Povodom posvete novoizgrađene makedonske pravoslavne crkve u Zagrebu „Sv. Zlata Meglenska“ na adresi Nova cesta 176, u subotu 20. svibnja održana je svečana liturgija koju je predvodio poglavar Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije (OA) ohridski i makedonski arhiepiskop Stefan u susluženju s mitropolitima europskim Pimenom i tetovsko-gostivarskim Josifom te parohijskim svećenikom Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije u Hrvatskoj protojerejom stavroforom Kirkom Velinskim.

Nakon održane svečane liturgije, susret se nastavio u pastoralnom centru na kojem su sudjelovali predstavnici državnog vrha Republike Hrvatske i Republike Sjeverne Makedonije, predstavnici Katoličke Crkve u Hrvatskoj i Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije, predstavnici ostalih vjerskih zajednica u RH te brojni gosti i vjernici. Tom prigodom uručena su i odlikovanja.

Neven Sukarovski, predsjednik Upravnog vijeća obratio se nazočnima uz izraze zahvalnosti prema Bogu i svim podupirateljima.

“Dogodilo se čudo, Božje čudo. U izazovnim godinama na putu ka potpunoj vjerskoj i nacionalnoj emancipaciji makedonskog naroda, jedna mala zajednica, odabranih ljudi velikoga srca, uz svesrdnu pomoć svojih sugrađana, prijatelja i institucija iz čitave Republike Hrvatske, uspjela je započeti, ali i završiti ovaj milenijski poduhvat. Kao vjernici ponosni smo i duboko zahvalni našem prvom Crkovnom vijeću ove crkovne općine, predvođenom prvim predsjednikom pokojnim prof. Tomom Proševom, zato što su poznavali vrijednost zajedništva i vjere u Boga, značenje crkve kao institucije, pogotovo za nas iseljenike jer održava ne samo našu vjeru, već i naš nacionalni i kulturni identitet. 30 godina Makedonska pravoslavna crkvena općina Sv. Zlata Meglenska u Zagrebu, svi naši članovi i vjernici gaje vjeru i posvećenost Bogu, pripadnost svojoj Europskoj Eparhiji i neraskidivi su dio naše svete Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske Arhiepiskopije”, istaknuo je Sukarovski te nastavio.

“Znali smo, od samog početka te 1993. godine da prikazana vjera nije dovoljna za održiv vjerski život Makedonaca u Zagrebu, u Hrvatskoj. Znali smo da moramo ići dalje i sagraditi svoj dom. Stoga s ovog mjesta u ime vjernika naše crkvene općine upućujemo zahvalnost i poštovanje našim autoritetima: poglavaru Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije Njegovom blaženstvu g. Stefanu i našem Mitropolitu Europske Eparhije g. Pimenu, na razumijevanju naše potrebe i blagoslovu da u Zagrebu izgradimo prvu Makedonsku Pravoslavnu crkvu u Hrvatskoj”, rekao je Sukarovski i zahvalio pritom i “nadležnim tijelima Republike Hrvatske koja su prepoznala potrebu da živimo vjeru, vjeru u kojoj smo se rodili ili koju smo donijeli iz naše rodne Makedonije.”

“Poštovani gospodine Plenkoviću, dopustite mi da uputimo zahvalnost Hrvatskoj Vladi na visokim standardima koji se odnose na prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj, na pruženoj vjerskoj slobodi i mogućnosti njegovanja multikulturalnosti i multikonfesionalnosti društva”, rekao je Sukarovski te naglasio u nastavku zahvalnost i Katoličkoj Crkvi u Hrvatskoj.

“Makedoncima, kao i svim bogoljubivim narodima koji su izvan svojih matičnih domovina Crkva je sve! Zbog velike dijaspore hrvatski narod to jako dobro zna i razumije. Hrvatska je Vlada pokazala povjerenje prema makedonskoj zajednici, prepoznavši koliko veliko značenje za nas ima izgradnja makedonskog pravoslavnog hrama u Zagrebu. Vaša potpora na tom putu je bila presudna. Važno je naglasiti da smo iznimno zahvalni Katoličkoj Crkvi u Hrvatskoj koja u duhu ekumenizma pomaže crkveni život Makedonaca, ponajviše na dijalogu prijateljstva na kojem se temelje naši međusobni odnosi, uzajamno povjerenje, dijeljenje i solidarnost”, zaključio je Neven Sukarovski.

