Nadbiskup Georg Gänswein, osobni tajnik umirovljenog pape Benedikta XVI., ekskluzivno za EWTN otkrio je kako je Papa emeritus odgovorio na izvještaj koji kritizira način na koji se postavljao prema slučajevima zlostavljanja u nadbiskupiji München i Fresing. Razgovor je snimljen 11. veljače, a vodio ga je šef vatikanskog ureda EWTN-a Andreas Thonhauser. Nadbiskup Gänswein je tijekom razgovora branio postupke umirovljenog Pape kojeg je nazvao „pionirom u borbi protiv klerikalnog zlostavljanja unatoč otporu u Vatikanu“. Također je govorio o snažnoj osobnoj podršci koju Benedikt XVI. prima od pape Franje, piše CNA.

Podsjetimo, nedavno je objavljeno pismo u kojem Papa emeritus izražava bol „zbog zlostavljanja i pogrešaka u doba mog mandata u tim mjestima“ te da je ta bol tim veća jer je „imao veliku odgovornost u Katoličkoj Crkvi“.

Gänswein je tijekom intervjua priznao kontroverzu koju je izazvala izjava na 82 stranice koja je u Benediktovo ime dostavljena istražiteljima koji su sastavljali izvještaj. Naime, jedan od četiriju slučajeva, koji su istaknuti u izvještaju, odnosi se na svećenika Petera Hullermanna koji je optužen za zlostavljanje najmanje 23 dječaka u dobi od osam do 16 godina. Ta zlostavljanja događala su se između 1973. i 1996. godine. U izjavi, koju je potpisao umirovljeni papa, navodi se kako on nije bio nazočan sastanku 1980. godine na kojem se raspravljalo o premještaju tog svećenika iz biskupije Essen u Münchensku nadbiskupiju. Međutim, nekoliko dana nakon objave izvješća papa Benedikt priznao je da je sudjelovao na sastanku.

Njegovi kritičari su ga potom optužili kako je pokušao zataškati da je sudjelovao na sastanku. Gänswein je objasnio da je do pogreške došlo kada je umirovljeni papa pregledavao nacrt svoje izjave. Prisjetio se kako je Benedikt izjavio kako se ne sjeća sastanka koji je održan 15. siječnja 1980. „Ali ako piše da nisam sudjelovao, odnosno to potvrđuje dokument sa sastanka, onda je moja odsutnost dokazana.“ Nadbiskup Gänswein je u razgovoru za EWTN dodao: „I tako se dogodila greška.“

Kaže da je kasnije, odnosno nakon objave izvještaja, bio šokiran shvativši kako postoje dokazi koji pokazuju da je Benedikt prisustvovao sastanku. Papa Benedikt XVI. mu je tada rekao: „Moramo odmah reći da se dogodila pogreška s naše strane. To nismo napravili namjerno. To nije bila laž. Laži se događaju namjerno, a ovo je bila pogreška.“ Papa emeritus odmah je odlučio napisati osobno pismo.

Gänswein je također izjavio kako je papa Franjo ponudio podršku Benediktu XVI. “Bio je vrlo jasan. Nazvao ga je kako bi mu pokazao svoju solidarnost, svoje apsolutno povjerenje, svoje bratsko povjerenje i svoju molitvu. Također je rekao da ne može razumjeti zašto se tako žestoko obrušavaju na njega”, rekao je Gänswein. Dodaje kako je papa Benedikt tzv. pokajničko pismo prije objave poslao papi Franji. Papa Franjo mu je ubrzo odgovorio. Gänswein tvrdi kako odgovor ne može objaviti jer je “povjerljiv i privatan”, ali mu je ipak dopušteno govoriti o njemu te da je papa Franjo u njemu dirljivim riječima izrazio podršku Benediktu.

Gänswein je rekao da je Benedikt naišao na “unutarnji otpor” u Vatikanu kada je kao prefekt Vatikanske kongregacije za nauk vjere pokušavao poduzeti odlučnu akciju protiv zlostavljača, ali ga je uspio prevladati uz podršku pape Ivana Pavla II. “Benedikt nije imao samo odlučujuću ulogu, on je predstavljao odlučujuću figuru; nije samo sugerirao na transparentnost, nego je i poduzeo konkretne korake prema transparentnosti…”, rekao je.

U razgovoru za EWTN Gänswein je podsjetio kako je tijekom osmogodišnjeg pontifikata Benedikta iz klerikalne službe otpušteno stotine zlostavljača, redovito se sastajao sa žrtvama zlostavljanja i osvrnuo se na krizu zlostavljanja u Irskoj u pastoralnom pismu iz 2010. godine. Gänswein je naglasio kako su sve optužbe koje se sada pojavljuju u suprotnosti s 25 godina Benediktove službe.

Primijetio je da se objava izvješća iz Münchena poklopila s ključnim sastankom “Sinodalnog puta”. Na tom skupu, koji se održavao od 3. do 5. veljače, sudionici su glasovali za nacrte tekstova koji pozivaju na ukidanje svećeničkog celibata, svećeničkog ređenja, ali i blagoslov istospolnih zajednica te na promjenu katoličkog učenja o homoseksualnosti. Gänswein je izjavio kako se može samo nagađati u kojoj je mjeri objava izvješća povezana sa Sinodalnim putem u Njemačkoj. “Ali jedno je jasno: Benediktova osoba stoji na putu određenim ciljevima prema kojima je Sinodalni put usmjeren.”

Nadbiskup se osvrnuo na argument koji iznose protivnici Sinodalnog puta kako proces koristi krizu zlostavljanja kao izgovor za radikalno preoblikovanje Crkve. Pobornici inicijative odbacuju argument, sažet izrazom “zlostavljanje zlostavljanja”. “Uvijek se govori da su žrtve zlostavljanja u fokusu. I to je potpuno točno. Postoji, međutim, i koncept ‘zloporabe zlostavljanja’…”, objasnio je Gänswein.

Papin osobni tajnik komentirao je i „ogromna logistička iskušenja“, koja je Münchenska istraga iznijela Papi emeritusu, koji će u travnju napuniti 95 godina. „Papu Benedikta su upitali bi li bio voljan sudjelovati u ovom izvješću. Rekao je: ‘Nemam što skrivati, rado ću to učiniti’”, rekao je Gänswein. Dodao je kako je to podrazumijevalo provjeru “nevjerojatne mase informacija”.

Gänswein je naposljetku potvrdio kako je Benedikt XVI. pozitivno raspoložen. “Jutros smo zajedno slavili misu, kao i svaki dan. Zatim smo se pomolili i doručkovali. Onda je otišao svojim poslom, a ja sam sada ovdje”, rekao je Gänswein. “Dobro mu ide, riješio se ogromnog pritiska kada je objavljeno njegovo pismo zajedno s provjerom činjenica. Ali mogao bih reći da je uvijek bio miran i pun povjerenja u Boga”, zaključio je Gänswein.

Transkript cjelovitog razgovora s nadbiskupom Gänswein možete pročitati OVDJE. Napominjemo da je napisan na engleskom jeziku.