nekoliko godina kasnije preživjeli svećenici su hodočastili u Kalisz. Godine 1970. u kripti svetišta su uredili kapelu mučeništva i zahvalnosti.

Poljaci se na današnji dan također prisjećaju i katoličkih svećenika, redovnika i redovnica koji su ubijeni tijekom komunističkog režima nakon Drugog svjetskog rata. Prof. Jan Żaryn tvrdi da je samo za vrijeme Staljina oko tisuću svećenika, što je tada činilo 10 posto klera, prošlo kroz komunističke zatvore. Među njima je bio i kardinal Stefan Wyszyński koji će 12. rujna ove godine biti proglašen blaženim.