Hvaljen Isus i Marija!

Zašto Isus nikad ne izgovara ime svoga Oca Jahve, već samo Otac? I što znači to ime?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Uvijeke!

Jahve (YHVH) je ime pod kojim se Bog objavljuje u Starom zavjetu svom sluzi Mojsiju. Ono znači Ja sam onaj koji jesam i kao da podjednako o Bogu istovremeno i otkriva i skriva. Ono što nam skriva jesu pojedinosti o Bogu. To ime kao da je potvrda istine da razumom možemo zaključiti da Bog postoji, ali bez njegove dublje objave ne možemo dublje proniknuti u njega samoga. Ono što nam ovo ime otkriva možemo sažeto izreći ovako: On je onaj čije je postojanje utemeljeno u njemu samom, onaj koji u potpunosti postoji; on je izvor postojanja na kojem druga bića participiraju. Ovo filozofsko shvaćanje utjecaj je grčke misli i, premda je potpuno ispravno, po svemu sudeći dolazi kasnije.

Bog je onaj koji je tu vjerno i nepokolebljivo s nama i za nas. To je konkretnije tumačenje imena YHVH u svjetlu prethodne objave u kojoj se očitovao kao „Bog Abrahama, Izaka i Jakova“ i u kontekstu objave imena YHVH, a to je egipatsko ropstvo iz kojega je Bog odlučio izbaviti svoj narod. Ovo je, dakle, tumačenje koje je više egzistencijalno i ima u vidu odnos Boga i njegova naroda.

Isus nam donosi upravo ovu dublju objavu Božju, koja nam je ljudskim razumom nedostupna: da je Bog Trojstvo i da je prva osoba toga Trojstva Otac: Otac koji njega, Sina, vječno rađa i Otac koji nas prima za svoju posinjenu djecu. Također, Isus i Božje ime objavljuje na potpun način. Naime, ime je nešto što po prirodi nije prikladno za Boga: kako izreći Neizrecivoga? No Isus, kao utjelovljena božanska osoba, nosi pravo ljudsko ime koje je ujedno i pravo Božje ime: „Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti“ (Dj 4,12). To je ime Isus, koje znači YHVH je spasenje.

Dakle, Isus u svom vlastitom imenu i sadrži i nadopunja Božje ime objavljeno u Starom zavjetu. Dapače, on za sama sebe u Ivanovu Evanđelju jasno tvrdi: „Zaista, zaista, kažem vam: prije nego Abraham posta, Ja jesam!“ (Iv 8,58). Činjenica da su ga nakon toga htjeli kamenovati potvrđuje da se on ovim izrazom poistovjetio sa starozavjetnim Bogom YHVH, čije se ime kraće izriče upravo kao Ja jesam: „Tako reci sinovima Izraelovim: ‘Ja jesam’ posla me k vama“ (Izl 3,14). Također, u Ivanovu Evanđelju Isus izjednačava Boga Izraela (dakle, YHVH) sa svojim Ocem (usp. Iv 8,54).

Da zaključimo: prihvaćajući YHVH kao Božje ime, Isus ga nadopunja i vlastitim osobnim imenom i ukazivanjem na trojstvenu narav YHVH.

Btb

don Damir

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Don Damir odgovara”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.