'BIBLIJA SIROMAŠNIH'
Ivica Raguž: Što nas mozaici bazilike u Akvileji mogu naučiti o (ne)ispravnom odnosu vjernika prema svijetu
Akvilejski mozaici predstavljaju kršćansku teologiju odnosa Crkve i svijeta: more je svijet, a lađe i ribari Crkva. Služeći se teološkom porukom tih mozaika, pokušat ćemo u kratkim obrisima progovoriti o nekim aspektima odnosa Crkve i svijeta.
Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, CC BY-SA 2.0
Rijetko su koji ranokršćanski podni mozaici tako dobro očuvani kao mozaici Teodorove bazilike u nekoć politički i crkveno vrlo važnom, a danas malenom, jedva primjetnom mjestašcu Akvileji, na sjeveru Italije. Odmah na ulazu u baziliku možemo se susresti s nepreglednom mozaičnom površinom. Mozaici predstavljaju razne slike s dubokom teološkom porukom. Tako možemo vidjeti borbu pijetla i kornjače (simboli borbe između Krista i zla), sliku dobroga pastira s ovcom na ramenima i s frulom u ruci, razne životinje (npr. jelen, jarac, ovca, zec – što potvrđuje da ‘uskrsni zec’ nije novotarija našega doba), biljne motive itd. No, ono što prevladava golemim mozaikom jesu ponajprije nautički simboli. Kada bismo danas smjeli hodati središnjom lađom, imali bismo osjećaj kao da se nalazimo u moru. Sve vrvi od raznih vrsta riba, velikih i malih, lignji, hobotnica… Osim toga, možemo vidjeti lađe i u njima ribare u trenutku kada su već ulovili pokoju ribu ili pokušavaju uhvatiti neku drugu. Središnja lađa bazilike tako je predstavljena kao jedan veliki morski svijet.
Foto: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, CC BY-SA 2.0
Ovi nam akvilejski nautički mozaici mogu izvrsno poslužiti kao uvod u zahtjevnu temu ovoga članka: Crkva i svijet. Zapravo, oni predstavljaju kršćansku teologiju odnosa Crkve i svijeta: more je svijet, a lađe i ribari Crkva. Služeći se teološkom porukom tih mozaika, pokušat ćemo u kratkim obrisima progovoriti o nekim aspektima odnosa Crkve i svijeta. Izdvojili bismo dva temeljna vida toga odnosa: Crkva nasuprot svijetu i Crkva za svijet.
Crkva nasuprot svijetu
Za antičkoga čovjeka, pa tako i za prve kršćane, more ima negativnu dimenziju. Ono je ‘zlo more’: moć njegovih valova, njegove nepregledne površine, izričaj su nesigurnosti, ugroženosti čovjekove egzistencije. Zaploviti morem znači izložiti se trajnoj opasnosti brodoloma. U neizmjerivoj dubini i bezdanu (abyssus) mora, stanuju morska čudovišta: levijatan (Job 40,25-32), sami demoni (Otk 9,11; 17,1.15), vrebajući kako da strovale čovjeka u svoje carstvo tmina.
Foto: David Bramhall | Flickr.com
Na taj način akvilejski mozaici upozoravaju današnje kršćane na grješne dimenzije svijeta. To je posve u skladu s cjelokupnom teologijom Novoga zavjeta. Svijet je taman i zao: »Znamo: od Boga smo, a sav je svijet pod Zlim« (liv 5, 19). Taj se grješni svijet protivi kršćanskoj poruci spasenja: »U onima kojima bog ovoga svijeta oslijepi pameti nevjerničke da ne zasvijetli svjetlost evanđelja slave Krista koji je slika Božja« (2Kor 4,4). »Mudrost ovoga svijeta« je protiv Božje mudrosti: »Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost ovoga svijeta, ni knezova ovoga svijeta koji propadaju, već Mudrost Božju (…) koju nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao« (1Kor 2,6-8; usp. Kol 2,8). Stoga je razumljivo da knjiga Otkrivenja predstavlja vječni život, novi nebeski Jeruzalem bez mora: »I vidjeh novo nebo i novu zemlju jer prvo nebo i prva zemlja uminu; ni mora više nema« (Otk 21, 1). Iz svega toga slijedi da kršćani moraju biti svjesni grješnosti svijeta. Time se podrazumijevaju tri stvarnosti:
a) Kršćani se ne smiju suobličavati ovomu svijetu (Rim 12,2). Odatle je razumljivo da se u Teodorovoj bazilici mozaici s morskim motivima nalaze se u samoj Crkvi, podsjećajući kršćane na stalnu izloženost grješnomu svijetu, na opasnost poistovjećivanja sa svijetom. Ta se ista ideja može vidjeti i na srednjovjekovnim crkvama koje su izvana urešene mnoštvom raznih čudovišnih figurica koje predstavljaju đavla i zlo, ili iznutra, kao u crkvi Notre-Dame u Dijonu, gdje je na vratima crkve vidljiv zaringlani đavao. Budući da je cijeli broj ‘Živoga vrela’ posvećen temi atrija, čini mi se da bi atrij trebao svakako na umjetnički način dočarati navedene motive izloženosti i ugroženosti čovjekove egzistencije. Sve to treba kršćanima dozivati u pamet kako ih svijet može opet lako zavesti svojom logikom. Nažalost, često se kroz povijest upravo to i događalo: Crkva je ulazila u dijalog sa svijetom bez spremnosti na križ, mučeništvo. Samo kršćanstvo koristilo se kao izričaj moći ovoga svijeta, a ne kao znak Božjega, Kristova svijeta.
