Sjevernokorejci koji su vraćeni iz Kine i koji su bili u kontaktu s kršćanima, šalju se u sjevernokorejske logore za političke zatvorenike, objavila je papinska zaklada Pomoć Crkvi u nevolji (ACN), a prenosi CNA.

„Progonjeni i zaboravljeni? Izvješće o kršćanima potlačenim zbog svoje vjere 2022.-24.“ objavljeno je ovog mjeseca tijekom Crvenog tjedna i inicijativa je ACN-a da skrene pozornost na vjerski progon diljem svijeta. Izdanje 2024. godine bavi se situacijom u 18  zemalja, uključujući Sjevernu Koreju.

„Teško je izmjeriti pravi broj kršćana ili opseg njihove vjere u Sjevernoj Koreji“, izvijestila je zaklada ACN navodeći kako se „procjenjuje da oni čine oko 0,38 posto stanovništva, što je nešto više od 98.000 ljudi“.

Iako procijenjeni broj kršćana ne broji niti 1% ukupnog broja stanovništva Sjeverne Koreje, tamošnje vlasti kršćanstvo smatraju prijetnjom državi. Prema Korean Broadcasting System (KBS), stanovništvo je prisiljeno slijediti „ideologiju marksističkog ‘samopouzdanja’ koju je stvorio osnivač zemlje Kim Il-Sung“ – Juche.

Kako bi pobjegli iz zemlje, Sjevernokorejci putujući preko Kine nastoje doći do Tajlanda gdje od veleposlanstva Južne Koreje traže azil i deportaciju u tu zemlju, no ako ih kineske vlasti uhvate, vraćaju ih u Sjevernu Koreju.

U svom izvješću ACN se poziva na prebjege koji su vraćeni u domovinu u listopadu 2023. te navoda da „koji su bili u interakciji s kršćanima dok su bili izvan zemlje, šalju se u logore za političke zatvorenike, poznate po grubom postupanju prema zatvorenicima“.

Papinska zaklada naposljetku navodi da Sjeverna Koreja klasificiraju ljude prema njihovoj lojalnosti državi, a „vjernici se automatski smatraju ‘neprijateljskom klasom’ i podvrgavaju se nemilosrdnom progonu“.