Župa sv. Antuna Padovanskog u Zagrebu na Facebooku se oglasila molbom za pomoć malenoj Tonki, kćeri bivšega hrvatskog vaterpolskog reprezentativca Vedrana Jerkovića.

“Dragi župljani, vjernici i svi ljudi dobre volje! Sigurno mnogi od vas već znaju za životnu situaciju naše drage Tonke i njezine obitelji. Naša župa ih već godinama prati u njihovim potrebama i uvijek smo rado pomagali. Tako želimo i ovaj put, zajedno sa svima vama. Naime, Tonka je već jako velika i teška, a stambeni uvjeti gdje obitelj živi nisu pogodni za osobu s invaliditetom. Tonki je zbog njezinog stanja odnedavno dijagnosticirano iščašenje kuka koje dodatno otežava njezinim roditeljima svakodnevne transfere u i iz stana u kojem žive. Stoga je nekoliko divnih muževa iz jedne naše župne zajednice pokrenulo inicijativu da se Tonki omogući kupnja i ugradnja dizala. Obitelj Jerković je s velikom zahvalnošću i radošću prihvatila ovu ideju jer bi im ugradnja dizala drastično olakšala svakodnevne aktivnosti. Odabrana je najpovoljnija ponuda dobavljača i stoga vas molimo da svi zajedno pokušamo skupiti 184.500 kuna + PDV koliko je potrebno za kupnju i ugradnju dizala. Sutra će biti i humanitarna prodaja kolača nakon misa u našoj crkvi, pa ste svi dobrodošli pomoći i na taj način. Vaše priloge možete uplatiti na žiro račun mame Ivane na koji se već 6 godina prikupljaju donacije za skupe Tonkine rehabilitacije i potrebe”, stoji u objavi Župe.

Podaci za uplatu za pomoć Tonki i njezinoj obitelji su:

Ivana Jerković, Zagreb
IBAN: HR6124840083113287971
Poziv na broj 00 + datum uplate
Opis plaćanja: Donacija za dizalo
SWIFT/BIC (za uplate iz inozemstva): RZBHHR2X

POMOZIMO NAŠOJ TONKI DA DOBIJE DIZALO

Dragi župljani, vjernici i svi ljudi dobre volje!
Sigurno mnogi od vas već znaju…

Objavljuje Župa Sv. Antuna PadovanskogSubota, 1. svibnja 2021.

Kako smo već pisali, Tonka je s pet godina doživjela moždani udar. Na putu prema bolnici Vedran je bio očajan, ali je cijelo vrijeme s Ivanom zazivao zaštitu svetoga Ante i molio Zdravomarije. Niti u jednom trenutku nije pao u napast da propitkuje Božju volju. Nije se ljutio na Boga, niti ga je pitao kako je mogao dozvoliti da njegova djevojčica toliko trpi. Kada se kasnije Tonkino stanje dodatno zakompliciralo, zabrinutim ljudima i dalje je uvijek odgovarao na isti način. Rezolutno bi rekao: “Ne propitkujte Božju volju. On zna što čini.”

Tonka se nakon prvog moždanog udara relativno brzo oporavila, a kao posljedica ostala joj je oduzetost lijeve ruke. Drugi moždani udar dogodio se u jesen 2015. godine kada je djevojčica išla u drugi razred osnovne škole. Bio je mnogo ozbiljniji od prvoga. Tonka je tjedan dana bila u komi, a nakon toga mjesecima potpuno oduzeta. Nije se mogla pomaknuti niti govoriti, a s roditeljima je komunicirala isključivo pogledom. Vedran je napravio dva kartona, na jednom je pisalo DA, a na drugom NE. Onda bi joj postavio pitanje, a djevojčica je odgovarala pogledom na karton. Naposljetku joj je dijagnosticiran iznimno rijedak sindrom Moyamoya, bolest suženja žila u mozgu, od koje u Hrvatskoj boluje četvero pacijenata. U ožujku 2016. godine Tonka je operirana u švicarskom Zurichu, a nakon toga je krenula na dugotrajnu i skupocjenu rehabilitaciju, uz pomoć koje je progovorila i stala na noge.

Vedran kaže da je kroz Tonkinu bolest njegova obitelj osjetila blizinu drugih vjernika, posebice onih iz njihove župe svetoga Antuna Padovanskog na Svetom Duhu. “Mi smo bili potpuno koncentrirani na Tonku, a nama iza leđa pokrenula se jedna lavina dobrote. Naši župljani osmislili su humanitarnu akciju kako bi nam pomogli u liječenju”, kaže. Sve je počelo prodajom kolača ispred crkve, a nastavilo se u trenutku kada je Ivana na Facebooku objavila apel za pomoć. Naime, jednodnevna terapija na Lokomatu, posebnom robotskom uređaju za rehabilitaciju nakon moždanog udara, koštala je oko tisuću kuna, previše za ovu obitelj. U humanitarnu akciju uključili su se Tonkini prijatelji iz zbora, Vedranovi vaterpolisti, ali i brojni anonimni pojedinci, koji su im uplatili novac, slali poruke podrške i pokrenuli molitveni lanac. “To je bio trenutak kada sam shvatio da nismo sami. Bog nam je poslao vojsku ljudi, našu braću, koji su nas podržavali u molitvi, podigli kada nam je bilo najteže”, svjedoči Vedran.

Problemi, nažalost, tada nisu prestali.

“Dragi naši prijatelji, naravno da bi Ivana i ja dali sve na svijetu da ne moramo pisati ovakve statuse. Ali život često nije onakav kako ga mi zamišljamo. Nama pogotovo nije takav zadnjih 6 godina. Vjerojatno znate da je Tonki odnedavno dijagnosticirano iščašenje kuka, koja nam dodatno komplicira ionako tešku situaciju. I što god da liječnici odlučili, naša životna realnost je postala takva da ne možemo više funkcionirati bez dizala. Iako bi nama zapravo trebao potpuni drugačiji stambeni prostor (kuća prizemnica), to naša situacija i prenapregnute financijske mogućnost zbog svih troškova ne omogućavaju. I tako je nekolicina mojih divnih prijatelja iz jedne naše male župne zajednice, pokrenula inicijativu da nam se pomogne skupiti za kupnju i ugradnju dizala. Sami su se već financijski izložili i neizmjerno sam im zahvalan na tome. Ali trebamo i vašu pomoć jer je cilj skupiti 184.000 kuna + PDV (ponude dobavljača u komentarima) koliko sve skupa košta. Kako bi lakše došli do željenog cilja, zamolio sam i svoje sportske kolege i prijatelje da daju podršku Tonki ovoj akciji kroz jedan video koji su snimili. Sportaši su uvijek imali veliko srce i bili velika obitelj, a to su pokazali i na ovom primjeru. Stoga, najveća moguća hvala Vedranu, Dinu, Ivici, Ivanu, Dudi, Peri, Igoru, Gordanu, Deniju… Sve vas dragi prijatelji pozivam da pogledate ovaj video i još jednom se prisjetite ovih sportskih i ljudskih velična. Oni koji su u mogućnosti nam pomoći to mogu učiniti uplatom na žiro račun”, napisao je Vedran na Facebooku.