ZANIMLJIVA USPOREDBA
Kako je ispovjedaonica bolja od vremeplova
Čini se kao da bi vremeplov popravio sve, zar ne? Pođite natrag, prilagodite ovo, pritisnite onaj gumb, i eto! A kada se vratite kući, sve je u redu.
Pažljivo pročitajte stranice Katekizma Katoličke Crkve, i nećete na njima naći pojam „vremeplov”. Pogledajte – prvi put ili ponovno – blockbuster iz 1985. godine „Povratak u budućnost”, i nećete vidjeti nijednu scenu u kojoj netko ide na ispovijed ili to spominje. Ipak, mi ljudi stvarno volimo ideju vremeplova – možda naročito onoga instaliranoga u DeLorean iz 1982. godine – a zaziremo od ideje ispovjedaonice. Čini se kao da bi vremeplov popravio sve, zar ne? Pođite natrag, prilagodite ovo, pritisnite onaj gumb, i eto! A kada se vratite kući, sve je u redu. S druge strane, kada izađete iz ispovjedaonice – eto tu ste. Da, tu je milost Božja, i trebate učiniti pokoru, ali isti je dan i mjesto.
Oni koji poznaju Katekizam znaju da on detaljno obuhvaća sakrament svete ispovijedi, i dobro je što je tako. Oni koji „Povratak u budućnost” znaju od početka do kraja pa natrag moraju priznati da se „kondenzator fluksa” nekada zna pokvariti i omesti nečiji povratak. (A bez toga kvara film bi bio jako kratak.)
I zato, radi ove rasprave, pogledajmo prednosti jednoga i drugoga.
Za i protiv
Vremeplov: Možete se vratiti u prošlost siromašni, kupiti neke sada skupe dionice za sitniš, i onda se vratiti trulo bogati.
Ispovjedaonica: Možete ući duhovno bankrotirani, a izaći do vrha puni milosti.
Vremeplov: Prema „pravilima” jednoga takvoga stroja, ako petljate s kontinuumom prostora i vremena, možete uzrokovati svakakve katastrofalne događaje, u osobnom životu i po cijelome svijetu.
Ispovjedaonica: Prema nauku Katoličke Crkve, ako se borite protiv grijeha ili grešnih prigoda, možete uzrokovati svakakve blagoslove, u osobnom životu i po cijelome svijetu.
Vremeplov: Ako vaš „ja” iz prošlosti vidi vaš „ja” iz budućnosti, to ne bude dobro, nikako.
Ispovjedaonica: Ako vaš današnji „ja” pošteno pogleda vaš „ja” iz prošlosti (tj. od vaše posljednje ispovijedi), to je jako, jako dobro.
Vremeplov: Ako želite napraviti ili koristiti vremeplov, morate biti genijalac ili imati genijalca za prijatelja.
Ispovjedaonica: Možete biti glupi k’o stup – to zvuči grubo – ali ako se iskreno ispovjedite, što bolje možete, bit će dobro!
Vremeplov: Kada već spominjemo pravljenje nečega, za vremeplov vam treba ozbiljna financijska potpora.
Ispovjedaonica: Besplatna je.
Vremeplov: Može biti stvarno zabavno! Velika pustolovina. (Sve to bez dugih redova u zračnoj luci.)
Ispovjedaonica: Malo sliči odlasku zubaru. Da, nužno je i pametno ići tamo, ali ja također jako lako odgađati to za kasnije. A odlazak je uvijek bolji od dolaska. (Ponekad morate čekati u redu, ali kratkome.)
Vremeplov: Može vam promijeniti život.
Ispovjedaonica: Uvijek vam mijenja dušu, a kada malo promislite, to vam također može promijeniti život.
Nije iznenađenje što ovaj članak – objavljen u katoličkome časopisu – žestoko naginje prema ispovijedi. Zasigurno bi ista tematika u mjesečniku za znanstvenu fantastiku naginjala u suprotnome smjeru. I vjerojatno bi tamo koristili mnogo riječi da opišu kako bi se – u teoriji – mogao napraviti takav stroj.
Tehnički detalji ispovijedi
Evo nekih tehničkih – u teološkome smislu – detalja sakramenta, motora koji, tako reći, pokreće ispovjedaonicu. A evo i nekoliko savjeta.
- Neka vam bude utješna činjenica da nema ničega što biste mogli reći, a što bi iznenadilo Boga. On ionako već zna. A svećenik je taj grijeh ili varijaciju na njegovu temu čuo već mnogo, mnogo puta. No za otići na ispovijed može trebati – i možda uvijek treba – nešto hrabrosti.
- Ako vas brine da će vas svećenik prepoznati iza rešetke, ili da će sigurno znati tko ste jer sjedite licem u lice, idite na ispovijed u drugu župu. I to je u redu. Što se tiče sakramenta ispovijedi, tu nema „stvari koje osiguranje ne pokriva”. To nije kao pretplata za mobitel ili ugovor za zdravstveno osiguranje.