b) Iz toga slijedi da za kršćane živjeti u svijetu znači spremnost na pravi boj sa svijetom: kršćanska je egzistencija »vojujuća egzistencija« (Ef 6,10-17; 1S0I 5,8; Rim 13,12). Nekoć se još govorilo o vojujućoj Crkvi (Ecclesia militans), a danas se taj izraz više uopće ne može susresti u katoličkoj ekleziologiji i duhovnosti. To je samo pokazatelj koliko je postao mlak i konformistički odnos između kršćana i svijeta. Dobiva se dojam kao da je zavladao jedan drugi pojam za Crkvu: trijumfirajuća Crkva (Ecclesia triumphans). Kršćani žele trijumfirati, biti pobjednici u svijetu, ali bez Kristova križa, bez borbe, bez Kristove kritike svijeta. Upravo to predstavlja kraj i poraz kršćanske vjere. Lijepo o tome piše S. Kierkegaard: »Dok ovaj svijet postoji i dok je u njemu kršćanske Crkve, ona je Crkva koja se bori; a obećano joj je da je vrata pakla neće nadvladati. Ali jao, jao kršćanskoj Crkvi ako želi pobijediti na ovomu svijetu – jer onda nije pobijedila ona, nego je pobijedio svijet. Onda je različitost između kršćanstva i svijeta dokinuta, svijet je pobijedio, kršćanstvo je poraženo. Onda Krist više nije Bogočovjek, nego jedan izvanredan čovjek, čiji život stoji u odnosu jednakosti prema razvoju naraštaja… I onoga dana kada kršćanstvo i svijet postanu prijatelji, kršćanstvo je dokinuto.« Kršćanski trijumf nad svijetom može biti samo trijumf Kristova križa: znak suprotnosti ovomu svijetu (usp. 1Kor 1,17-31).
c) U današnjemu vremenu jedan od konkretnih oblika borbe ‘vojujućih kršćana’ trebao bi se sastojati u tomu da ne dopuštaju apsolutiziranje, pobožanstvenjenje svijeta. Kršćanstvo je nekoć sekulariziralo svijet, ukoliko je odbacilo nauk mnogih religija da je svijet Bog ili dio Boga. Za kršćane svijet nije Bog, ono je stvorenje. No, danas se događa jedna druga vrsta pobožanstvenjenja. Dok su kršćani isticali da je svijet stvorenje, ali Božje stvorenje, moderni čovjek govori o svijetu samo još kao stvorenju bez Boga. U takvom shvaćanju svijet se apsolutizira i pobožanstvenjuje, jer ne postoji ništa osim svijeta. Time se stvaraju novi bogovi, novi kumiri, u mnogočemu opasniji od prijašnjih religijskih kumira. Stoga je hitno potrebna nova kršćanska sekularizacija svijeta: »Biblijska objava sekularizira svijet samo ukoliko ga lišava umišljenosti i zablude da je on sam Bog« (H. U. von Balthasar).
Crkva za svijet
Već smo spomenuli da naši mozaici donose i scene ribarenja, lađe i ribare. U desnoj pokrajnjoj lađi možemo također naići na mozaike koji predstavljaju starozavjetnoga proroka Jonu, njegov san i kako ga morsko čudovište proždire.
