Sveta Apolonija je prema legendi živjela u trećem stoljeću u Aleksandriji kao đakonisa Crkve. Zbog svog neporočnog života bila je izuzetno poštovana i imala prilično utjecaja u društvu te svojim propovijedima mnoge obratila na kršćansku vjeru.

Legenda dalje propovijeda kako je upravo zbog svog neporočnog života, ugleda i nepokolebljive vjere dospjela u nemilost nekršćana koji su je jednoga dana oteli i podvrgli teškom zlostavljanju. Tukli su je po cijelom tijelu, sakatili, tukli je po licu i čeljustima te su joj kliještima čupali zube prisiljavajući je da se odrekne Boga što ona, naravno, nije prihvatila.

Naposljetku, kada su zapalili lomaču prijeteći joj da će je baciti u vatru ako se ne pokloni njihovim idolima, ona ih je na prijevaru uvjerila da je nakratko oslobode kako bi potom sama skočila u vatru – ali Boga se nije odrekla. Postoji više verzija o njenom mučeništvu, ali na našim prostorima je ova najrasprostranjenija.

U Europi je štovanje svete Apolonije počelo najprije kod kršćana u Flandriji i Engleskoj, a potom u Španjolskoj, Portugalu, Italiji i drugim zemljama. Papa Ivan XXI. ju je proglasio svetom u 14. stoljeću.

O svetoj Apoloniji su sačuvani pisani dokumenti iz 12. stoljeća, zatim jedan rukopis Vatikanske biblioteke iz 14. stoljeća te jedan dnevnik iz grada Brage u Portugalu koji potječe iz 15. stoljeća. O štovanju svete Apolonije u našim krajevima svjedoče mnogi ikonografski prikazi u srednjovjekovnim crkvama u Dubrovniku, Hvaru, Korčuli, Šibeniku, Istri i drugdje.

Zbog svojeg mučeničkog iskustva sveta Apolonija je proglašena zaštitnicom dentalnih pacijenata i dentalne medicine, a svakog 9. veljače se tradicionalno obilježava Dan svete Apolonije.

Danas će se njezin blagdan proslaviti u 20 sati u crkvi Majke Božje Remetske. Na svetoj misi će sudjelovati ograničen broj dužnosnika, a može se pratiti na službenoj stranici Župe i putem Facebook stranice Hrvatske komore dentalne medicine i mobilne aplikacije Župe Majke Božje Remetske.

Preuzeto sa stranice Stomatolog.in uz odobrenje uredništva.