Kako evangelizirati mlade danas? To je jedno od gorućih pitanja s kojima se Crkva suočava, a malo tko je pozvaniji dati odgovor na njega od vlč. Jakova Rađe, povjerenika za pastoral duhovnih zvanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji i profesora sa zagrebačkog KBF-a.

U izlaganju održanom u organizaciji Salesiane, vlč. Rađa kazao je da se evangelizacija danas odvija na tri područja: na području redovitog pastorala, na području koje obuhvaća krštene osobe čiji životi ne odražavaju zahtjeve krštenja, te na području obraćanja osobama koje ne poznaju Krista ili su ga uvijek odbacivali.

Rad s mladima, tvrdi Rađa, danas sve više obuhvaća treću kategoriju jer brojni ne znaju ni osnove vjere ni temeljne molitve.

Kako bi se odgovorilo na izazov pred nama, govornik je, pozivajući se na papu Franju, istaknuo kako je prije svega potrebna kerigma, odnosno navještaj Božje ljubavi. “Kod kerigme se ne radi o tome da prenosimo informacije o Isusu, nego se radi o tome da naviještamo Njegovu ljubav onima koje imamo ispred sebe”, rekao je. “Riječ je o navještaju beskrajnog Očeva milosrđa, koje se očitovalo u Isusu Kristu. Ako ništa ne napravite, a to napravite, sve ste napravili.”

Drugo što je potrebno je organizirati formacijski hod sazrijevanja u vjeri kako bi se osoba osjetila pozvana ozbiljno shvatiti svoj život i plan koji Gospodin ima s njom, kazao je Rađa.

“Ako išta fali u našoj Crkvi, onda je to iskustvo formacije, iskustvo hoda, iskustvo interiorizacije, personalizacije vjere u Isusa Krista kroz katehezu”, istaknuo je.

No kako ostvariti dobru katehezu? Vlč. Rađa je upozorio na problem koji se sastoji u tome da danas svi govore o sadržaju i materijalima, ali to je prema njegovu mišljenju sporedno pitanje. Ono što je ključno jest “način na koji se posreduju ti sadržaji jer u komunikacijskoj poruci na sadržaj otpada tek sedam posto, 93 posto se odnosi na način prenošenja poruke: ton, neverbalnu komunikaciju itd.”.

Mi u Crkvi ljude upoznajemo jedino sa sadržajem, upozorio je Rađa, i zapostavljamo ostalih 93 posto. “Tko se brine o tome? Tko to formira? Tko mlade katehiste odgaja za način posredovanja poruke koju želimo prenijeti?”, zapitao je.

Pozivajući se na papu Franju, Rađa je kazao da u kršćanskom stilu prenošenja Kristove poruke: 1) ljubav mora prethoditi moralnoj i religioznoj obavezi, 2) ne smijemo nametati istinu nego apelirati na slobodu, 3) evangelizacija mora biti označena radošću, poticajnošću, vitalnošću i skladnom cjelovitošću.

Tri spomenuta elementa od katehete traže “blizinu, otvorenost za dijalog, strpljivost i srdačno prihvaćanje koje ne osuđuje”.

Zaokruživši svoj govor, vlč. Rađa je istaknuo kako u katehezi posebnu pažnju treba posvetiti “putu ljepote”.

“Previše smo usmjereni na to da ljude uvjerimo da je ono što govorimo istina i na to da ih dovedemo do ponašanja u skladu s istinom koju smo predstavili. To je, prema Papi, krivi pristup. Krenuti trebamo od ljepote.”

“Nevolja modernog doba nije samo u tome što nismo sposobni vjerovati neke stvari o Bogu u koje su naši preci vjerovali, nego, naprotiv, u nesposobnosti gajenja prema Bogu i čovjeku osjećaja koje su oni gajili. Kriza u kojoj se mi nalazimo nije kriza istine, nego kriza imaginacije, kriza mašte, i tu moramo usmjeriti naš rad i našu evangelizaciju. Ljudima treba proširiti obzore da počnu postavljati prava pitanja, probuditi im želju, a to nećemo moći a da pritom ne govorimo o ljepoti”, zaključio je Rađa.