Jonu proždire morsko čudovište. Foto: YukioSanjo, CC BY-SA 3.0
Ti nam mozaici progovaraju o drugomu vidu odnosa Crkve prema svijetu. Sada more-svijet ne označava više negativnu stvarnost nasuprot Crkvi, već stvarnost za koju se kršćani trebaju zauzeti, stvarnost u kojoj se treba dogoditi kraljevstvo Božje:
a) U tomu smislu mozaici sa scenama ribarenja podsjećaju kršćane da njihova borba sa svijetom nije napuštanje svijeta, nego zauzetost za svijet. Kršćani se nalaze na moru svijeta ne kako bi napustili more, već kako bi postali »ribari ljudi« (Mt 4,19; Mk 1,17). Kršćani ne mogu biti ravnodušni prema onomu što se događa u svijetu. Poput Dobroga Pastira (veliki mozaik u pokrajnjoj lađi) pozvani su ići za izgubljenim ovcama ovoga svijeta. To znači da se Crkvu ne smije shvaćati kao sigurno lađu, utočište koje omogućava jeftin bijeg od svijeta. Sami ne povučeni za svijetom, trebaju povlačiti svijet u mrežu Božjega kraljevstva (Mt 13,47-50; Iv 12,32): »Premda ‘da’ kršćana za ovaj ‘današnji svijet’ mora biti kritičko ‘da’, to nikako ne može značiti da se on smije angažirati polovičnim srcem, jer drukčije ne ide. To ne može značiti da on smije biti samo povučen, a da sam ne smije povlačiti. Polovično srce ništa ne koristi. Odgovor kršćana na probleme današnjice ne može biti malo vjerovati, pa malo dopuštati da ga svijet, iz kojega ne može izići, vuče za sobom. Njegov odgovor može biti samo cjelovita vjera i iz cjelovitosti vjere podnošenje cjelovitost svijeta.« (Benedikt XVI.).
b) Tu ideju zauzetosti za svijet još jače izražavaju mozaici sa scenama o Joni. U prvoj Crkvi i kod crkvenih otaca Jona je slika Isusa Krista. Za prve kršćane posebno je bio važan onaj tekst iz knjige o Joni koji nam pripovijeda o tomu kako je Jonu bilo progutalo morsko čudovište. To je bila jasna slika i nagovještaj onoga što je Isus Krist učinio za nas ljude. Poput Jone Isus Krist se bacio u nemirno i zlo ‘more’ svijeta kako bi mu donio spasenje. Ušao je u samu utrobu morske nemani, samoga zla, te iznutra svojom ljubavlju i nevinošću raskrinkao njegovu logiku i tako donio spasenje.
Morsko čudovište izbacuje Jonu na obalu. Foto: By YukioSanjo – Own work, CC BY-SA 3.0
Crkveni oci vrlo rado govore o Kristovoj ljudskoj naravi kao mamcu koji je bačen đavlu da ga zagrize. Đavao je stvarno zagrizao, misleći da je olako ulovio još jednoga čovjeka. No, prevario se. U Kristovu čovještvu bila je skrivena božanska narav. Tako se đavao upecao na Kristovu udicu, što znači da je zao svijet Kristovom smrću definitivno pobijeđen. Iz svega toga proizlazi da kršćani ne mogu bezbrižno promatrati što se događa u svijetu. Poput Jone-Krista moraju se doslovce bacati u svijet, suosjećati sa svijetom, jer je i sam Isus Krist do kraja povijesti u agoniji sa svijetom (Origen, Pascal).
