KATEKUMENAT

Nekoliko stotina obraćenika ovog će Uskrsa u Engleskoj i Walesu ući u Katoličku Crkvu

Lijepe vijesti iz većinski anglikanskog područja…

Više od tisuću ljudi koji će ovog Uskrsa primiti sakramente kršćanske inicijacije sudjelovalo je prošlog vikenda diljem Engleske i Walesa u obredu izbora i upisa imena katekumena.

Katekumenat pohađaju kandidati koji žele primiti sakramente kršćanske inicijacije (krštenje, potvrda i euharistija), ali i oni koji su već kršteni te u odrasloj dobi žele primiti sakramente potvrde i euharistije. Trajanje katekumenata nije precizno određeno, no prije primanja sakramenata kandidati bi trebali proći kroz pripremu koja osim liturgijskih obreda uključuje i župni vjeronauk.

Obred izbora i upisa imena obično se održava prve korizmene nedjelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je konačan broj onih koji u vazmenoj noći prime sakramente nešto manji od broja prijavljenih, engleski The Tablet piše kako kandidati za katekumenat prikazuju grubu sliku broja obraćenih na katoličanstvo.

Tako se u Westminsterskoj katedrali na obredu izbora i upisa imena katekumena okupilo više od 400 ljudi. Od toga 200 nekršćana koji ulaze u Katoličku Crkvu i 219 odraslih koji su već kršteni, ali nisu primili druge sakramente. Misu i obred predvodio je kardinal Vincent Nichols zajedno s četiri druga biskupa.

U obraćanju katekumenima kardinal je poručio: “Ove ceremonije spadaju među najveća okupljanja ljudi iz župa diljem biskupije koji mi se pridružuju u zahvaljivanju na velikim djelima koje Bog čini u vašim životima.”

“Zahvaljujemo Bogu zbog načina na koji ćete obogatiti naše župe i biskupijsku obitelj te obećajemo da ćemo vas i vaše obitelji i dalje podupirati molitvama i primjerom kršćanskog života kojeg ste iskusili u našim župnim zajednicama”, dodao je kardinal.

The Tablet piše i kako su neke biskupije doživjele rast u broju obraćenika, dok je u drugima zabilježeno manje katekumena. Uz London, veći broj onih koji žele primiti sakramente kršćanske inicijacije sudjelovao je na obredima u Birminghamu (181) te Nottinghamu (151).

Katolička Crkva Engleske i Walesa broji 4 milijuna vjernika, što predstavlja oko 8% stanovništva tih područja.

*Pročitajte više: Kako sam u jednoj noći, u svojoj pedesetoj godini, postala katolkinja? Ovo je moja priča

Tino Krvavica | Bitno.net

Objavljeno: 15. ožujka 2019.
  1. Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Vjersko informiranje koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Možda vam se svidi