Otac Kirko Velinski, parohijski svećenik Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije u Hrvatskoj- protojerej stavrofor u nastavku je rekao da je “današnji dan 20. svibnja 2023. poseban za vjernike Makedonske pravoslavne crkve u Zagrebu, u okolici, ali i cijeloj Hrvatskoj. Ono što su prethodne generacije sanjale, danas je stvarnost, stvarnost koja nas podsjeća da trebamo sanjati, da trebamo imati ciljeve koji nas čine ljudima od akcije, ljudima koji rade i grade, i evo, polako ostvaruju svoj san”, te progovorio o trima fazama povijesti Makedonske crkve u Hrvatskoj.

“Želja nam je bila sagraditi i svoju crkvu i pastoralni centar. S gradnjom smo počeli prije 9 godina. Kamen temeljac položen je 26. listopada 2014. godine. I sada – građevina je završena! Ima svoj smisao, a uskoro i potpuni vizualni identitet unutrašnjeg prostora. Ovaj susret s vama, dragi prijatelji i cijenjeni gosti, organizirali smo kako bismo rekli hvala svima koji su do sada na bilo koji način sudjelovali u izgradnji MPC u Zagrebu – arhitektima, nadzornim inženjerima, izvođačima, novčanim prilozima, volonterima, onima koji su pomogli  savjetodavno, ali i molitvenom i moralnom potporom. Izgradnju su pomogli vjernici, naša MPC-OA,  Vlada RH, Katolička crkva u Hrvatskoj, naš poglavar g. Stefan i Mitropolit g. Pimen, naša saborska zastupnica gospođa Ermina Lekaj Prljaskaj, sa svojim iskrenim zalaganjem, Grad Zagreb,  Splitsko-dalmatinska županija i Grad Split, Republika Makedonije, članovi drugih MPCO u Europi, iz Švicarske, Njemačke, Italije, Slovenije, pojedinci i tvrtke iz Makedonije. Ipak, izgradnja nije završena. Imamo još posla, te sam slobodan zamoliti još malo vaše podrške i razumijevanja”, rekao je o. Velinski.

“Aktivnostima u MPC u Zagrebu želimo prezentirati pravoslavlje svima i omogućiti ljudima da se upoznaju, provode zajedničko vrijeme, te na takav način grade mostove jedni prema drugima. Najveća opasnost za čovjeka općenito je neznanje jer se iz neznanja rađaju predrasude, a od predrasude do mržnje je vrlo kratak put. Aktivnosti u MPC će imati za cilj upravo to, da ljude približavaju jedne drugima. Naš grad Zagreb je ponudio svima svoju dobrotu, svoju otvorenost, a dobro se uvijek uzvraća dobrim”, rekao je otac Kirko.

“Kako to obično biva, radeći s ljudima na nekim projektima, ljudi se međusobno upoznaju i stvaraju određene veze. Takav slučaj je bio i prilikom gradnje MPC u Zagrebu. Osobno sam kvalitetnije upoznao dosta ljudi, naših sugrađana, suradnika, prijatelja, poznanika i vidim mnoge nazočne danas, kao svoje iskrene prijatelje i suradnike. To je još jedan dokaz da dobre ideje polučuju dobre rezultate. Zahvaljujem dosadašnjim i sadašnjim gradskim vlastima na nesebičnoj potpori tijekom gradnje. Zahvalan sam što sam dobio subrata svećenika koji će mi biti suradnik u služenju našem narodu i vjernicima. I ne zaboravimo one koji više nisu među nama, a živjeli su za ovaj dan i hram i, prema svojim mogućnostima, utkali se u njegovu pripremu i gradnju. Neka dobri Bog svima bude nagrada! Činimo dobro dok imamo vremena, i ostavimo iza sebe tragove dobra po kojima će nas prepoznati generacije koje dolaze”, zaključio je otac Kirko.

Nakon govora oca Kirka uručeno je odličje gospođi Lekaj Prljaskaj koja je prigodom uručenja rekla da joj je “čast i zadovoljstvo biti ovdje kao predstavnica makedonske manjine i ono što me najviše dojmi da ova crkva nije samo za duhovnu obnovu makedonskog naroda nego i za očuvanje identiteta makedonskog naroda. Zahvaljujem i našem premijeru, gospodinu Plenkoviću koji mi je bio podrška na moju zamolbu da se podupire makedonska pravoslavna crkva, a gospodinu Kirku želim svu sreću jer znam s koliko muke i emocija je bio prožet tijekom ovih pet godina koliko se znamo i borimo za ovaj projekt. Hvala svima i želim vam puno sreće”.

