Više od 2000 ministranata stiglo je u Rim u pratnji svećenika i biskupa. U sklopu njihovog hodočašća susreli su i papu Franju, koji je u njima prepoznao svjedoke među vršnjacima.

Hodočašće francuskih ministranata dva puta je bilo odgođeno zbog pandemije, no sada su u kolovozu imali priliku dijeliti trenutak sa Svetim Ocem koji se osvrnuo na geslo koje ih vodi ovih dana: „Dođi, služi, izlazi!“.

„Odabrali ste biti ministranti i želio bih vam od srca zahvaliti na naporima, a ponekad i odricanjima, koja prihvaćate kako biste se posvetili ovoj obvezi kao ministranti, dok mnogi drugi vaši prijatelji radije spavaju nedjeljom ujutro, ili se bave sportom… Nemate pojma koliko možete biti primjer, referentna točka mnogim mladim ljudima vaših godina. Zaista možete biti ponosni na ono što radite.“

Ohrabrio ih je nadalje neka se ne stide te službe, makar bili jedini, makar odrastali. Kako je rekao Papa: „Čast je služiti Isusu kada daje svoj život za nas u Euharistiji“.

Služba je stoga konkretno svjedočanstvo evanđelja, to je apostolat. No, kako je napomenuo Papa, služenje na misi zahtijeva nastavak: „Služi i izlazi!“

„Vi znate da je Isus prisutan braći koje susrećemo. Nakon služenja Isusu na misi, On vas šalje da mu služite u ljudima koje susrećete tijekom dana, osobito ako su siromašni i u nepovoljnom položaju, jer je On posebno sjedinjen s njima. Možda imate prijatelje koji žive u teškim susjedstvima ili koji se suočavaju s velikom patnjom, čak i ovisnostima; znate mlade ljude koji su raseljeni, migranti ili izbjeglice. Pozivam vas da ih velikodušno primite, da ih izvučete iz njihove usamljenosti i da se s njima sprijateljite.“

Hrabrost, spontanost i entuzijazam alati su koje Papa poziva mlade da koriste kako bi osvojili druge, kako bi svakome proširili ljubav, oprost, Isusovu blizinu. „Ja inzistiram na tome – kazao je – bliskost: bliskost među vama, bliskost s članovima vaših obitelji, bliskost s drugim mladim ljudima”, kako ne bi zapali u „sebičnost” ili „grupice“

„Izbjegavajte iskušenje povlačenja u sebe, sebičnosti, zatvaranja u svoj svijet, u male grupe, u virtualne društvene mreže. Birajte radije prava prijateljstva, a ne virtualna, koja su iluzorna i zatvaraju vas i odvajaju od stvarnosti.“

Papa ističe mladima i važnost odnosa sa starijima, ponavljajući kako su djedovi i bake dragocjeni za savjete i iskustva. „Nerijetko su oni ti koji vas prate na misu i govore vam o Bogu. Stariji su nužni resurs za vašu ljudsku zrelost“.

„Danas je rizik da više ne znate odakle ste, da izgubite svoje korijene, da izgubite svoj putokaz. Reci mi, kako misliš graditi svoju budućnost, planirati svoj život, ako nemaš jake korijene koji ti pomažu da ostaneš uspravan i vezan za zemlju? Lako je „odletjeti“ kad se nemaš gdje pričvrstiti. Tražite svoje korijene, naučite poznavati i voljeti svoju kulturu, svoju povijest, ući u dijalog u istini s onima koji su drugačiji od vas, jaki u tome što jeste i poštujući ono što drugi jesu.“

Postavljanje čvrstih temelja za život koji „raste u Kristu”: sada su u pravoj dobi za to, rekao je Papa mladima, pozivajući ih da zaviru u svoja srca te neka ne odustanu od svojih snova. Nemojte se bojati odazvati se Gospodinovom pozivu, ohrabrio ih je, ako služba ministranta u njima pobudi želju za redovnički ili svećenički život.

„Njeguj taj poziv u svome srcu i jednog dana imaj hrabrosti razgovarati o tome s nekim kome vjeruješ. Kako je lijepo vidjeti mlade ljude kako se velikodušno predaju Kraljevstvu Božjem, u službi Crkve! To je stvarno lijepa pustolovina.“

Stoga ih je pozvao neka se povjere i Mariji, koja je kao djevojčica imala snove i planove, ali koja se na Božji poziv učinili službenicom svojim velikodušnim, plodnim i radosnim „da“.