Nekoliko biskupskih konferencija diljem svijeta odazvalo se pozivu pape Lav XIV. na molitvu za mir 11. travnja.

Tijekom svog uskrsnog obraćanja “Urbi et Orbi” (“Gradu i svijetu”), Sveti Otac pozvao je na molitveno bdjenje za mir koje će se održati u subotu u bazilici svetog Petra u Vatikanu.

Odazivajući se tom pozivu, predsjednik Biskupske konferencije SAD-a, nadbiskup Paul Coakley, uputio je „poseban apel svojoj subraći biskupima, svećenicima, laicima i svima koji čeznu za istinskim mirom da se pridruže Papinom bdjenju za mir, bilo virtualno, u župama i kapelama, ili u tišini pred Gospodinom, prisutnim u dubini srca“.

Papa je potaknuo vjernike da se ujedine i podignu „vapaj za mirom koji izvire iz naših srdaca“ te upozorio na rastuću ravnodušnost: „Navikavamo se na nasilje, mirimo se s njim i postajemo ravnodušni.“

„Ravnodušni prema smrti tisuća ljudi“, nastavio je, „ravnodušni prema posljedicama mržnje i podjela koje sukobi siju. Ravnodušni prema gospodarskim i društvenim posljedicama koje proizvode, a koje svi osjećamo.“

Kardinal Matteo Zuppi, predsjednik Talijanske biskupske konferencije, izdao je priopćenje kojim poziva svećenike, redovnike i vjernike da se pridruže bdjenju koje predvodi Papa ili da se okupe u molitvi u svojim zajednicama kako bi “izmolili dar pomirenja”.

„Zaustavimo vrtlog boli, patnje i razaranja; recimo svoj ‘ne’ ratu i ne navikavajmo se na užas“, poručio je kardinal.

U suradnji s Družbom Isusovom i Konferencijom viših redovničkih poglavara Meksika, Meksička biskupska konferencija uputila je “hitni poziv društvu” da se pridruži Papinoj molitvenoj inicijativi za mir pod geslom “Neka se čuje vapaj za mirom koji izvire iz srca!”.

„Mir koji nam Krist nudi ujedno je dar i poslanje. Taj se mir gradi učenjem kako sukobe pretvoriti u prilike za oprost, a ne u izgovore za nasilje. Stoga je mir u obitelji i zajednici svakodnevna zadaća koja traži velikodušno srce, spremno na praštanje“, stoji u izjavi meksičkih biskupa.

Biskup Huesce u Španjolskoj, Pedro Aguado Cuesta, također je pozvao vjernike da sudjeluju u molitvenom bdjenju.

On će predvoditi bdjenje u crkvi San Vicente el Real u 21 sat, u zajedništvu s inicijativom koju je pokrenuo Sveti Otac.

„Mir je u središtu Evanđelja i u srcu ljudskih težnji“, rekao je Aguado, pozvavši vjernike da osobno doprinesu izgradnji mira.

Nadbiskup Gilbert Garcera, predsjednik Filipinske biskupske konferencije, također je pozvao mjesne Crkve da se priključe danu molitve.

„U svijetu sve više obilježenom sukobima i ‘globalizacijom ravnodušnosti’, Sveti Otac poziva čitavu Crkvu na zajedničku molitvu, potičući sve da izmole dar mira i obnove našu predanost dijalogu, pomirenju i nenasilju“, stoji u njegovu priopćenju.