ODLAZI NA DVA KONTINENTA
Papa idućeg tjedna kreće na najdulje putovanje svoga pontifikata
Od 2. do 13. rujna posjetit će Indoneziju, Papuu Novu Gvineju, Istočni Timor i Singapur, te tako proći skoro 40 tisuća kilometara
Put je to koji obuhvaća čak dva kontinenta i četiri nacije, no Papa ne putuje kako bi „obarao rekorde”, već je to „čin poniznosti pred Gospodinom koji nas poziva, čin poslušnosti poslanju”, rekao je u intervjuu filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, proprefekt Dikasterija za evangelizaciju.
Papa Franjo ove godine navršava 88 godina te putuje u starijoj dobi od njegovih prethodnika. Papa Benedikt XVI. odstupio je s 85 godina. Papa Ivan Pavao II. putovao je do samog kraja svoga pontifikata, a njegovo posljednje apostolsko putovanje učinio je s 84 godine.
Sveti Otac će najprije, od 2. do 6. rujna, biti u Jakarti. Geslo njegova posjeta zemlji je „Vjera – Bratstvo – Suosjećanje”. Osim uobičajenih susreta s državnim čelnicima, civilnim društvom, diplomatskim zborom te mjesnom Crkvom, Papa će upoznati i mlade iz Scholas Occurrentes. Također je predviđen međureligijski susret u džamiji Istiqlal i susret s osobama koje primaju pomoć od karitativnih ustanova. Misu s pukom slavit će 5. rujna na stadionu „Gelora Bung Karno“ – predviđeno je da će na misi biti oko 70000 ljudi.
Bit će to treći posjet Petrova nasljednika u Indoneziju – prethodno je zemlju posjetio papa Pavao VI. 1970. godine te papa Ivan Pavao II. 1989. godine. Većinu stanovništva čine muslimani – u Indoneziji živi oko 8 milijuna katolika (od ukupno 275 milijuna stanovnika). Kardinal Ignacije Suharyo Hardjoatmodjo, nadbiskup Jakarte, je za vatikanske medije istaknuo kako su katolici dobro integrirani u zajednici te se poštuje vjerska sloboda. Iako čine manjinu, katolici nisu diskriminirani te je uobičajeno da unutar jedne obitelji članovi pripadaju različitim vjeroispovijestima. „To je nezamisliva stvarnost u drugim zemljama”, objašnjava kardinal, “ima svećenika i redovnika koji dolaze iz muslimanskih, budističkih i hinduističkih obitelji.“
Papua Nova Gvineja
Sveti Otac putovanje nastavlja u Papuu Novu Gvineju, gdje će boraviti do 9. rujna. Vođen jednostavnim geslom, „Moliti”, Sveti Otac će među ostalim upoznati mjesne vjernike i skupinu misionara biskupije Vanimo, a prije polaska za Istočni Timor pozdravit će mlade.
„Papa Franjo će pronaći Crkvu s dobrom vjerskom praksom, ali u stilu Papue Nove Gvineje… To su vrlo stari narodi s vrlo drevnim tradicijama. Za njih je Papina prisutnost potvrda njihova puta kao Crkve, kao naroda Božjega”, rekao je za vatikanske medije p. Mario Abzalón Alvarado Tovar, generalni ministar Misionara Presvetoga Srca, reda koji djeluje u toj zemlji. Mjesnu Crkvu opisao je kao „raznobojnu, višejezičnu i multietničku”. Među aktualnim izazovima u toj otočnoj državi istaknuo je među ostalim klimatske promjene, sustavno siromaštvo te izrabljivanje resursa kao i velika razlika svjetonazora među plemenima.
Istočni Timor
U Istočnom Timoru, uz tradicionalne susrete s političkim vlastima i klerom, Papa će posjetiti djecu s invaliditetom, a misu s pukom će slaviti 10. rujna u popodnevnim satima. Geslo „Neka vaša vjera bude vaša kultura“ poticaj je i ohrabrenje da se vjera živi u skladu s kulturom, prema tradicijama timorskog naroda.
Sveti Otac će misu slaviti u predgrađu glavnog grada Dilija. Zemlju je prethodno posjetio papa Ivan Pavao II. 1989. dok je Istočni Timor još bio pod Indonezijskom upravom. Nakon proglašenja osamostaljenja 1999. uslijedilo je razdoblje napetosti i nasilja. Nadbiskup Kupanga u Indoneziji Fides Hironimus Pakaenoni za vatikanske medije je naveo kako je pokrenut put pomirenja koji je izliječio rane iz prošlosti. Papina će prisutnost moći zapečatiti put zbližavanja i pomirenja, smatra nadbiskup. „Njegov posjet nije samo za katolike nego za cijelo stanovništvo. Mora se reći da između Crkava Zapadnog Timora i Istočnog Timora nema problema i mi smo u punom zajedništvu“, naveo je, dodajući kako ipak postoje poteškoće i patnje među obiteljima koje su izgubile svoje najmilije. Stoga bi Papin posjet također mogao biti „trenutak posebne milosti, trenutak traženja i dočeka oprosta, u vjeri u Boga koji liječi rane“.
Singapur
Posljednja zemlja koju će Papa pohoditi u sklopu svog 45. apostolskog putovanja u inozemstvo je Singapur. Geslo je „Jedinstvo – Nada“. „Jedinstvo“ izražava zajedništvo i slogu među vjernicima, kako unutar Crkve, tako i u kontekstu društva i obiteljskih odnosa. „Nada“ označava da će apostolsko putovanje biti svjetionik nade za kršćane u regiji, posebno one koji su diskriminirani i progonjeni.
Papa će misu slaviti s pukom 12. rujna na Nacionalnom stadionu „Singapore SportsHub“, a posljednjeg dana njegova boravka u zemlji posjetit će starije i bolesne u domu „Santa Teresa“ te održati međureligijski susret s mladima. Kako izvještavaju vatikanski mediji, zbog velikog interesa sudjelovanja na misi s Papom, naknadno su stavljena još 6000 mjesta, te je predviđeno da će na misi biti 48,600 ljudi.