Kada naša Paola ode s nama u šetnju, jako često se zaustavlja mirisati biljke, traži od mene da ih mirišem, gledamo kako lete insekti, prstima opipavamo prirodu. Ovo je samo jedna od mnogih aktivnosti koju možemo provoditi u prirodi s našom djecom.

Posljednjih nekoliko godina postoji cijeli trend boravka djece u prirodi, pa se tako rodio pokret i inicijativa 1000 hours outside, koja potiče djecu na što češći boravak vani. Ovakav pokret samo je odgovor na izazove nove sjedilačke generacije i tzv. ekranizacije (pa čak i digitalne demencije).

Boravljenje u prirodi ima najveće blagodati na naš živčani sustav: kada su naša djeca nervozna, kada imaju krize i tantrume, kada ja kao mama imam krize i tantrume, znaš što najčešće napravim? Izađem (ili doslovno pobjegnem) van!

Maria Montessori o boravljenju u prirodi

Maria Montessori je i sama shvatila važnu ulogu prirode i igre na otvorenom u zdravom razvoju djeteta.

Montessori je bila toliko uvjerena u snagu prirodnog okruženja za učenje da je zagovarala nesmetan pristup djeci vani. U njezinom idealnom svijetu ne bi bilo razdvajanja unutarnje i vanjske učionice.

Montessori je pridavala važnost djetetovim iskustvima s prirodom, rekavši da je “najbolji način da se dijete okrijepi uroniti ga u prirodu”.

Zato prije nego što našoj djeci uvodimo neki koncept učenja o prirodi (npr. ciklusi biljaka), prvo ih promatramo uživo, na otvorenom!

Ovo nekoliko razloga zašto baš svaki dan naša djeca borave vani:

  • Priroda pomaže potaknuti znatiželju i istraživanje kod djece, a istovremeno nudi bogata osjetilna iskustva!
  • Provođenje vremena u prirodi potiče fizički, društveni, emocionalni i kognitivni razvoj djece.
  • Rano uspostavljanje veze s prirodom pomaže djeci da postanu odgovornija prema okolišu, a to se stajalište proteže od djetinjstva do odrasle dobi.
  • Učenje na otvorenom podržava kreativnost i rješavanje problema.
  • Boravak u prirodi pomaže u smanjenju tjeskobne energije i potiče fokus – izvrstan lijek za stres!

Što možemo raditi na otvorenom?

1. Vrtlarstvo – Vrt može biti interaktivno igralište za djecu koje uključuje sva osjetila. Pokušajte sami uzgajati povrće ili začinsko bilje. Za ovo čak ne morate imati veliki vrt! Postavite malu stanicu sa zemljom, sjemenkama i kantom za zalijevanje.

2. Kretanje – Penjite se na drveće, održavajte ravnotežu na balvanima ili pokušajte ‘hodati po liniji’. Hodanje po liniji je tradicionalna Montessori vježba za gracioznost kretanja.

3. Brojevi i brojalice – Idite u šetnju do lokalnog parka i skupljajte žireve, jezgrice, kamenčiće ili češere, a zatim ih koristite kao brojalice za aktivnosti računanja.

4. Primijetite ljepotu na otvorenom – Promatrajte insekte u poslu, kapi kiše na lišću, sve boje zalaska sunca, valove u jezeru, vjetar u drveću.

5. Uočavanje oblaka – Pronađite mjesto kako biste sjeli i gledali oblake. Upotrijebite svoju maštu da razgovarate o tome na koje oblike ili stvari vas oblaci podsjećaju.

6. Potraga za blagom – Napravite popis (npr. pronađi nešto šiljasto, pronađi nešto zeleno itd.), odite u lokalni park i zajedno pronađite sve stavke na popisu.

7. Umjetnost na otvorenom – Koristite blato, vodeno lišće, cvjetne latice, sjemenke, travu i sve druge zanimljive materijale koje možete pronaći. Položite ih u uzorke i oblike ili zajedno napravite lice ili životinju.

8. Zalijepite splav – Pomoću špage zavežite štapiće kako biste napravili splav i zatim ga odgurnite u odgovarajuću lokvu. Ovo također možete učiniti zabavnom STEM aktivnošću stavljanjem različitih predmeta na splav (kao što su kamenje ili šišarke) da vidite koliko može izdržati prije nego što potone.

10 konkretnih ideja za igru na otvorenom

1. Napravite poligon od kamenja, gredica, štapova, košara… kakvih god prepreka. Postavite rutu i trčite prema uputama poligona. Aktivnost jača smisao za orijentaciju, grube motoričke vještine te otpornost kod djeteta.

2. Kredom na podu označite “cestu” za biciklu – mijenjajte crte i nadograđujte s novima. Aktivnost jača smisao za orijentaciju kod djeteta.

3. Skupljajte slične grane, grančice, češere, listove, itd., i sortirajte ih u skupine. Aktivnost pomaže u smislu za matematičko i logičko grupiranje.

4. Ponesite sa sobom dalekozor i promatrajte ptice. Aktivnost pomaže u koncentraciji, jezičnim i kognitivnim vještinama.

5. Ponesite sa sobom povećalo i promatrajte insekte, unutrašnjost cvijeća, niti i nijanse na listovima, itd. Aktivnost pomaže u koncentraciji, jezičnim i kognitivnim vještinama.

6. Zastanite i slušajte zvukove u prirodi. Pitajte dijete: “Što čuješ?”, “Koja je ovo životinja?”, “Koje su najtiše životinje u šumi?”, itd. Aktivnost pomaže u obogaćivanju vokabulara i auditivnih vještina.

7. Promatrajte oblake i pitajte dijete da predloži životinje na koje ga podsjećaju oblaci. Aktivnost pomaže u obogaćivanju vokabulara i vizualnih vještina.

8. Izaberite boju. Zamolite dijete da pronađe i imenuje pet predmeta u toj boji. Aktivnost pomaže u obogaćivanju vokabulara i vizualnih vještina.

9. Ponesite sa sobom torbu i skupljajte “blago”. Jednom u kući istražujte što ste sakupili. Aktivnost pomaže u povezivanju stvarnosti i učenja te razvoju istraživačko-kognitivnih vještina.

10. Izradite herbarij. Skupite na otvorenom 10 listova različitih listova biljaka. Jednom u kući “prešajte” listove, pronađite njihova ime, zalijepite ih u bilježnicu te upišite nazive. Na internetu možete pronaći njihove slike, ispisati ih i zalijepiti u herbarij. Aktivnost pomaže u povezivanju stvarnosti i učenja te razvoju istraživačko-kognitivnih vještina.

Kada je riječ o djeci i igri na otvorenom, nebo je doista granica. Ove aktivnosti na otvorenom pomoći će tvom djetetu u razvoju i razviti ljubav prema prirodi, a sve to uz zabavu i povezivanje!

Izvor: Zapi

Članak je objavljen uz dopuštenje autorice.