Justin Welby, nadbiskup Canterburyja i prvi čovjek Anglikanske Crkve, danas je iznenada odstupio s dužnosti, objavivši odluku na X-u u popodnevnim satima.

Posljednjih dana Welby je bio meta kritika, uključujući iz crkvenih redova, zbog svoje uloge u slučaju serijskog zlostavljača Johna Smytha, javljaju strani mediji.

Radi se o britanskom odvjetniku, preminulom 2018., koji je izvršio “traumatične fizičke, seksualne, psihološke i duhovne napade” na najmanje 130 dječaka i mladića. Zlostavljanje se, prema rezultatima nedavno objavljene neovisne istrage koju je naručila Engleska Crkva (dio šire anglikanske zajednice), događalo od 70-ih godina prošlog stoljeća pa sve do njegove smrti. Smyth je nakon objave rezultata istrage stekao epitet najgoreg zlostavljača u povijesti Engleske Crkve. Među žrtvama su čak i neki članovi njegove vlastite obitelji, ali i polaznici vjerskih kampova.

Nadbiskup Welby u priopćenju je istaknuo kako je odluku o ostavci donio “u najboljem interesu Engleske Crkve”, tražeći pritom dopuštenje engleskog kralja Charlesa, objavio je Church Times.

“Vjerujem da je moje odstupanje s dužnosti u najboljem interesu Engleske Crkve, koju iznimno volim i kojoj mi je bila čast služiti. Molim se da nas ova odluka ponovno usmjeri k ljubavi koju je Isus Krist imao za svakoga od nas.”

Prvi čovjek Anglikanske Crkve (čija uloga nije upravna, poput one papa u katoličanstvu, već ceremonijalna) dodao je kako je neovisno izvješće “razotkrilo dugo čuvanu zavjeru šutnje o odvratnim zločinima Johna Smytha.”

“Kad su me 2013. obavijestili o njima te rekli da je o svemu informirana i policija, pogrešno sam vjerovao da će uslijediti prikladna reakcija.”

Premda su odgovorni iz biskupije Ely, gdje su Symthovi zločini prvi put prijavljeni, doista razgovarali s policijom, istraga je pokazala da formalna prijava nikada nije podnesena.

“Vrlo je jasno da moram preuzeti osobnu i institucionalnu odgovornost za dugačak i traumatičan period od 2013. do 2024.”, dodao je Welby koje je upravo 2013. postavljen na mjesto nadbiskupa Canterburyja.

CNN prenosi kako je Welby radio u kampovima koje je Smyth pomogao organizirati te je također donirao male iznose za njegove “misije” u Zimbabveu, gdje je ovaj boravio od 1984. do 2001.

Neovisna istraga pokazala je kako su u vremenu dok je Smyth bio u Africi službenici Engleske Crkve “znali za zlostavljanja i propustili poduzeti potrebne korake kako bi se spriječila buduća zlodjela”.

I dok se u izvješću tvrdi da “nije moguće utvrditi je li Justin Welby znao za ozbiljnost zlostavljanja u Ujedinjenom Kraljevstvu prije 2013.”, zaključuje se kako je “najvjerojatnije” imao određena saznanja o Smythovom problematičnom ponašanju.