Na svečanosti otvorenja hospicija u Rijeci govorili su riječki nadbiskup Ivan Devčić, ministar zdravlja Rajko Ostojić, obnašatelj dužnosti primorsko-goranskog župana Vidoje Vujić i gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel.

Nadbiskup je, zahvalivši svima koji su radili na pripremi uvjeta za početak rada hospicija, posebno ravnateljici s. Danijeli Orbanić te Kliničkom bolničkom centru u Rijeci na čelu s ravnateljem Hermanom Hallerom, podsjetio da je za otvaranje takve ustanove nužna suradnja crkvenih i civilnih vlasti.

“Ovaj je hospicij plod suradnje mnogih ustanova i osoba različitih svjetonazora i profesija, ali svih ujedinjenih u želji da na najbolji mogući način pomognu bolesnicima u terminalnoj fazi bolesti i njihovoj rodbini te tako pridonesu humaniziranju smrti u našem društvu. Moram reći i zašto smo se, kao Nadbiskupija, odlučili za hospicij, darujući mu prostor i znatna financijska sredstva. Na to nam odgovor daje evanđeoska prispodoba o milosrdnom Samarijancu koju je Isus ispričao kako bi svoje slušatelje poučio što znači ljubiti svoga bližnjega kao samoga sebe, odnosno kako bi pokazao na koji se način postaje bližnjim drugome čovjeku. Nema sumnje da su svi koji su se uključili u stvaranje ovoga hospicija, to učinili s motivacijom ‘biti bližnji nasmrt bolesnom čovjeku’, ne proći pokraj njega nego se zaustaviti i pomoći njemu i njegovim najbližima. U skladu s time, ‘biti bližnji čovjeku u zadnjim časovima njegova života’ treba biti i misao vodilja našega hospicija, a to znači i svih koji će u njemu djelovati i o njemu skrbiti. Svima njima bit će puno lakše ako i sam hospicij bude imao svojih ‘bližnjih’, tj. onih koji će ga rado pomagati materijalno i u svakom drugom pogledu. Pozivam, stoga, sve građane da ovaj hospicij prihvate kao svoj, kako bi on mogao biti što bolje na usluzi onima kojima je namijenjen”, rekao je nadbiskup Devčić prije blagoslova kojim je i službeno započeo rad hospicija.

Ministar Ostojić potvrdio je da će djelatnost riječkog hospicija biti financijski potpomognuta od strane Ministarstva, te da je razvijanje mreže ustanova za palijativnu skrb dugoročni plan ove Vlade kojim je predviđeno otvaranje pet regionalnih centara.

Potreba osnivanja hospicija za palijativnu skrb u Rijeci utvrđena je prije nekoliko godina, stoga su Riječka nadbiskupija, Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka 1. srpnja 2011. godine sklopili Sporazum o suradnji koji definira međusobna prava i obveze glede osiguranja uvjeta za obavljanje djelatnosti palijativne skrbi u prostorima koje daje na raspolaganje Riječka nadbiskupija.

Prema postignutom dogovoru Riječka nadbiskupija dala je na raspolaganje te rekonstruirala i uredila prostor na adresi Tizianova 15, uloživši oko 8,5 milijuna kuna. PGŽ i Grad Rijeka pomogli su kod nabavka opreme s po milijun kuna. Preuređeni prostor dobio je uporabnu dozvolu u veljači 2012., a do polovice 2012. trajalo je opremanje.

Prostor za djelatnost Ustanove za palijativnu zdravstvenu skrb – hospicija “Marija Kozulić” ima 1200 četvornih metara površine te u se njemu nalaze prostori za stacionar za palijativnu skrb kapaciteta 14 kreveta sa svim pratećim sadržajima, prostori za pokretne timove palijativne skrbi, gostinski prostor za obitelji štićenika, a također i dio za edukativnu djelatnost i volontere.

Nakon dobivanja svih potrebnih dozvola za početak rada, tijekom studenoga i prosinca 2012. kompletiran je medicinski kadar i pomoćno osoblje. U Hospiciju će se zaposliti 16 osoba na puno radno vrijeme i 4 osobe na pola radnog vremena ili po potrebi. Veliki doprinos očekuje se i od volontera. Prve korisnike Hospicij će primiti već početkom veljače. (ika/bitno.net)