- Izbjegnite iskušenje da se malo naljutite jer je odlazak na ispovijed zapravo lagan. Da, može se činiti da je lako ući tamo, a onda se činiti lako jednom kada ste izrekli sve svoje grijehe, iskreno se pokajali, primili svoju pokoru i odrješenje, izašli i otišli izvršiti svoju pokoru. Što? Htjeli biste se cjenkati sa svećenikom za malo ognja i sumpora prije nego što vas odriješi (to jest, kada vas Krist odriješi preko svećenika)? I tada biste stvarno htjeli da vam zada ogromnu pokoru?
- Ruža ima mnogo imena – ali i ispovijed ih ima. Kako nas uči Katekizam:
Zove se sakrament obraćenja, jer sakramentalno ostvaruje Isusov poziv na obraćenje, put povratka k Ocu od kojega se čovjek grijehom udaljio.
Zove se sakrament pokore jer posvećuje osobni i crkveni put obraćenja, kajanja i zadovoljštine kršćanina grešnika.
Zove se sakrament ispovijedi, jer je priznanje ili ispovijed grijeha pred svećenikom bitni element ovog sakramenta. Zato je taj sakrament u svom dubokom značenju i “ispovijedanje”, priznanje i hvala Božjoj svetosti i njegovu milosrđu prema čovjeku grešniku.
Zove se sakrament oproštenja jer, po svećenikovu sakramentalnom odrješenju, Bog daje pokorniku “oproštenje i mir”.
Zove se sakrament pomirenja jer daruje grešniku ljubav Boga pomiritelja: “Dajte, pomirite se s Bogom!” (2 Kor 5, 20). Tko živi od Božje milosrdne ljubavi, spreman je odgovoriti Gospodnjem pozivu: “Idi i najprije se izmiri s bratom” (Mt 5, 24). (KKC § 1423-1424)
Dodajmo još nekoliko pojedinosti:
Radi se o karti za vaš život na Zemlji (u vremeplovu koji ide samo naprijed). Radi se o vašoj putovnici za prostor i vrijeme – i onkraj prostora i vremena – u beskrajni kontinuum radosti.
Malo prijateljskih – i svetačkih – savjeta
Postoji mnogo citata svetaca o sakramentu ispovijedi. Evo njih nekoliko:
- sv. papa Klement I.: „Bolje je da čovjek ispovjedi svoje grijehe nego da mu otvrdne srce.”
- sv. Augustin: „Početak dobrih djela jest ispovjediti zla djela.”
- sv. Franjo Saleški: „Dijete moje, nikada ne dopusti da ti srce oteža od grijeha, kada znaš da ti je pri ruci tako dobar i siguran lijek.”
- sv. Elizabeta Ana Seton: „U ovome sam časnome sakramentu vidjela samoga našega Gospodina. Učinilo mi se kao da su s mene, kao sa svetoga Petra, na dodir nebeskoga glasnika spali moji lanci.”
- Isusove riječi sv. Faustini: „Zapiši, tajnice moja, da sam ja sâm duhovni vođa dušâ – i da ih ja neizravno vodim preko svećenika [u ispovjedaonici], i da svaku od njih vodim do svetosti putem koji znam samo ja.”
- sv. Terezija iz Kolkate: „Samo u ispovijedi možemo doći kao grešnici s grijehom i izaći kao grešnici bez grijeha. […] Ispovijed je Isus i ja, i nitko drugi. Zapamtite to do kraja života.”
- sv. Ivan Pavao II.: „Govoriti o pomirenju i ispovijedi muškarcima i ženama našega vremena jest pozvati ih da ponovno otkriju, prevedeno na njihov način izražavanja, same one riječi kojima je naš Spasitelj i učitelj Isus Krist započeo svoje propovijedanje: ‘Obratite se i vjerujte Evanđelju’, to jest, prihvatite radosnu vijest ljubavi, prihvaćanja kao djece Božje, a odatle i bratstva. […] Moram dodati da to pomirenje s Bogom vodi i do drugih pomirenja, a tako se popravljaju lomovi uzrokovani grijehom. Pokajnik kojemu je oprošteno pomiren je sa sobom u dubini svojega bića, gdje mu se vraća njegov pravi identitet. Pomiren je sa svojom braćom koje je na neki način napao i ranio. Pomiren je s Crkvom. Pomiren je sa svim stvorenjem.”
Ne postoji vremeplov koji to može – čak ni onaj što je instaliran u DeLorean.
Izvor: Our Sunday Visitor | Prijevod: Ana Naletilić
Bill Dodds autor je knjige “Na hodočašću koje se zove Oplakivanje: Vodič za udovce i udovice.” Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje autora. Sva prava pridržana.