Nagon kod čovjeka mora biti u službi odnosa i njime bi ponajprije trebali vladati odnosni, a ne nagonski principi ponašanja. Nagon bez odnosa, nagon izvan odnosa gubi kvalitetu ljudskosti i služi jedino održanju organizma, a ne oplemenjuje čovjeka. Na području spolnosti mi možemo biti samo dobro ili loše funkcionirajući organizmi, ali također i ljudi. Nagon oplemenjen odnosom služi čovjeku, a bez toga – čovjekovu organizmu. Kriterij ljudske spolnosti treba biti kvaliteta odnosa, a ne samo kvantiteta i kvaliteta nagonskog u njoj. Čovjek je prije svega odnosno, a tek potom i nagonsko biće.

Nagonsko bez odnosa ublažuje fiziološku napetost u čovjeku. Tek cjeloviti odnos smiruje i usrećuje čovjeka. On se ne može postići stalnim povećanjem nagonskog kvantiteta. U tome griješe mnogi seksolozi. Ljudski nagon nema samo nagonski, nego i međuljudski potencijal. Ljudskoj spolnosti potrebno je osim nagonskog i međuljudsko uzbuđenje.

Čovjek nema samo fizičke, nego i međuljudske erogene zone. Za pokretanje ljudske spolnosti potrebno je podražiti i jedne i druge. Podraživanjem prvih aktiviramo fiziološko-nagonski, a stimuliranjem drugih međuljudski dio ljudske spolnosti. Tek paralelnim podražavanjem jednih i drugih pokrećemo cjelovitu ljudsku seksualnost.

Seksualnost mora učvršćivati, obogaćivati čovjeka. Seksualni nagon se ostvaruje prvenstveno u odnosu s drugim čovjekom. To međuljudsko je, dakle, njegov bitan element. Način na koji se to u njemu ostvaruje daje ili ne daje tom nagonskom obilježje ljudskosti. Zapravo bi nagonsko trebalo biti instrumentom međuljudskih odnosa, a ne obrnuto, jer sve ono što važi općenito za odnose među ljudima, važi i za ljudsku spolnost. To je polazna točka našega pristupa i razmišljanja o problemu seksa.

Unutar dugog monogamnog bračnog odnosa naročito je potrebna kvaliteta tog odnosnog aspekta bračne seksualnosti, koji bi se mogao poistovjetiti i s onim što se naziva bračna ljubav. Uz stvarnu, kvalitetnu i održavanu bračnu ljubav bračni krevet prestaje biti “najnezgodnije mjesto za seks”, a braku ne treba “treći” da bi se održao.

Samo seks (nagonski dio) u kombinaciji s ljubavlju (odnosni dio) može predstavljati kvalitetnu podlogu za razvoj i održanje živog bračnog odnosa bez opasnosti njegovog odumiranja pojavom roditeljstva.

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Brak naš svagdašnji”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.