U sklopu rekonstrukcije kanalizacijske i vodovodne mreže uz crkvu svetog Frane pronađeno je  staro napušteno groblje koje se prostiralo uz crkvu sv. Frane, objavljeno je na stranicama Šibenske biskupije.

Otkriveno groblje, odnosno one grobnice koje su na trasi radova, se iskapaju sloj po sloj, kosti pokopanih Šibenčana se vade te će nakon analize biti primjereno položene u zajedničku kosturnicu. U petak 22. siječnja gvardijan samostana svetog Frane fra Ivan Bradarić za sve koji počivaju na otkrivenom groblju molio je molitvu odrješenja.

MOLILI SMO ODRJEŠENJE

Za sve koji su pokopani u grobnicama u kojima se ovih dana rade iskapanja i arheološka…

Objavljuje Sveti Frane ŠibenikPetak, 22. siječnja 2021.

Ako se priča  oko ovoga groblja malo rekonstruira prema knjizi fra Nikole Mate  Roščića „Samostan i crkva sv. Frane u Šibeniku“ to je otprilike izgledalo ovako.

Dolaskom na novi lokalitet unutar gradskih zidina u Šibeniku franjevci su zatekli dvije kapelice, onu Sv. Martina i Sv. Mihovila. Kapelica sv. Martina je danas dio samostana sv. Frane koji povezuje crkvu sv. Frane i samostan. Najbolje je vidljiva upravo u samostanskom dvorištu. Kapelica sv. Mihovila je i dan danas na svome mjestu na trgu Nikole Tommasea. Oko kapelice Sv. Martina fratri su organizirali svoje novo boravište od 1320. godine. Teško je reći da li je na tom predjelu grada postojalo groblje, ali je sigurno da su s dolaskom fratara u taj predio započeli i ukopi unutar kapelica i oko njih. To svjedoče nadgrobne ploče od kojih se desetak još i danas nalazi u zidovima crkve, a potječu iz XIV. stoljeća. Tijekom vremena crkva i crkvina Sv. Frane u Šibeniku postat će glavno mjesto ukapanja mrtvih. To će trajati do 1826. godine. A istom 1880. kad je postavljan novi crkveni mramorni pod odstranjene su sve nadgrobne ploče iz crkve i iz samostanskog dvorišta uokolo crkve.