Draga braćo i sestre, ugodnu vam nedjelju želim!

Evanđelje današnje liturgije (Iv 18, 33-37) prikazuje nam Isusa pred Poncijem Pilatom: predan je rimskom prokuratoru da ga ovaj osudi na smrt. Međutim, između njih dvojice – između Isusa i Pilata – započinje kratak dijalog. Kroz Pilatova pitanja i Gospodinove odgovore mijenjaju se posebno dvije riječi, zadobivajući novo značenje: to su riječ „kralj“ i riječ „svijet“.

Najprije Pilat pita Isusa: „Ti li si kralj židovski?“ (r. 33). Razmišljajući kao službenik carstva, želi shvatiti predstavlja li čovjek koji je pred njima prijetnju, a za njega je kralj autoritet koji vlada nad svim svojim podanicima. Predstavljao bi, dakle, prijetnju za njega, zar ne!? Isus kaže da jest kralj, ali na sasvim drugačiji način! Isus je kralj jer je svjedok: On je Onaj koji svjedoči istinu (usp. r. 37). Kraljevska vlast Isusa, utjelovljene Riječi, je u njegovoj istinitoj i djelotvornoj riječi, koja stubokom mijenja svijet.

Svijet: to je drugi moment. „Svijet“ Poncija Pilata je svijet u kojem jak pobjeđuju slabog, bogat siromašna, nasilan blagoga, to jest svijet koji nažalost dobro poznajemo. Isus je Kralj, ali njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta (r. 36). Isusov je svijet, naime, novi, vječni svijet, koji Bog pripravlja za sve dajući svoj život za naše spasenje. To je kraljevstvo nebesko, koje Krist donosi na zemlju izlijevajući milost i istinu (usp. Iv 1, 17). Svijet, čiji je Isus Kralj, otkupljuje stvorenje upropašteno zlom po snazi Božje ljubavi. Isus spašava stvorenje, zato što Isus oslobađa, Isus oprašta, Isus daje mir i pravdu. „Ali je li to istina, oče?“ – „Da“. Kakva ti je duša? Ima li neko breme koje te tišti iznutra? Neki stari grijeh? Isus uvijek oprašta. Isus se nikad ne umara opraštati. To je Isusovo kraljevstvo. Ako je u tebi nešto loše, zamoli za oproštenje. I On uvijek oprašta.

Braćo i sestre, Isus je vrlo blizu Pilatu dok mu govori, ali ovaj ostaje daleko od njega, jer živi u drugom svijetu. Pilat se ne otvara istini, iako je ima pred sobom. Dat će razapeti Isusa i narediti da na križu napišu: „Kralj židovski“ (Iv 19, 19), ali ne shvaća značenje tih riječi: „kralj židovski“. A ipak je Krist došao na svijet, na ovaj naš svijet: tko god je od istine, sluša njegov glas (usp. Iv 18, 37). To je glas Kralja svega stvorenoga, koji je postao sluga svih.

Braćo i sestre, slušanje Gospodina unosi svjetlo u naša srca i u naš život. Pokušajmo se dakle, zapitati – neka se svatko zapita u svom srcu: mogu li reći da je Isus moj „kralj“? Ili u srcu imam druge „kraljeve“? U kom smislu? Je li njegova riječ moj vodič, moja sigurnost? Vidim li u njemu milosrdno lice Boga koji uvijek oprašta, koji uvijek oprašta, koji nas čeka da nam podari oproštenje?

Pomolimo se zajedno Mariji, službenici Gospodnjoj, dok s nadom iščekujemo Božje kraljevstvo.

Nakon Angelusa

Ovo dvoje mladih Korejaca danas su uzeli križ Dana mladih, koji će biti u Seulu, i donijet će ga u Koreju gdje će se pripremiti proslava toga Dana. Molim pljesak za Korejce! I također veliki pljesak za mlade Portugalce koji su predali križ.

U Barceloni su jučer blaženima proglašeni svećenik Cayetano Clausellas Ballvé i vjernik laik Antonio Tort Reixachs, ubijeni iz mržnje prema vjeri 1936. godine u Španjolskoj. Zahvalimo Bogu za veliki dar tih uzornih svjedoka Krista i evanđelja. Pljesak za nove blaženike!

Danas se, u partikularnim Crkvama, slavi 39. Svjetski dan mladih na temu “Oni što se uzdaju u Gospodina hode i ne umaraju se (usp. Iz 40, 31)”. I mladi se ponekad umore ako svoju nadu ne stave u Gospodina! Pozdravljam delegacije iz Portugala i Južne Koreje, između kojih je izvršena primopredaja “štafetne palice” na putu prema Svjetskom danu mladih u Seoulu 2027. Pljesak za dvije delegacije.

Kao što sam već najavio, 27. travnja, u sklopu Jubileja adolescenata, proglasit ću svetim bl. Carla Acutisa. Usto, nakon što me Dikasterij za kauze svetaca izvijestio da je proces proučavanja kauze blaženog Piera Giorgia Frassatija pred pozitivnim završetkom, planiram ga proglasiti svetim 3. kolovoza za vrijeme Jubileja mladih, nakon što dobijem mišljenje kardinalâ. Pljesak za buduće nove svece!

Sutra se u Mjanmaru slavi Dan državnosti, u znak sjećanja na prvi studentski prosvjed koji je zemlju poveo putem neovisnosti, u perspektivi razdoblja mira i demokraciju za koju se i danas bori. Izražavam svoju blizinu cijelom stanovništvu Mjanmara, posebno onima koji pate zbog borbi koje su u tijeku, posebno najranjivijima: djeci, starijima, bolesnima i izbjeglicama, uključujući Rohindže. Upućujem iskreni apel svim uključenim stranama da oružje utihne i da započne iskren i uključiv dijalog koji može osigurati trajan mir.

Srdačno pozdravljam sve vas, Rimljane i hodočasnike, posebno skupine vjernika s Malte, iz Izraela, Slovenije i Španjolske, te iz Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije te s područja opatije Fossanova.

I dalje molimo za napaćenu Ukrajinu, koja toliko pati, molimo za Palestinu, za Izrael, Libanon, Sudan. Molimo za mir.

I svima, svima želim ugodnu nedjelju. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!