Svoju zabrinutost izrazili su i hrvatski političari Goran Grlić Radman te Marijana Petir.

„S osobitom zabrinutošću gledamo na sudbinu sirijskih kršćana i jezida te mogućnost da radikalniji elementi u sirijskom društvu preuzmu vodeću ulogu“, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova i naglasio da hrvatska vlada pažljivo prati situaciju u Siriji te izrazio želju da sirijski narod svojom slobodno izraženom voljom bira svoje buduće lidere. Prvi čovjek hrvatske diplomacije poručio je da je Hrvatska spremna pružiti pomoć hrvatskim državljanima koji se nalaze u tom području: „Uslijed pogoršane sigurnosne situacije činimo sve da zaštitimo svoje državljane i repatriramo one koji nam se obrate s takvim zahtjevom u suradnji s UN-om te saveznicima iz NATO-a i EU-a.“

Saborska zastupnica Petir, koja je nedavno u Hrvatskom saboru organizirala okrugli stol o progonima kršćana, izrazila je zabrinutost zbog situacije u kojoj se nalaze kršćani u Siriji, kao i druge vjerske manjinske skupine. „Godine 2014. ravnodušnost zapadnih zemalja omogućila je ISIS-u da počini genocid nad kršćanima i jezidima. Vjerujem da nećemo dopustiti da se to ponovi“, poručila je.

Pobunjenici (zasad) poštuju manjine

Zaklada papinskog prava Pomoć Crkvi u nevolji također je zatražila zaštitu vjerskih manjina u Siriji, objavio je Kathpress, a prenosi Informativna katolička agencija.

Pobunjenici su proteklih dana, tijekom brze ofenzive, pokazali poštovanje vjerskih manjina. Međutim, „iskustva iz prošlosti pokazuju da se sloboda vjeroispovijesti u vrijeme nestabilnosti u tome području može snažno ograničiti“, rekla je izvršna predsjednica Zaklade Regina Lynch. Potrebno je pojačati napore kako bi se osiguralo da prijenos vlasti vodi k „pravičnosti, miru i dostojanstvu sviju“.

Lynch je najavila da će Pomoć Crkvi u nevolji i dalje podupirati slanje pomoći i napore u cilju obnove u Siriji. „Naši će se projekti i dalje usredotočiti na ponudu temeljne pomoći, izobrazbe i duhovne potpore najugroženijoj kršćanskoj manjini i istodobno na poticanje pomirbe i nade.“

Reakcije sirijskih kršćana

Sirijski katolički patrijarh Ignatius Youssef III. Younan pozvao je na molitvu da u Siriji “mirno protekne ovo prijelazno razdoblje”, piše agencija Fides.

Younan se u propovijedi na nedjeljnoj misi u svome sjedištu u Libanonu osvrnuo na “val revolucije protiv ove vlade i režima, koja traje više godina” i koja se “pretvorila u užasan rat čiji je utjecaj na sigurnost i gospodarstvo bio užasan”. Podsjetio je da je posljednjih dana bio u kontaktu s biskupima u Alepu, Homsu, Damasku i Qamishliju kako bi se informirao i obećao im svoju blizinu “u molitvi za mir”.

Pravoslavna zajednica pod vodstvom patrijarha Ignacija Aphrema II. također je objavila izjavu u kojoj se zahtijeva “jednakost svih društvenih skupina i svih sirijskih građana”, i to “neovisno o njihovoj etničkoj, vjerskoj i političkoj pripadnosti, na temelju državljanstva koje mora jamčiti dostojanstvo svakog građanina”. Patrijarhat poziva sve sudionike da “budu svjesni svoje nacionalne uloge u zaštiti javne i privatne imovine i da izbjegavaju korištenje oružja i primjenu sile protiv drugih”.

Nuncij: Nadamo se da će pobunjenici poštovati obećanja

Apostolski nuncij u Siriji kardinal Mario Zenari izrazio je olakšanje nakon mirnog preuzimanja vlasti. U telefonskom razgovoru za Vatican News pozvao je međunarodnu zajednicu da ukine sankcije Siriji kako bi se omogućila obnova zemlje.

Čini se “kao da je riješen jedan problem koji je donio toliko patnje. Odlučujuće je da se to dogodilo bez krvoprolića”, rekao je kardinal, dodavši kako pomirba i nada na miran suživot sada imaju prioritet.

“Pobunjenici su u prvim satima ponudili dijalog s biskupima u Alepu i obećali poštovati vjersku raznolikost”, rekao je kardinal. “Nadamo se da će se ta obećanja poštovati i da će međunarodna zajednica poduprijeti miran prijelaz”, poručio je.