Marijana Petir, izaslanica Predsjednika Hrvatskoga sabora, inače je u javnosti poznata prijateljica Makedonaca, a koja je i u vrijeme mandata u Europskom parlamenta osnovala neformalnu skupinu “Prijatelji Makedonije”.

“Posebna mi je čast što sam danas primila ovo priznanje Makedonske pravoslavne crkve. Najveća zahvala zato što danas imamo ovaj Božji hram u srcu Hrvatske ide dragom Bogu, ali nakon Njega svakako ocu Kirku koji je s ljubavlju i velikim poštovanjem znao otopiti i najledenija srca i uspjeti otvoriti sva  “čelična” vrata kako bi prikupio i financijska sredstva, ali i različite vrste podrške za izgradnju Makedonske pravoslavne crkve u Hrvatskoj. Svaki sastanak s vama, oče Kirko, za mene je izazvao radost i blagoslov i mislim da tako djelujete i kod drugih osoba prilikom susreta osjećaj koji u stvari se duboko ureže u srce i ja bih rekla da sam i makedonski narod i ovu zajednicu koja se oko vas okuplja stavila kao znamen na svoje srce. Uvijek sam se borila kao lavica, kao što se borim za svoj ljubljeni hrvatski, tako se borim i za bratski, makedonski narod”, naglasila je Petir i zaključila da ” u ime našeg prijateljstva, međusobnog poštovanja i kršćanske ljubavi obećajem da ću i dalje biti prijateljica Makedonije i Makedonske pravoslavne crkve”.

Odlikovanje najvišeg reda Makedonske pravoslavne crkve koju iskazuje drugima, s likom sv. Klimenta, uručeno je generalnom tajniku Hrvatske biskupske konferencije, mons. Krunoslavu Novaku, kao predstavniku Katoličke Crkve koji je, obraćajući se nazočnima izrekao svoje “riječi zahvale za ovo visoko priznanje i molitve koja nas uvijek povezuje u zajedništvu radi koje je HBK prepoznala potrebu makedonskog naroda i Makedonske pravoslavne crkve da ovdje u Zagrebu ima mjesto bogoslužja i molitve. Radosni smo i zahvalni što će vjernici Makedonske pravoslavne crkve imati priliku moliti i slaviti Gospodina u svome hramu. Hvala od srca i neka je s Božjim blagoslovom”, rekao je izaslanik Predsjednika Hrvatske biskupske konferencije, mons. Krunoslav Novak.

Odličja Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskoj biskupskoj konferenciji dodijelio je sinod makedonske pravoslavne crkve, njegovo blaženstvo, ohridski i makedonski arhiepiskop Stefan.

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, premijer Andrej Plenković nakon uručenog priznanja okupljenima je rekao:

“Drago mi je da smo danas, na ovako velikoj prigodi ovdje svi zajedno, zaista na ovakvom povijesnom događaju za makedonsku manjinu u Republici Hrvatskoj. Osobno sam počašćen, ali prije svega doživljavam ovo kao odavanje priznanja cijeloj Vladi RH koja već niz godina podupirem Makedonce u Hrvatskoj, kao i sve nacionalne manjine u Hrvatskoj jer smatramo da je to dobro za naše društvo, kulturu uključivosti, da je to posebno dobro za položaj Hrvata u svim susjednim zemljama gdje su Hrvati nacionalna manjina ili konstitutivan narod kao što je to u BiH. To je ono što sam kazao pri našem susretu u Skopju. To je ono što je bio ishod razgovora s Hrvatima u Makedoniji prije mjesec dana. To međusobno poštovanje njegujemo i uvažavamo se”, istaknuo je premijer Andrej Plenković te nastavio naglasivši da je Vlada RH financijski poduprla izgradnju ove crkve, a svoju pomoć za dovršenje u potpunosti obećao je i dalje.

“Činit ćemo to i dalje, u tom poslu dala je veliki doprinos i zastupnica Prljaskaj koja je bila sa mnom u Makedoniji. Nalazite se u trenutku kada polako konačno lovite s europskim putem koji smo zajedno počeli prije dvadeset i nešto godina. Hrvatska je bila nešto brža, a vi ste naišli na nepravde koje su bile velike i onemogućile su vam dinamiku europskog puta kao što bi to bilo normalno i kao što ste očekivali, no imate prijatelje na tom europskom putu. Siguran sam da je Hrvatska tu među najvećim prijateljima”, rekao je premijer Andrej Plenković.

Sam crkveni čin posvete novoizgrađene crkve i arhierejska liturgija koje će predvoditi poglavar Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan bit će u nedjelju 21. svibnja u 8:45, navodi se u službenom dopisu.