Sveta Terezija Avilska ustvrdila je kako je um Loca de la casa – luđakinja u kući! Što to znači? Veoma je teško kontrolirati naš misaoni svijet, a pogotovo našu maštu. Unatoč težini izazova, mi ipak u njega moramo uložiti svoje najplemenitije napore!

Naš dinamičan misaoni život

U ljudskoj osobi postoji dinamika, način na koji nas je Stvoritelj stvorio! A ona se ovako odvija: što god uđe u naše oči, zatim uđe u naš um; iz uma se „arhivira” u pamćenju. Iz pamćenja slika može lako prijeći u naše emocije, a zatim iz emocija u srce. U srcu se donosi odluka, koja se preobražava u djelovanje. Ako je djelovanje dobro, onda je krjeposno; ako je loše, onda je opako ili grješno. Mnoga ponovljena djelovanja formiraju karakter osobe – bilo u krjeposnu ili u lošu osobu. A onda se, u konačnici određuje vječna sudbina osobe – bilo osuda, bilo spasenje.

Kako onda možemo raditi na kultiviranju bogatoga, dubokoga, plemenitoga misaonoga života? Svi bismo mi trebali prihvatiti ovaj izazov, jer formacija našega karaktera, i utjecaj koji imamo na druge, ovisi ponajviše o kultiviranju našeg uma, našega misaonoga života.

Sveti Pavao i um

Veliki apostol pogana, sveti Pavao, u više prigoda spominje um. On kaže da bismo trebali imati obnovljen način razmišljanja, i ne suobličavati svoj um i misli umu i mislima svijeta. Usto, ovaj je vatreni svetac i misionar, koji je toliko ljubio Isusa, ustvrdio: „Neka u vama bude isto mišljenje kao i u Kristu Isusu!” (Fil 2,5) Zatim je sveti Pavao rekao: „A mi imamo misao Kristovu.” (1 Kor 2,16) A naravno, rekao je: „Živim, ali ne više ja, nego živi u meni Krist.” (Gal 2,20)

Dakle, ako je situacija takva, kako onda možemo kultivirati jedan od najplemenitijih darova koje nam je Bog udijelio? Slijede određene prakse za koje se nadam da će vam biti od pomoći u borbi da svoj um predate Gospodaru Gospodara, Kralju Kraljeva, Gospodinu Isusu. Neka Isus kao Kralj vlada cijelim vašim bićem, a to znači – i vašim umom!

  1. Pazite što unosite u sebe

Kao prvo, svi bismo se mi morali ciljano i neprestano truditi kontrolirati što ulazi u nas, naročito u naš um. Možemo upotrijebiti sljedeću analogiju: nitko od nas ne bi namjerno svoja usta natrpao smećem s ulice – to je nečuveno! No mi ipak veoma lako sebi damo slobodu da svojim očima gledamo što je neplemenito, profano, brutalno, opsceno, grješno.

Dakle, prvi korak u kontroliranju našega misaonoga svijeta jest kontrolirati naš vizualni svijet – ono što unosimo u sebe dolazi kroz vrata osjetila. Istinita je uzrečica „Misao je majka djela”. Drugim riječima, mi provodimo u djelo ono što je već zamišljeno u našem umu preko onoga što smo prije vidjeli. Svakoga dana bismo morali iznimno paziti na te naše oči, što vrludaju, i tako nas znaju dovesti u toliko nevolja! Ne samo da je znatiželja ubila mačku, nego što je još gore – znatiželja kralja Davida dovela je do preljuba, i do ubojstva nedužnoga čovjeka.

  1. Pronađite nešto dobro i kvalitetno za čitati

U ovako brzome modernom elektroničkome svijetu mnogi su izgubili naviku kvalitetnoga provođenja vremena u tišini, i uživljavanja u svijet najplemenitijih zamisli čitanjem! Veoma plemenit um možemo početi kultivirati čitajući klasičnu literaturu.

U duhovnome životu jako je mnogo – ogromno, gotovo beskrajno more – dobre literature. Da spomenem samo neke naslove: Biblija – Riječ Božja, životi svetaca (Božjih junaka), spisi svetaca, spisi svetog Ivana Pavla II., crkvenih otaca, crkvenih naučitelja (uključujući i svetog Augustina i svetoga Tomu Akvinskoga), Katekizam Katoličke Crkve. I naravno, uvijek je dobro svoj um nahraniti dobrom knjigom o Blaženoj Djevici Mariji (prijedlog: knjiga Thomasa Walsha „Gospa Fatimska”). Kako sam ranije rekao – plemenite misli postat će djelima, karakterom, i čovjekovom vječnom sudbinom!

  1. Dobri prijatelji, dobri razgovori

Mnogi sveci formirali su naviku stvaranja dobrih, solidnih prijateljstava. Dobri prijatelji upuštaju se u dobre, živahne, plemenite, obogaćujuće i duhovno stimulativne razgovore. To vidimo u životima svetaca. Vi ste pozvani biti svecima, a dio rada na tome je kultiviranje vašeg uma! Zašto ne poslušati poziv svetoga Pavla: „Neka u vama bude isto mišljenje kao i u Kristu Isusu!” i „A mi imamo misao Kristovu”. Biblija kaže da je pravi prijatelj blago neprocjenjive vrijednosti. Dobri prijatelji jedan drugome pomažu ostati na pravome putu tako što će svoje misli držati usredotočenima na Krista.

  1. Presveta Euharistija

Stvarno je istina da onda kada primamo Isusa u svetoj Pričesti primamo potpunoga Krista. To, naravno, uključuje i primanje Kristova uma! Kada primimo Isusa, trebamo ponizno zamoliti Gospodina Isusa da nam um očisti od svih beskorisnih misli, da uzdigne naš um prema svemu što je najčistije i najplemenitije, i usrdno ga moliti za milost da nam misli budu uzdignute u visine najplemenitijega kraljevstva – Kraljevstva Božjega!

  1. Molite psalme

Velika je istina da postanemo slični ljudima s kojima se družimo. To znači, ako možete steći naviku provođenja nekoga vremena s Isusom, koji je stvarno prisutan u Presvetome oltarskome sakramentu, onda će vas On postupno preobraziti. Časni sluga Božji nadbiskup Fulton J. Sheen, koji je više od pedeset godina bio ustrajan u obavljanju svoje svakodnevne Svete ure, taj je sat vremena nazivao Satom snage.

Ako kvalitetno provodimo vrijeme, u prisutnosti neke dobre osobe, čak i sveca, onda dolazi do preobražaja. Još je u većoj mjeri tako ako provodimo vrijeme s Isusom u Presvetome oltarskome sakramentu. Otvorite svoju Bibliju i molite psalam Dobroga pastira: „Gospodin je pastir moj, ni u čem ja ne oskudijevam…” (Ps 23).

Neka vam Dobri pastir, i Blažena Djevica Marija, Majka Dobroga pastira, svojim zagovorom donesu obnovu vašega uma, obnovu vaših misaonih procesa, obnovu vaših privrženosti, obnovu vašega srca, i obnovu vašega čitavoga života! Neka se o vama na kraju vašega života može reći: „Živim, ali ne više ja, nego živi u meni Krist.”

Izvor: Catholic Exchange | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.