Vlč. Henrykh Akalatovič osuđen je 30. prosinca u Bjelorusiji na 11 godina zatvora zbog “veleizdaje”, optužbe koju režim predsjednika Aleksandra Lukašenka primjenjuje na političke zatvorenike, javlja CNA.

Centar za ljudska prava Viasna objavio je na X-u da je 64-godišnji katolički svećenik odbacio “sve optužbe”.

Viasna je istaknula da je svećenik već pretrpio srčani udar i da je bio podvrgnut operaciji raka prije uhićenja u studenom 2023. “Potrebna mu je posebna njega i liječenje, ali umjesto toga bačen je u teške uvjete zbog političkih optužbi”, istaknula je organizacija.

U izjavi za Associated Press, predstavnik Viasne Pavel Sapelka rekao je da je Akalatovič prvi katolički svećenik od pada Sovjetskog Saveza 1991. godine koji je osuđen u Bjelorusiji “na temelju kaznenih optužbi koje su podignute protiv političkih zatvorenika”.

“Oštra kazna ima za cilj zastrašiti i ušutkati stotine drugih svećenika uoči predsjedničkih izbora u siječnju”, rekao je Sapelka.

U prosincu 2024. Tablet je citirao izjavu bjeloruskih katoličkih biskupa koji pozivaju svećenike da ograniče svoje medijske nastupe.

“Klerici i redovnici moraju zapamtiti da su pozvani propovijedati Kristov nauk, a ne svoja vlastita mišljenja i poglede, osobito one koji bi mogli izazvati zbunjenost, skandal ili podjele… To uključuje suzdržavanje od političkih izjava i izražavanja”, izvijestio je Tablet, citirajući izjavu iz biskupske konferencije.

AP je izvijestio da je Akalatovičeva osuda “došla u trenutku kada su bjeloruske vlasti pojačale svoje opsežno slamanje neistomišljenika uoči predsjedničkih izbora 26. siječnja za koje je gotovo sigurno da će predsjedniku Aleksandru Lukašenku donijeti sedmi mandat.” Prema Viasni, u Bjelorusiji ima više od 1200 političkih zatvorenika.

Katolička Crkva, kojoj pripada oko deset posto građana Bjelorusije, na posebnom je udaru u Bjelorusiji još od općih prosvjeda u ljeto 2020. koji su se dogodili zbog sumnje u namještanje predsjedničkih izbora u korist predsjednika Aleksandra Lukašenka. U posljednje dvije godine katolicima je zabranjeno korištenje važne crkve na Trgu neovisnosti u Minsku, pod izlikom sigurnosnih nedostataka.