Jučer se biskup susreo s osobama koje se brinu za čistoću Dubrovnika, a u utorak je u sklopu duhovnih susreta s mladima “Na kavi s duhovnikom” s mladim vjernicima razgovorao na temu ljubavi

Collage 2

Prvi put priređena je večera dubrovačkog biskupa Mate Uzinića i njegovih suradnika s osobama koje se brinu za čistoću Dubrovnika i onima koji svojom specifičnom djelatnošću – prijevozom robe karićima – olakšavaju život preostalim stanovnicima Grada u zidinama, izvijestio je tiskovni ured Dubrovačke biskupije.

U dubrovačkom sjemeništu u srijedu, 25. veljače predstavnici Crkve izrazili su im zahvalnost za ono što, svojim svakodnevnim radom čine za život svih stanovnika Dubrovnika, a što se često ne vidi, previdi ili uzima zdravo za gotovo.

“Ovaj naš susret je i naše priznanje za sve što činite”, kazao im je biskup, “ali je i priznanje i zahvala za sve što ste učinili tijekom Susreta hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku.” Pri tom se prisjetio čišćenja prostora u Gruškoj luci gdje je bilo središnje misno slavlje, a koje je nakon toga trebalo očistiti za sutrašnju jutarnju misu. “Bez velikih problema vi i vaša uprava priskočili ste u pomoć i iako to nije bila vaša dužnost i područje djelovanja, taj prostor se ponovno pretvorio u mjesto na kojemu možemo slaviti euharistiju.”

Obraćajući se zaposlenicima ‘Čistoće’ biskup je kazao kako je korizma vrijeme čišćenje u kojem su vjernici pozvani i u sakramentu ispovijedi pročistiti svoju nutrinu te je to povezao sa svakodnevnim čišćenjem Grada za što se oni brinu.

“Često čujem da je naš Grad mnogo uredniji od puno drugih gradova, a to je zahvaljujući vama. Kada ne bi bilo vas i vaše službe koju mi često ne primjećujemo, naš Grad, kojim se ponosimo uopće ne bi bio ovako lijep, za par dana bi se pretvorio u strašilo od Grada. Ali zahvaljujući vama i vašem svagdašnjem trudu, Grad ima svoju ljepotu, on je ovakav kakav jest.”

‘Karićarima’ je kazao kako su kršćani u korizmi pozvani nositi terete jedni drugima odnosno pomagati jedni drugima, pokazujući tako bratsku ljubav. A vozači karića to u doslovnom smislu svakodnevno čine, nose terete drugih ljudi i poslužuju im.

“Ovaj naš večerašnji susret želi biti naš izričaj zahvalnosti za ono što vi činite. Ne možemo mi ponijeti sve vaše terete ali želimo ovaj bratski stol podijeliti s vama, i neka to bude znak naše želje da ovo korizmeno vrijeme pretvorimo u vrijeme bratske ljubavi. Želimo ovdje večeras svi biti braća, kako bi smo i sutra ponovno na ulici također mogli to biti.”

Zahvaljujući i jednima i drugima dubrovački biskup je zaključio kako oni svojim službama, uz to što se brinu za egzistenciju svojih obitelji, također s ljubavlju pomažu stanovnicima Grada, a to se može primijetiti.

“Svaki posao se može raditi na različite načine, može se činiti onako čisto da ga se izvrši, a može se u njega i unijeti ljubav. Mi prepoznajemo da vi u vaš posao unosite ljubav.”

Večera s biskupom održana je na inicijativu katedralnog župnika dr. don Stanka Lasića i uz suradnju rektora Sjemeništa don Marina Lučića.

Direktor Čistoće Pero Kaciga također je zahvalio na pozivu na večeru, te pozvao stanovnike Dubrovnika da pripomognu njihovim djelatnicima tako što će se i sami bolje pridržavati komunalnog reda.

Dan ranije, biskup dubrovački susreo se s mladima. U organizaciji dubrovačkoga Studentskog katoličkog centra svakog mjeseca održavaju se “Kave s duhovnikom” u samostanu Sv. Klare u Dubrovniku, a ovog utorka duhovnik je bio dubrovački biskup Mate Uzinić koji je mladima uistinu skuhao i poslužio kavu, uz koju su zajednički razgovarali o temi ljubavi.

Biskup je na početku rekao da je ljubav uvijek dobra tema, no da ljudi nažalost često iskrivljuju tu riječ. Nakon općenitog govora o ljubavi, posebno se osvrnuo na ljubav između žene i muškarca te razliku između pojmova “eros” i “agape”. Pojasnio je da su te obje dimenzije ljubavi sa svojih različitih aspekata nužne sastavnice kompletne ljubavi, jer premda je eros u početku označen požudom, u približavanju drugomu će se sve više postati agape, a jednako tako agape sam po sebi je siromašan bez erosa. Rekao je i da rast u ljubavi prema višim razinama traži konačni oblik u smislu isključivosti (ljubavi prema jednoj osobi) i u smislu trajnosti.

Istaknuo je da je važno da sve ljubavi „imaju svoj temelj u onome koga mi definiramo kao Ljubav, a to je Bog”, jer „Bog sam je pokazao ljubav i svaka naša ljubav mora se mjeriti prema Božjoj. Bog od nas očekuje da mu uzvraćamo ljubav, ali i da ta ljubav prema njemu prožima sve naše odnose”.

Osvrnuo se i na pitanja koja se nameću mladima, posebno kad su u pitanju moralni principi koje propovijeda Crkva, a koji se mladima mogu činiti kao neka zabrana. Rekao je da su takva pitanja legitimna, ali da ne vide stvarnost onakvu kakva jest, priznavši da je uzrok tome i što ponekad „mi koji iznosimo moralne principe i stavove Crkve o življenju seksualnosti, nastupamo previše s pozicija zabrana. Trebali bismo, a to je put kako bi se u budućnosti trebalo ići, govoriti više s pozitivnoga aspekta”.

Rekao je da svojim iznošenjem moralnih principa, Crkva nikome ništa ne želi zabraniti, već pomoći da ljubav žive na pravi način, da ljubav doista bude izvor istinske sreće i da ona dovede do onoga koji je Ljubav, a da ne budu zavedeni onim što se naziva ljubav, a što je zapravo uzrokom degradacije ljubavi kao takve.

Mladi su postavljali i brojna pitanja te se zajedničko promišljanje nastavilo u opuštenoj atmosferi i ugodnom druženju biskupa Uzinića i mladih, gdje su raspravljali o zaljubljenosti, življenju celibata, nezrelom stupanju u brak s potpuno pogrešnim razlozima za tu važnu odluku, prelaska iz zaljubljenosti u običnu navezanost koja nije ljubav, potrebi rada na izgradnji zrele ljubavi, predbračnim odnosima i nesavršenosti ljubavi prisutne u njima te mnogim drugim temama koje su zanimale mlade.

IKA | Bitno.net