„Papin je govor bio vrlo dubok. Istaknuo je mnoge važne ideje koje su naišle na vrlo dobar prijem kod svih sudionika kongresa vjerskih vođa. Bio je to pastoralan i vrlo duhovan govor, kao što Papa uvijek čini. Bio je to dobar početak za naš sastanak, koji je ponudio razne elemente za razmišljanje“. Tim je riječima, u razgovoru za vatikanske medije, metropolit Volokolamska Antonij, voditelj Odjela za vanjske poslove Moskovske patrijaršije, komentirao 14. rujna riječi pape Franje na otvaranju Kongresa poglavara svjetskih i tradicionalnih religija održanom u Nur-Sultanu, u Kazahstanu.

Odgovarajući na pitanje o mogućem novom susretu patrijarha Kirila s Papom i kada bi do njega moglo doći, ruski se metropolit prije svega prisjetio prvog susreta iz 2016.: „Bio sam jedan od sudionika: nakon što sam pet godina živio u Rimu, dobro sam upoznao Katoličku Crkvu i upoznao sam osobno papu Franju. Bio sam vrlo sretan posebno zbog same činjenice da se taj susret dogodio. Zatim, sjećam se da je ovaj susret bio rezultat dugog razdoblja priprema. Imao je vrlo lijep rezultat jer su Papa i Patrijarh zajedno podijelili apel: postojao je vrlo dubok dokument koji nam je pokazao put našeg dijaloga i kako bi se on trebao razvijati u budućnosti.“

Metropolit Antonij je zatim objasnio da je „postojala ideja o pripremi drugog susreta i započeli smo dijalog sa Svetom Stolicom za tu pripremu prošle godine. Potom je, u ožujku, patrijarh Kiril imao sastanak s papom Franjom putem Zoom platforme: razgovarali su i o situaciji u Ukrajini i sjećam se onoga što nam je nakon tog susreta patrijarh rekao – tijekom susreta episkopa koji djeluju u našoj patrijaršijskoj kuriji – da je to bio vrlo srdačan i vrlo lijep razgovor.“

Metropolit Antonij je izrazio žaljenje zbog činjenica što je naknadno objavljeno da je putovanje vezano uz taj susret – za odredišta kojeg su se spominjali Libanon, a potom i grad Jeruzalem – otkazano. „Za nas je to bilo iznenađenje, pogotovo jer smo tu informaciju dobili iz medija. Kasnije smo čitali neke intervjue s Papom gdje je rekao da ide u Kazahstan i da bi volio imati susret s patrijarhom Kirilom. Ali nismo imali nikakvu službenu potvrdu… Čvrsto vjerujem da je ovaj novi susret neophodan i može biti vrlo koristan u ovoj teškoj situaciji u kojoj živimo. No, jasno je da se mora dobro pripremiti: moramo znati kakav će biti dnevni red, kakav će biti plod tog sastanka. Zapravo, ne mislim da je prikladno održati sastanak u trajanju od nekoliko minuta tijekom konferencije poput one koja je održana u Nur-Sultanu.“

Upitan što Ruska pravoslavna crkva može učiniti za poticanje mira i prekid trenutnog sukoba u Ukrajini, „ministar vanjskih poslova“ Moskovskog patrijarha rekao je: „Od samog početka ove situacije u Ukrajini, odmah na početku, ali kontinuirano, jer je ta situacija počela prije osam godina – to moramo dobro razumjeti – patrijarh je rekao da mi kao Crkva moramo učiniti sve što je u našoj moći, sve što vjernik može učiniti za mir. Prije svega, moramo moliti za mir u Ukrajini. U svim našim župama, diljem svijeta, u svakoj liturgiji, svaki dan, u svakoj zemlji – počevši od Sjedinjenih Država pa sve do Australije, također u Ukrajini, i u Rusiji – molimo za mir u Ukrajini. Patrijarh nas je zamolio i da razmislimo kako možemo pomoći ljudima koji pate, jer toliko je izbjeglica koje dolaze prije svega u Rusiju; tisuće ljudi dolaze iz Ukrajine i traže pomoć“, rekao je metropolit nadodavši kako Ruska pravoslavna crkva mnogim inicijativama pomaže izbjeglicama iz Ukrajine.