Vjerojatno ste se često susreli s tvrdnjom kako se Isus zapravo nije rodio 25. prosinca, nego da je datum naknadno odabran kako bi se kršćane odvratilo od rimske proslave rođenja sunca koja se održavala na taj dan.

Ipak, postoje barem tri dobra razloga za vjerovati da se Isus uistinu rodio 25. prosinca. Jedan potječe iz židovske tradicije, drugi iz Novog zavjeta, a treći iz biologije.

Prema tradicionalnom židovskom vjerovanju, veliki su proroci bili začeti i umirali na isti dan. Uzevši u obzir datum na koji je židovski blagdan Pasha pao u godini Isusovog raspeća, kršćani su prema kalendaru izračunali kako je bio razapet 25. ožujka. Prema tome, Isus je bio začet 25. ožujka, što znači da je datum njegovog rođenja bio 25. prosinca.

Drugi, novozavjetni, dokaz odnosi se na činjenicu da u Evanđelju po Luki anđeo Gabrijel objavljuje Zahariji da će Elizabeta začeti i roditi sina u trenutku dok je Zaharija obavljao svećeničku službu. Ta svećenička služba koju je obavljao odvijala se tijekom židovskog blagdana Yom Kippura, koji uvijek pada krajem rujna ili početkom listopada.

Kada je Gabrijel posjetio Mariju i objavio joj da će postati Bogorodicom, obavijestio ju je da je njezina rođakinja Elizabeta u šestom mjesecu trudnoće. Ako je Elizabeta začela krajem rujna ili početkom listopada, u šestom mjesecu trudnoće je bila tijekom ožujka, kada je i Marija začela Isusa, što nas dovodi do toga da je Isus rođen u prosincu.

Ovim dvama argumentima se često prigovaralo pozivajući se na to kako pastiri, spomenuti u Evanđelju, noću borave na polju kada se ovce janje, a ovce se ne janje u prosincu nego tijekom proljeća.

Međutim, to nije posve točno. Autohtona ovčja vrsta s područja Bliskog istoka zove se Awassi. Riječ je o vrsti koja postoji otprilike 5 000 godina, i veoma je otporna na ekstremne vremenske uvjete. Awassi ovca se razmnožava na ljeto i janji zimi u prosincu i siječnju. Prema tome, bilo je uobičajeno da pastiri u prosincu noću borave na polju kako bi bili uz ovce dok se janje.

U ovome se nalazi još jedna simbolika: Isus, pashalni jaganjac, na svijet je došao u trenutku kada i izraelski janjci, čime je već na samom početku njegovog ovozemaljskog života simbolički bilo prikazano i njegovo poslanje.

Ivo Džeba | Bitno.net