U izdanju Kršćanske sadašnjosti protekle 2022. godine objavljena je jedna nova knjiga, hrvatski prijevod izvornih spisa i misli redovnika, a danas i svetca, Charlesa de Foucaulda, i to iz ruku dviju njegovih svesrdnih sljedbenica. Duh i poruku ovoga velikog francuskog redovnika u njegovim originalnim izričajima prikupila je m. s. Annie, a m. s. Vesna prenijela ih za sve hrvatske vjernike.

Vesna Zovkić redovnica je u Bratstvu Isusovih malih sestara, gdje od 1982. diše, djeluje i živi duhovnost Charlesa de Foucaulda. Životni putevi vodili su ju diljem zemlje i brojnim zemljama u kojima se susretala i s izbjeglicama – svoj životni smisao prepoznala je i do danas ostvaruje, između ostaloga i kroz bliskost sa siromašnijima, obespravljenima i nepravedno protjeranima iz svojih domova i domovina. Bogato životno iskustvo i vrijedne poruke sažela je u odvažno otvorenom razgovoru s Majom Petranović, glavnom urednicom Kane. Jednu od brojnih zanimljivih tema donosimo u ovom članku:

~ Život Vas je nosio putovima maloga brata Karla, ususret onima koji su marginalizirani, kao i prema dalekim i drukčijim svjetovima i kulturama. Koji su plodovi tog suživota i koja iskustva nosite odande?

~ Svaki susret s novom sredinom bio mi je novi izazov, poziv na propitivanje nekih odviše čvrstih „sigurnosti“. Bila je prava milost živjeti u zemljama sjeverne Afrike, u Crkvi bez časti i vlasti, čiji autoritet proizlazi isključivo iz njezine sposobnosti da ljubi svakog čovjeka i da poštuje razlike. Više nego ikada, shvatila sam da nam je ljudskost najdublja poveznica i da prihvaćene razlike postaju izvor bogatstva, kao što one neprihvaćene postaju izvor problema. Živeći s onima koji vjeruju drukčije shvatila sam da nijedna vjera ne iscrpljuje Božje otajstvo, da nitko od nas ne posjeduje Istinu, nego da Vječna Istina posjeduje nas, a da je mi tražimo i različitim putevima idemo prema njoj. Alžirski nadbiskup Jean-Paul Vesco u svojemu pastoralnom pismu kaže: Ne trebamo se bojati razlika u našem ispovijedanju vjere… Za vjernike različitih religija glavno pitanje nije pitanje ortodoksije, ispravnog vjerovanja, nego ortoprakse, ispravnog djelovanja… Pokaži mi kako živiš i vidjet ću u što vjeruješ. U drukčijoj kulturi još više sam otkrila dragocjenu snagu susreta. Blaženi Henry Vergès, svećenik kojeg sam upoznala u Alžiru i kojeg su kao i još neke kršćane i tisuće alžirskih civila ubili islamisti, kaže: „Svaki susret jest susret s Bogom. Molim ga da ih promašim što je manje moguće“. Ne znam koliko sam susreta promašila, ali znam da sam se vratila drugačija nego što sam otišla.“

Kada se daje, ništa se ne gubi, nego dobiva, dokazuje nam ova Isusova i Karlova mala sestra kroz svoj život i svoje riječi. Davanjem sebe i od sebe dobivamo onu radost i onaj mir koji nam svijet ne može dati ni oduzeti. Bez bratstva među ljudima nema ni mira.
„Već iz osobnog iskustva znamo da svako otvaranje prema drugome podrazumijeva određen rizik, ali bez rizika jednostavno nema života“, jedna je od najsnažnijih misli koje je mala sestra poručila u razgovoru.

Svaki kršćanin ima mnogo znanja za ponuditi, ali i prostora za naučiti – a životno djelo sestre Vesne Zovkić, iskazano u razgovoru, itekako je vrijedan izvor mudrih spoznaja – za one koji ih žele i znaju primiti, a intervju u cijelosti možete pročitati u prosinačkom broju kršćanske obiteljske revije Kana.