Neka je plemenita ljepota u tomu kada se ubace na žeravu čista zrna i iz uzvitlane se posude uzdigne mirisav dim. Kao milozvuk je to, divan sklad oblaka i ugodna mirisa. Bez ikakve svrhe, čist kao pjesma. Plemenito potrošena dragocjenost. Ljubav koja se daje i posve predaje.

Kao onda kada je Gospodin sjedio u Betaniji, a Marija donijela dragocjene nardove pomasti, izlila na svete noge, svojom ih kosom osušila, a miris napunio svu kuću. Škrto je srce mrmljalo: “Čemu šteta ova?” Ali Božji Sin reče: “Pusti je! Neka to izvrši za dan mojega ukopa!” Izvršila se ondje tajna smrti, ljubavi, mirisa i žrtve.

Isto je to i tamjan: tajna ljepote koja ne zna za ikakvu svrhu, već slobodno uzlazi. Tajna ljubavi što gori i izgara i uništenjem nestaje. A i tu se javlja suhoparan osjećaj i pita: čemu sve to?

Žrtva mirisa – samo Pismo kaže – to su molitve svetih. Znak molitve je tamjan, i to baš one molitve koja ne misli ni na kakvu svrhu, koja ništa ne traži, već se uzdiže kao Gloria iza svakoga psalma, koja se klanja i hoće Bogu zahvaliti “što je tako uzvišen”.

A i u takav znak može ući igrarija. Mirisni oblaci mogu nositi i sporne ugođaje, vjersku igrariju čuvstava. Ako je tako, onda kršćanska savjest ima pravo prigovoriti i upraviti molitvu “u duhu i istini”, kao opomenu neka bude čista i poštena. Jer ima i u religiji licemjerja, koje dolazi iz škrta i suhoparna srca, kao i mrmljajuća riječ Jude Iškariotskoga. To je kada se želi molitva što mora donositi duhovne dobiti pa zato mora biti točno izmjerena i građanski razborita.

Taj način ne zna ništa o kraljevskoj punoći molitve koja hoće darivati. Ne zna ništa o duboku klanjanju, ne poznaje dušu molitve koja uopće ne postavlja nikakva “čemu” i “zašto”, već se diže uvis samo zato što je ljubav, miris i ljepota. Što više ljubi, toliko više je i žrtva, jer miris dolazi iz ognja što žari.

*Pročitajte više: Zašto palimo mirisni tamjan pred Božjim oltarom?

Gornji tekst je izvadak iz knjige Romana Guardinija “Sveti znakovi”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje, gdje je možete i prelistati.