Papa Franjo danas je predvodio misno slavlje u Tasitolu, zaštićenom obalnom pojasu koji uključuje slana jezera, promenadu i plažu, 8 kilometara od Dilija, glavnog grada Istočnog Timora.

Na liturgiji je, prema procjenama lokalnih vlasti, sudjelovalo oko 600 tisuća vjernika, gotovo polovica stanovništva te većinski katoličke zemlje koja službeno broji 1,3 milijuna ljudi.

Slavlje je, kako javlja Vatican News, započelo tradicionalnim plesom, potom je papa Franjo održao propovijed uz prijevod lokalnog svećenika.

Sveti se Otac osvrnuo na riječi proroka Izaije: “Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo” (Iz 9, 5).

Izaija je, istaknuo je Papa, te riječi uputio stanovnicima Jeruzalema u “vrijeme prosperiteta” za grad, ali koje je karaKterizirao “veliki moralni razvrat”. Siromašni su bili napušteni i gladni, nevjera neobuzdana, a prakticiranje vjere “svedeno na čisti formalizam”.

Stoga je prorok navijestio “novi horizont” koji je Bog otvorio, darujući sina.

“U svakom dijelu svijeta”, istaknuo je Papa, rođenje djeteta predstavlja “zvjezdani trenutak radosti i slavlja”, usađujući “želju za dobrim (…) povratak jednostavnosti i čistoći”.

“Kako je lijepo da u Istočnom Timoru ima toliko puno djece: vi ste mlada zemlja i na svakom kutku vaše zemlje možemo vidjeti bujanje života.”

To je veliki dar, nastavio je Sveti Otac, ali i znak, podsjetnik koliko je važno “napraviti prostora za djecu, za najmanje, dočekati ih s dobrodošlicom i brinuti o njima”.

Rođenje djeteta je i lekcija koliko je važno učiniti sebe “malenim”.

“Nemojmo se bojati učiniti sebe malenima pred Bogom i drugima, ne bojimo se (…) darovati naše vrijeme, promijeniti naše planove žrtvovanjem nečega kako bi bratu i sestri bilo bolje i kako bi bili radosni.”

Na kraju misnog slavlja papa Franjo ponovno naglasio je važnost brige za djecu, u kratkom, nepripremljenom govoru.

Govoreći o timorskom selu kroz koje je prošao tijekom boravka u zemlji, poručio je kako je najbolja stvar koju je vidio bila “osmjeh djece”.

“Mjesto koja uči tu djecu kako se smijati, mjesto je koje ima budućnost.”

No Sveti je Otac okupljeni narod upozorio i na “krokodile” koji “žele promijeniti vašu kulturu, i vašu povijest”.

“Nadam se da ćete nastaviti imati puno djece. Brinite o njima, ali brinite i o svojim starijima, koji predstavljaju pamćenje ove zemlje”, zaključio je.