Zašto se svibanj naziva Marijinim mjesecom, i zašto je posebno posvećen njoj? Postoje mnogi razlozi, no između ostalog, tu je i onaj vezan za crkvenu godinu, jer je to vremensko istodobno vrlo sveto i vrlo radosno. Kome bi palo na pamet da odabere veljaču, ožujak ili travanj za Marijin mjesec, kada uzmemo u obzir da je to vrijeme Korizme i pokore? Također, tko bi odabrao prosinac, vrijeme Došašća – koje je uistinu vrijeme nade, jer Božić je pred vratima, no to je i vrijeme posta? Sam Božić ne traje cijeli mjesec; u siječnju je odista radosno Bogojavljenje, s pripadajućim nedjeljama; no u većini godina one su skraćene hitrim dolaskom Sedamdesetnice [septuagesima ili sedamdesetnica, odnosno treća nedjelja prije korizme, u pretkoncilskom razdoblju označavala je početak svojevrsne „pretpripreme“ za razdoblje korizme, koja je uključivala tri nedjelje – sedamdesetnicu, šezdesetnicu i pedesetnicu, nakon kojih je tzv. nedjeljom quadragesimom ili četrdesetnicom i službeno započinjalo vrijeme Korizme, op. prev.].

Nasuprot tome, svibanj pripada uskrsnom razdoblju, koje traje pedeset dana, a to razdoblje uvijek obuhvaća prvu polovicu svibnja, a česti i cijeli mjesec. Velika svetkovina Uzašašća našega Gospodina uvijek pada na svibanj, uz iznimku možda jednom ili dvaput unutar četrdeset godina.

Blagdan Duhova, koji se također naziva i Pedesetnica [u engleskoj tradiciji također se naziva i „Whit-Sunday“, odnosno Bijela nedjelja, dok se u našim krajevima taj izraz rabi za prvu nedjelju nakon Uskrsa, op. prev.] svetkovina Duha Svetoga, obično pada na svibanj, a nije rijedak slučaj da se i svetkovine Presvetog Trojstva i Tijelova proslavljaju u istom mjesecu. Svibanj je stoga, vrijeme u kojem se tako često čuju poklici Aleluja, jer Krist je ustao iz groba, Krist je uzašao na nebo, a Bog, Sveti Duh sišao je da zauzme Njegovo mjesto.

Ovdje dakle, leži razlog zašto je svibanj posvećen Blaženoj Djevici Mariji. Ona je prva od stvorenja, najprihvatljivije dijete Božje, Njemu najdraže i najbliže. Stoga je sasvim prikladno da ovaj mjesec bude njezin, u kojem posebno slavimo i radujemo se u božjoj velikoj Providnosti, u našem otkupljenju i posvećenju u Bogu Ocu, Bogu Sinu, i Bogu Duhu Svetome.

No, Marija nije samo prihvatljiva službenica Gospodnja. Ona je također i Majka Njegovog Sina, i Kraljica svih svetaca, te je upravo u ovaj mjesec Crkva smjestila blagdane nekih od najvećih među njima, tako da joj čine društvo. Prvi je međutim, blagdana Našašća sv. Križa, 3. svibnja [papa Ivan XXIII. premjestio je 1960. ovaj blagdan na 14. rujan, pa se i danas slavi na taj dan, op. prev.], kada častimo Predragocjenu Krv kojom je poškropljen Križ u vrijeme Muke Gospodina našega. Arkanđeo Mihael [blagdan ukazanja sv. Mihovila Arkanđela slavio se 8. svibnja, op. prev.], trojica apostola imaju svoje svetkovine ovoga mjeseca: sv. Ivan Evanđelist, ljubljeni učenik [6. svibnja slavila se njegova svetkovina na godišnjicu posvete bazilike sv. Ivana u Rimu, op. prev.], sv. Filip i Jakov [njihova svetkovina slavila se 11. svibnja, op. prev.]. Također, tu su i sedmorica papa, od kojih su dvojica naročito poznata, sv. Grgur VII., i sv. Pijo V. [njegov blagdan slavio se 5. svibnja, u novom kalendaru premješten je na 30. travanj, op. prev.]; također i dva velika naučitelja, sv. Atanazije i sv. Grgur Nazijanski [njegov spomendan premješten je na 2. siječnja, op. prev.]; dvije svete djevice koje uživaju posebnu naklonost Božju, sv. Katarina Sijenska [njezin blagdan u Engleskoj se slavi 29. travnja, op. prev.], i sv. Marija Magdalena de Pazzi [njen spomendan slavio se 29. svibnja, op. prev.]; i jedna sveta žena naročito spomena vrijedna u analima Crkve, sv. Monika, majka sv. Augustina [njen spomendan premješten je s 4. svibnja na 27. kolovoz, op. prev.]. I tu je prije svega, nama u ovoj [mjesnoj, op. prev.]. Crkvi najbliži, naš sveti zaštitnik i otac, sv. Filip, čija svetkovina zajedno s njegovom pripadajućom devetnicom i osminom, ispunjava petnaest od ukupno trideset i jednog dana u mjesecu. Ovo su neki od pomno odabranih plodova mnogostruke milosti Božje, i oni sačinjavaju dvor njihove slavne Kraljice.

bl. John Henry Newman | newmanreader.org

Prijevod: Igor Jurić | Bitno.net

Sve meditacije pronađite na ovome linku: Meditacije bl. John Henry Newmana o Lauretskim litanijama