Kanadske vlasti obustavile su financiranje potrage za masovnim grobovima djece, nakon što nisu pronađene nikakve naznake da one postoje, prenosi IKA.

Financiranje programa prestaje krajem ožujka jer nakon tri godine intenzivnog traganja nisu pronađeni traženi ljudski ostaci. Trogodišnja potraga za navodnim grobovima stajala je 140 milijuna eura.

Masovne grobnice: Kako je sve počelo?

Slučaj – povezan s kanadskim rezidencijalnim školama, kojima su uglavnom upravljale Katolička i Anglikanska Crkva – prvo je problematiziran još 2015. kada je poseban Odbor za istinu i pomirenje došao do zaključka kako je u školama proveden “kulturalni genocid”. No cijela stvar eskalirala je 2021. kada je objavljeno “otkriće” o navodnoj masovnoj grobnici ispred rezidencijalne škole Kamloops, koja je, navodno, sadržavala posmrtne ostatke 215 djece. Zaključci su nastali na temelju snimanja radarom za istraživanje tla, a voditeljica istraživanja bila je Sarah Beaulieu. Premda je i sama Beaulieu rekla kako je posve moguće da ondje nema nikakvih posmrtnih ostataka, nego samo nepravilnosti zbog pomicanja korijenja, uskoro su se medijima proširile vijesti o “masovnim grobnicama”, a priča o “kulturalnom genocidu” počela je prerastati u onu o fizičkom. U idućim mjesecima “pronađene” su i nove navodne grobnice.

Djeca stradala zbog bolesti, Crkva ih htjela spasiti

Smrti djece su se, doduše, doista događale, no najčešći uzrok bile su bolesti.

Kako je, još 2022., u svom komentaru za naš portal napisao Matija Štahan:

“U sustavu koji je u rasponu od 1820-ih do 1990-ih obuhvaćao 139 škola, prema zaključku posebnog Odbora za istinu i pomirenje (Truth and Reconciliation Comission) iz 2015. godine, umrlo je nešto više od tri tisuće djece pokopane na 53 groblja, a škola u Kamloopsu, djelatna od 1890. do 1969., također ima vlastito groblje s ostacima preminulih polaznika, zbog čega potreba za masovnim grobnicama ne postoji. Uzroci smrti djece nisu nepoznanica, već su minuciozno dokumentirani – uglavnom je riječ o bolestima, poput tuberkuloze ili španjolske gripe, koje su se među djecom manje širile zbog eventualne nebrige crkvenih djelatnika, a više zbog nedostatnog financiranja kanadske države, zbog čega su higijenski i zdravstveni uvjeti u brojnim rezidencijalnim školama bili nezadovoljavajući.

Drugim riječima, djecu u rezidencijalnim školama, što god mislili o njihovu postojanju i društvenoj funkciji, predstavnici Crkve nisu ubijali, nego su ih, unatoč lošim uvjetima, pokušavali spasiti.”

Paljenja crkava

Ishitrena medijska izvješća o “masovnim grobnicama”, koja su prenijeli svi svjetski mediji (uključujući i nas), doveli su do ogorčenja javnosti te je nekoliko desetaka crkvi u Kanadi zapaljeno. O cijelom slučaju oglasio se i papa Franjo te je, zajedno s kanadskim biskupima i redovničkim zajednicama, zamolio oprost od domorodačkih naroda.

Kanadska vlada, na čelu s premijerom Justinom Trudeauom, u međuvremenu je osnovala posebni odbor koji je trebao istražiti slučaj, uključujući potragu za grobovima, istraživanje arhiva i genetička ispitivanja. Kao što smo naveli, nakon što potraga nije dovela ni do kakvih rezultata, vlada je odlučila obustaviti financiranje odbora.

‘Počinjena ogromna šteta Crkvi’

Britanski povjesničar Lord Biggar, koji je bio izložen napadima jer je upućivao na neutemeljenost tvrdnji o ubojstvima, izjavio je kako je riječ o „vladavini agresivne, represivne kulture u Kanadi, koja ulaže u priču koja neopravdano diskreditira djelo kršćanskih misija i opravdava rušenje desetaka kršćanskih crkava“.

Znanstvenik i publicist Pablo Muñoz Iturrieta, koji je među prvima izrazio dvojbu u postojanje masovnih grobnica, bio je zbog toga izložen prijetnjama smrću. Za Kathpress je izjavio kako je pričom o ubijanju djece kanadska vlada željela odvratiti pozornost od drugih problema i pritom „proizvela medijski potpomognutu paranoju“.

„Nije pronađeno ništa osim kamenja i korijenja, ali počinjena šteta je ogromna“ posebno za Crkvu u Kanadi, rekao je Iturrieta. „Biskupi su se samo ispričavali i pritom propustili inzistirati na istini kad je nastala oluja protiv njih“, smatra Iturrieta.