Ja osobno jako volim Valentinovo. Mislim da je to divan način za podsjetiti ljude da dijele ljubav, i da svojim voljenima daju do znanja da ih vole, no žao mi je zbog načina na koji je iz naslova blagdana ispuštena riječ „sveti”. Valentinovo se nekada zvalo „Dan svetoga Valentina”, prije nego što su ga se dočepali proizvođači čokolade, cvjećari, i tiskare sa svojim čestitkama. Nemojte me pogrješno shvatiti, mislim da je slanje čestitki, naručivanje cvijeća, i dolazak s bombonijerom u obliku srca u rukama (Mužu? Čitaš li ti ovo?) odličan način pokazivanja ljubavi i bliskosti. Molim, nastavite s time, i sve najbolje. Samo nemojmo zaboraviti da je ovaj ljupki blagdan povezan s jednim svecem.

S time na umu, otkrila sam tri stvari o svetome Valentinu koje možda niste znali. U duhu ovoga sveca ljubavi i zaljubljenih, ovdje ih dijelim s vama:

1. Moguće je da su zapravo postojala tri sveta Valentina i to svi s blagdanom na isti datum – 14. veljače

Prvi sveti Valentin bio je liječnik i svećenik koji je u trećem stoljeću živio u Rimu. Udružio se sa svetim Marijem u naporima oko pomaganja mučenicima u progonima kršćana od strane kralja Klaudija II. Sam sveti Valentin bio je zbog svojih uvjerenja uhićen, pretučen, osuđen na smrt, i odrubljena mu je glava 14. veljače 270. godine. Pokopan je na Flaminijskome putu (Via Flaminia), a papa Julije I. kasnije je izgradio baziliku iznad groba svetoga Valentina. Njegovi su posmrtni ostaci u trinaestome stoljeću premješteni u crkvu svete Praksede. Smatra se da je upravo to onaj sveti Valentin po kojemu je blagdan i dobio ime.

Drugi sveti Valentin bio je biskup Interamne (današnji grad Terni, oko 90 kilometara udaljen od Rima). I on je trpio u progonima Klaudija II. uhićen je, izbičevan, i odrubljena mu je glava. O njemu se ništa drugo ne zna.

Treći sveti Valentin podnio je mučeničku smrt u Africi, s nekolicinom drugova, i to je sve što znamo o njemu.

Sva tri sveta Valentina imaju jedno zajedničko – sva trojica umrla su radi ljubavi Božje.

2. Popularni običaji pokazivanja ljubavi i bliskosti na dan svetoga Valentina potječu još iz srednjega vijeka

U to vrijeme u Engleskoj i Francuskoj često je bilo vjerovanje da se ptice svake godine počinju pariti upravo na taj dan, 14. veljače. Engleski pjesnik Geoffrey Chaucer pisao je o tome u svojoj poznatoj pjesmi Parliament of Foules („Skupština peradi”): „To bijaše na dan svetoga Valentina, kada svaka ptica dolazi tamo odabrati svoga druga.”

I tako, uz ponašanje spomenutih svetaca, ponašanje „zaljubljeni” ptica obogatilo je blagdan, dajući mu i vid dana za zaljubljene.

3. Ima smisla što je upravo sveti Valentin izabran za sveca zaštitnika zaljubljenih, zaručenih parova i sretnih brakova no on je i svetac zaštitnik mladih ljudi i epileptičara

Ja volim srca, ljubavne poruke, slatkiše i bukete – sve ono što se dobro slaže s Valentinovom, ali draže mi je kada se omogući da te ljubavne geste predstave najveću ljubav – ljubav Božju – i mučeništvo hrabroga sveca, koji je više volio izgubiti život nego odbaciti svoju vjeru.

Sretan dan svetoga Valentina!

Izvor: National Catholic Register | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.