c) Tako dolazimo do temeljenoga stava Crkve prema svijetu, a to je ljubav prema svijetu. On se temelji na Kristovoj ljubavi prema svijetu: »Uistinu Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, već da ima život vječni.« (Iv 3,16). Kao što je Isus Krist ljubio svijet, tako je i Crkva pozvana da taj isti svijet prožima Kristovom milošću. Želi li Crkva ostati vjerna Isusu Kristu, tada ona ne može ne ljubiti svijet. Zajedno s Isusom Kristom ona mora biti u svijetu i za svijet. Dok druge religije teže napuštanju svijeta, bijegu od svijeta, kršćanstvo je u svojoj srži usmjereno prema svijetu: »Religija je svijet koji se usmjerava prema Bogu; kršćanstvo je Bog koji se usmjerava prema svijetu, i ljudi koji vjeruju u njega te slijede njegovo usmjerenje« (H. U. von Balthasar). No, kako smo već istaknuli, ljubav prema svijetu ne isključuje kritiku i odbacivanje onoga negativnoga u svijetu. Kršćanska ljubav prema svijetu mora uvijek ostati nasljedovanje Kristove raspete ljubavi prema svijetu: kritičko, pročišćujuće, praštajuće i preobražavajuće prinošenje svijeta Bogu: »Gratia supponit, elevat et perficit naturam.«
Kristovska ljubav prema svijetu
Već smo rekli kako je današnji čovjek u opasnosti da ponovno apsolutizira i pobožanstvenjuje svijet. Na taj način on opterećuje svijet, traži od njega što mu on ne može pružiti. Odatle je razumljiva i duboka mržnja prema svijetu, mnogostruki oblici nasilja nad ovosvjetskim stvarnostima. Pokazuje se da bez Boga čovjek doslovno nasrće na svijet i uništava ga: »A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe. Ondje sam te tražio nasrćući na ta lijepa bića koja si stvorio, ja rugoba« (sv. Augustin). Stoga kršćani svojom ljubavlju prema svijetu trebaju pokazivati kako Kristova ljubav oslobađa svijet od njegove nasilničke klaustrofobije prema neizrecivim prostranstvima Božjega života, kako tek njegova ljubav vraća svijetu onu istinsku ljepotu.
Na koncu, treba također reći da Crkvi mora biti strana svaka oholost spram svijeta. Crkveni oci rado uspoređuju Crkvu s lađom, drvenom lađom koja je sagrađena od drveta Kristova križa. To znači da Crkva ne može i ne smije biti ohola, jer ona sama živi od te iste Kristove ljubavi, ona je sama otkupljeni svijet. Nautički mozaici u Akvileji neprestano podsjećaju Crkvu daje od morskoga bezdana dijeli samo tanko drveno dno, drvo križa. Oholi zaborav toga spasonosnog drveta uvijek je uzrokovao razne brodolome – kako mnogih kršćana pojedinaca, tako i same Crkve. Samo s Kristovim križem Crkva sigurno plovi ovim svijetom: »pleno dominicae crucis velo Sancti Spiritus flatu in hoc bene navigat mundo« (sv. Ambrozije).
Dobri Pastir. Foto: Sailko, CC BY 3.0
Time smo došli do kraja naših promišljanja o odnosu Crkve i svijeta. Istaknuli smo samo neke aspekte koje smo mogli iščitati iz bogate »biblije siromašnih«, ispisane u akvilejskim mozaicima. Čini nam se da su upravo ti aspekti temeljni i trajno važni za odnos Crkve i svijeta kroz povijest. Završio bih ovaj članak mislima Augustina i Ignacija Lojolskog. Obojica ističu da Boga treba tražiti i nalaziti u svim stvarima, u cijelomu svijetu. Za obojicu to traganje i pronalaženje Boga u svim stvarima uključuje uzlaznu i silaznu putanju: uzlazna jest ljubiti Boga koji nije svijet, i ništa se s njim ne smije usporediti; silazna putanja jest zajedno s Bogom ljubiti svijet i sve u svijetu usmjeravati prema Bogu.
»Ako ti se sviđaju tjelesa, hvali Boga zbog njih i obrati ljubav svoju na njihova Tvorca, da ne bi u tim stvarima, koje ti se sviđaju, postala nemila njemu. Ako ti se sviđaju duše, ljubi ih u Bogu, jer su i one promjenjive, a učvršćene u njemu postaju stalne: inače bi odlazile i propadale. U njemu ih dakle ljubi, i povuci k njemu sa sobom koje možeš i reci im: ‘Ovoga mi ljubimo! On je stvorio sve ove stvari i nije daleko. Nije ih stvorio pa otišao, nego su one od njega i u njemu.’« (Sv. Augustin)
»Tražiti Boga našega Gospodina u svim stvarima tako da se, koliko je to moguće, lišavamo ljubavi prema stvorenjima, kako bismo ih usmjeravali prema njihovu Stvoritelju, kako bismo ga ljubili u svim stvarima i sve stvari u njemu u skladu s njegovom najsvetijom i božanskom voljom.« (Sveti Ignacije Lojolski)
Tekst je izvorno objavljen u Živom vrelu. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta vrijedi isključivo za portal Bitno.net.