Prije svega, tu su odrazi Biskupske sinode i zaključci koje je donijela. Na Papin poziv sudionici sinode važan su prostor dali šutnji kako bi se usredotočili na slušanje s poštovanjem i istaknuli duh zajedništva. O pastoralnoj i misionarskoj preobrazbi Crkve u ovom broju Kane piše Aldo Sinković.

U Kani su istaknute i neke obljetnice, a neizostavno je spomenuti 100. obljetnicu rođenja Tomislava Janka Šagi-Bunića u čijem je povodu organiziran Međunarodni znanstveni simpozij. Teme predstavljene na simpoziju plod su novijih istraživanja Šagi-Bunićeve arhivske baštine, a istraživači su posegnuli za neobjavljenim i javnosti dosad nepoznatim gradivom.

Novi broj Kane donosi i pozdravni govor dr. sc. Stjepana Brebrića, direktora i glavnog urednika Kršćanske sadašnjosti, koji je izrekao na simpoziju Tomislav Janko Šagi-Bunić. Život i djelo. O Tomislavu Janku Šagi-Buniću čitamo i u razgovoru Maje Petranović s izv. prof. dr. sc. Antom Barišićem koji je većinu svojega znanstvenog rada posvetio proučavanju, istraživanju te publiciranju arhivske ostavštine i baštine tog velikog hrvatskog teologa, svećenika, redovnika, mislioca , akademika i kulturnog djelatnika, jednog od utemeljitelja Kršćanske sadašnjosti.

Nadalje, govoreći „S Isusom Kristom radost se uvijek iznova rađa” u dokumentu Evangelii gaudium papa Franjo obraća se svim kršćanima i poziva ih na novu etapu evangelizacije označenu radošću. Ovom apostolskom pobudnicom Papa daje duboki osobni pečat obraćajući se najprije Crkvi koju poziva da „iziđe” iz svojih „sigurnih” prostora i stavi se u službu svijeta. O pobudnici Evangelii gaudium (Radost evanđelja) piše Krešimir Cerovac u kolumni Izazov trenutka, a njezina 10. obljetnica također je obilježena u novom broju Kane.

Kolumna Stjepana Balobana problematizira ovisnost o kockanju koja uništava živote pojedinaca i obitelji. Dok broj patoloških kockara u Hrvatskoj raste, autor drži da današnji oblici igara na sreću traže ozbiljnu raspravu o moralnosti bez obzira na vjerski nazor i svjetonazor.

U Kani se može pročitati i intervju Tomislava Kasića s fra Željkom Barbarićem o njegovoj novoj knjizi Intenzivna njega. Zapisi jednog duhovnika, koja je izazvala veliku pozornost čitateljske publike te u kratkom roku doživjela drugo izdanje. Fra Barbarić u razgovoru odgovara i na niz pitanja o svojem iskustvu života i službe u Jeruzalemu te tamošnjoj aktualnoj vojnoj i političkoj krizi.

O krizama piše i Josip Grbac u Pitanju sadašnjeg trenutka, osvrćući se na ukrajinsku i bliskoistočnu krizu, ali i motiv krize i sukob prava općenito, dajući tako aktualnoj problematici širi kontekst.

Redovito se u Kani nalaze i duhovni tekstovi, a izdvojiti se može Duhovni vademekum s. Veronike Mile Popić pod naslovom Rat i mir. „Izvanjsku ratnu zbilju najčešće ne možemo izbjeći: zlo nam, ratovi, dolaze od drugih ljudi. Bez naše volje. U tom pogledu, poučna je teološka misao svetog Augustina i ključna odrednica njegove teorije ‘pravednog rata’: postizanje mira jedini je opravdani cilj rata. Nema alternative miru, ne prestaje isticati Augustin, ali samo ako je moguć“, piše s. Veronika.

Kana za studeni donosi i druge zanimljive teme, a uz navedene, tu su i stalne rubrike Putopis, Film, Zdravlje i brojne druge.

Kanu potražite u knjižarama Kršćanske sadašnjosti, svojim župama ili naručite u web knjižari (u tiskanom ili eIzdanju). Godišnja pretplata iznosi 22 eura, a pretplatiti se možete e-mailom (pretplata@ks.hr) ili telefonom (01 6349 044), na svoje ime ili kao dar bližnjemu.