Mons. Josef Marketz prvi je biskup u Austriji koji je imenovao ženu biskupskom vikaricom, objavila je 26. veljače biskupija Gurk na svojoj mrežnoj stranici.

Pastoralna teologinja Barbara Velik-Frank od 1. ožujka preuzet će dužnost „biskupske vikarice za sinodalnost i razvoj Crkve“ u biskupiji Gurk.

Kanonsku osnovu za ovu službu čini popratna bilješka pape Franje uz završni dokument 16. redovne generalne skupštine Sinode biskupa, u kojoj on izjavljuje „da je sinodalnost odgovarajući interpretacijski okvir za hijerarhijsku službu“.

Ovaj dokument obvezuje mjesne Crkve da „donose odluke u skladu s uputama sadržanima u Sinodi. U procesima razlučivanja i odlučivanja treba primijeniti i smjernice kanonskog prava i sinodalnog dokumenta“, stoji u dekretu.

Žene i u drugim europskim biskupijama

Prema Pillaru, Austrija nije prva europska država u kojoj su pojedine žene imenovane na važne službe u biskupiji. Tako je u 2020. Marianne Pohl-Henzen imenovana biskupskom izaslanicom Biskupije Lausanne, Ženeve i Fribourga.

Dvije godine nakon, 2022., švicarska biskupija Basel također je imenovala ženu, Marie-Andrée Beuret, subiskupskom izaslanicom.

U Belgiji je Rebecca Alsberge 2024. imenovana biskupskom izaslanicom za vikarijat Brabant Walloon.

Novi izraz

„Iako će ovaj potez sigurno izazvati reakciju kanonskih pravnika – jer je titula vikara rezervirana za svećenike – austrijski biskup Josef Marketz tvrdi da je stvorio novu, izvankanonsku titulu posebno za žene“, tvrdi Pillar.

Izraz „biskupski vikar“ potječe od latinske riječi vicarius, što znači „zamjenik“ ili „namjesnik“ biskupa, piše Pillar. Prema kanonskom pravu, biskupski vikar mora biti svećenik, jer on u ime biskupa vrši određene prenesene ovlasti vezane uz sakramentalne redove.

U zemljama njemačkog govornog područja koristi se izraz Bischofsvikar za biskupskog vikara. Ženski ekvivalent bio bi Bischofsvikarin. No, Velik-Frank će imati naslov Bischöfliche Vikarin koji se razlikuje od prethodnog izraza.

Biskup: ‘U potpunosti joj vjerujem’

Za biskupa Marketza, osnivanje ove službe i imenovanje Barbare Velik-Frank „nisu samo važni koraci na sinodalnom putu, već prije svega konkretna provedba papine želje za jačanjem uloge laika, a osobito žena“. Velik-Frank će tako „kao žena voditi ovaj važan sinodalni proces razvoja Crkve u Koruškoj, a taj je proces pratila i suoblikovala od samog početka, s razumijevanjem šire slike i detalja“.

Kao iskusna teologinja i pastoralna djelatnica, stekla je iskustvo u mnogim različitim područjima. „U potpunosti joj vjerujem da će i dalje uspješno voditi sinodalni razvoj Crkve i da će ga nastaviti u duhu pape Franje i biskupske sinode, kako bi se Crkva u Koruškoj restrukturirala i pripremila za budućnost“, kazao je biskup.

Za Velik-Frank, imenovanje biskupskom vikaricom „posebno je priznanje i još jedan znak veće odgovornosti žena u vodstvu Crkve“. Ova doktorica pastoralne teologije raduje se što će u novoj ulozi „ne samo dalje razvijati proces crkvenog razvoja, nego i jačati temu sinodalnosti u našoj biskupiji“.

Sinodalnost, prema Velik-Frank, znači „zajedničko suočavanje s izazovima i pitanjima današnjeg svijeta, bez davanja brzopletih odgovora na goruća (reformska) pitanja“. Pritom se ne radi nužno o restrukturiranju ili brzoj preraspodjeli službi, nego prije svega o „traženju kompromisa, borbi za rješenja i ponekad podnošenju napetosti koje donosi nesuglasje“.