Nadbiskup Barisic dr. Reisman_Probudili ste nas iz uspavanosti

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić primio je u ponedjeljak, 4. veljače, u Nadbiskupskome ordinarijatu u Splitu američku znanstvenicu dr. Judith Reisman. Susretu su također nazočili Stjepo Bartulica (Centar za obnovu kulture) i Vice Batarelo (Vigilare). Dr. Reisman iznijela je svoja iskustva boravka u Hrvatskoj. Među razlozima svoga posjeta navela je osobnu zahvalnost Katoličkoj crkvi što se tijekom Drugoga svjetskog rata zauzimala za spašavanje Židova: “Čast mi je pomoći onima koji su pomagali mome narodu”, istaknula je dr. Reisman. Osobito ju je obradovalo, kako je kazala, što su joj tijekom posjeta mnogi obični građani pristupali i iskazivali potporu za njezin rad. Izrazila je svoje čvrsto uvjerenje da je Katolička crkva u svijetu trenutačno “najjača obrana protiv dehumanizacije”.

Nadbiskup Barišić zahvalio je dr. Reisman na njezinu zalaganju i hrabrom iznošenju svojih stavova. Prateći nastupe dr. Reisman u Hrvatskoj, nadbiskup Barišić je napomenuo da je sada jasnije gdje se naše društvo zaustavilo: “Mislio sam da smo otvoreniji za druge i drugačija mišljenja. Vaš je posjet poticaj za zaštitu temeljnih etičkih i moralnih vrjednota. Probudili ste nas iz uspavanosti, nemoći i pasivnog promatranja tako važnih događaja u našem društvu. Ujedno potakli ste nas na dijalog oko bitnih dimenzija osobnoga i društvenog života”, rekao je nadbiskup. Raznovrsne reakcije u medijima oko gostovanja dr. Reisman, mons. Barišić je komentirao riječima: “Kao građani Hrvatske ne možemo biti na to ponosni. Ali se istodobno u nama budi ponos jer vidimo da su naši mladi za razliku od ostataka prošlosti, svjetlije lice naše budućnosti”. Također je rekao da je aktualna rasprava o spolnosti izvrsna prigoda da se ljudi različitih vjerskih pripadnosti i svjetonazora zbliže i prepoznaju da su djeca istoga Oca, na zajedničkom putu oko zaštite temeljnih ljudskih vrjednota. (ika/bitno.net)