1. Obitelj bez komunikacije umire. Kad jedni s drugima ne razgovaramo, osjećamo da si nemamo više što reći. Kad se prestanemo gledati, jedni druge najzad ne opažamo. Događa nam se da toga uopće nismo svjesni. Grijeh propusta, s kojim kao da i ne računamo, postane strašna stvar. Obitelj ne ubijaju svađe, poteškoće, besparica, čak ni nevjera; ubija je navika, kad se članovi obitelji prestanu gledati, kad ne razgovaraju, kad prestanu i svađe.

2. Komunikacija omogućuje da očuvamo jednu od glavnih sastavnica obiteljskog života: divljenje i poštovanje. Najljepši izraz ljubavi je: “Zavređuješ svu moju pažnju, jer si mi jako važna.” Ako ne razgovaramo, prestajemo zapažati ono što je vrijedno u drugome. Oni koji razgovaraju, neprestano otkrivaju unutarnja blaga u drugome i ljubav se javlja pri svakom otkriću. Komunikacija je neophodna duhovna dopuna fizičkog sklada.

3. Komunikacija je užitak. Ona pribavlja divne trenutke koje supružnici i cijela obitelj ne smiju propuštati.

4. U isto vrijeme, potrebno je imati na umu da svi moramo naučiti komunicirati, a t0 učenje zahtijeva napor. Duhovni obiteljski pokret “Equipes Notre-Dame” strogo zahtijeva od supružnika da svaki mjesec prakticiraju “obvezu sjedenja”, da pronađu vrijeme za razgovor o osjećajima i svojoj duhovnosti. Iskustvo pokazuje da mnogi, nakon nekoliko mjeseci ili godina, to više ne trebaju: “Nemamo si više ništa redi, sve smo rekli.”

5. Za komunikaciju moramo naći vremena. Treba računati s izvanjskim zaprekama: posao, stres, televizija itd. Treba pronaći pogodne trenutke, izmisliti simbole bogate smislom: posvuda ostaviti papiriće kad smo odsutni, pripremiti male znakovite darove.

6. Važno je razvijati neophodne značajke komuniciranja: poštenje, poniznost, jednostavnost, potrebne da se drugima omogući pravo na mišljenje, da budu slobodni. Ženi treba dopustiti da kaže: “Puna mi je kapa svega, djeca su nepodnošljiva.” Valja dopustiti djeci da izraze svoje negodovanje prema školi, strahove od drugova ili nastavnika. Treba pripaziti na nesporazume, na pretjerano brbljanje, na banalnosti i besmislice, na geste i puke navike kao što su hladni poljupci, dosada i zijevanje.

7. Valja imati na umu da komunikacija ima dva ključa: slušanje i riječ. Za komunikaciju trebamo dobar odašiljač i dobar prijamnik. Odašiljač zna pričati, prijamnik zna slušati. Ključ dobre komunikacije je dobra volja i prihvaćanje drugoga koji nastaju iz cjelokupnog ozračja otvorenosti unutar obitelji. To je povezano sa spremnošću da drugoga vrednujemo tako što ćemo za nj odvojiti vrijeme. Djeca često misle da roditelji imaju mnoštvo obveza i da ne stignu misliti na njihove probleme. “Slušaj, mama, jednom ćemo nas dvoje razgovarati dugo, jako dugo, cijelu noć i cijeli sutrašnji dan, zar ne?”

8. Komunicirati znači naučiti umijeće dekodiranja. Kad netko kaže: “Molim te saslušaj me!”, on zapravo kaže: “Shvati me!” Mnogi očevi postaju agresivni prema svojoj agresivnoj djeci umjesto da se pitaju nije li dječja agresivnost znak skrivene patnje koju roditelji trebaju otkriti. U teškom vremenu u kojem su djeca izložena neusuglašenim pa čak i prijetećim porukama samo ćemo ih uplašiti. Treba im pomoći da usvoje kritički duh, a to je moguće jedino pažljivim i strpljivim dijalogom.

9. Komunicirati znači pokazati da druge razumijemo. Slušati ne znači šutjeti. Jako teško je razgovarati kad ne čuješ ODGOVOR! “Dosta mi je toga da samo ja pričam! Najradije ne bih više rekla ni riječi, jer to nema smisla, on ne kaže ništa kao da me nije čuo. Sad se osjećam više sama nego prije!” kaže jedna žena. Prosjak riječi treba razgovor pod svaku cijenu i to je odraz njegove duboke potrebe za ljubavlju, a ima korijene u frustriranom djetinjstvu. “Bila sam djevojčica željna riječi oca koji je šutio. Danas trebam riječ svoga muža”, tvrdi jedna gospođa.

10. Prava komunikacija je “donijeti u zajednicu” najbolje što imamo. Za kršćane je to i mnogo više: postati zrcalo savršene, potpune, neizrecive komunikacije Presvetog Trojstva.

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Vaša djeca imaju samo vas”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.