„Ne pribavljajte sebi u pojaseve ni zlato ni srebro ni novac“. Papa je u propovijedi govorio o Isusovu slanju apostola da naviještaju kraljevstvo Božje. Gospodin želi – rekao je Papa – da se naviještaj čini s jednostavnošću, jer ustupa mjesto snazi Božje riječi; a da se apostoli nisu pouzdavali u riječ Božju, možda bi nešto drugo radili. Papa je rekao da je ključna riječ u slanju: Badava ste primili, badava i dajte. Sve je milost, a kada želimo djelovati tako da se milost zapostavlja, onda evanđelje nije učinkovito – ustvrdio je Sveti Otac.

Propovijedanje se evanđelja rađa iz besplatnosti, iz divljenja spasenju koje dolazi, a što sam badava primio, moram badava dijeliti. Apostoli su od početka tako postupili. Sveti Petar nije imao račun u banci, a kad je morao platiti takse Gospodin ga je poslao ribariti te da u utrobi ribe nađe novac za platiti. Kada se Filip susreo s ministrom gospodarstva etiopske kraljice, nije razmišljao: dobro, sada osnujmo organizaciju za potporu Evanđelju. On se nije pogađao s njim, naviještao je, krstio i išao dalje – kazao je papa Franjo.

[facebook]Želiš li i dalje čitati samo bitne informacije, klikni Like![/facebook]

Božje je kraljevstvo besplatan dar – dodao je Papa ističući da je besplatnost bila od samih početaka kršćanske zajednice izvrgnuta napasti da se izvan nje traži snaga, a naša je snaga besplatnost evanđelja. U Crkvi je uvijek bila ta napast. A to unosi zabunu tako da navještaj izgleda kao prozelitizam, a tim putom ne treba ići. Gospodin nas je pozvao naviještati, a ne stvarati prozelite. Citirajući papu Benedikta XVI., Papa je istaknuo da Crkva raste zbog privlačnosti a ne zbog prozelitizma. Privlačnost proizlazi iz svjedočenja onih koji badava naviještaju besplatno spasenje – ustvrdio je Papa.

Sve je milost, sve. A koji su znaci da apostol živi od besplatnosti? Ima ih mnogo, ali ću navesti samo dva: prvi je siromaštvo. Naviještanje evanđelja mora ići putom siromaštva, svjedočenjem siromaštva: nemam bogatstva, jedino moje bogatstvo dar je koji sam primio, Bog. Besplatnost je naše bogatstvo. A siromaštvo nas spašava od toga da ne budemo organizatori, poduzetnici… Valja se skrbiti o djelima Crkve, a neka su pomalo složena, ali siromašnim srcem, a ne srcem ulaganja ili nekog poduzetnika – kazao je Papa.

Crkva nije neka nevladina organizacija, nešto je drugo, vrlo važnije, što se rađa iz besplatnosti, primljene i naviještane. Siromaštvo je dakle jedan znak besplatnosti. Drugi je znak – kako je rekao – sposobnost hvale: kad neki apostol ne živi besplatnost, izgubi sposobnost hvaliti Gospodina. Hvaljenje je Gospodina u biti besplatno, besplatan govor: ne tražimo nego hvalimo – objasnio je Papa.

To su činjenični znaci da apostol živi besplatnost: siromaštvo i sposobnost hvaliti Gospodina. A kada apostoli žele učiniti Crkvu bogatom i bez besplatne hvale, Crkva stari, biva nevladina organizacija, beživotna je. Danas od Gospodina molimo milost da spoznamo besplatnost. Badava ste primili, badava i dajte! Da spoznamo besplatnost, dar Božji, te da i mi s tom besplatnošću napredujemo u naviještanju evanđelja – zaključio je papa Franjo.

(rv/bitno.net)