SUSRET U RIJECI

Miletić o napadima zbog susreta sa šefom SDP-a: ‘Dio ljevice apsolutno je protiv zajedništva’

Čini mi se kako je posebno zanimljivo da u komentarima katolika i ljudi oko Crkve nema fanatizma. Ima onih koji su pitali u stilu “što ti je to trebalo”, ali nema manijakalnih prijetnji, uvreda i psovanja. S druge strane, kod dijela ljevice postoje rigidne struje koje bi najradije da smo u rovovima i pucamo jedni po drugima

“Jutros na kavi s Marinom Miletićem koji doista sjajne stvari čini u gradu Rijeci i u Sušačkoj gimnaziji. Otvorili smo neke interesantne zajedničke teme…”, napisao je Davor Bernardić na svom Facebook profilu, iznad selfieja s riječkim vjeroučiteljem i našim kolumnistom.

Njegova objava pobudila je zanimanje medija, no ne zbog zajedništva i druženja dviju osoba na različitim polovima hrvatske političke i društvene stvarnosti, već zbog lavine negativnih komentara koji su spomenutu objavu popratili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok je fotografiju sa susreta podijelio i Marin Miletić, većina negativnih komentara ispisana je na profilu šefa SDP-a, a sličan diskurs preuzeli su i neki mediji koji su Bernardićevu objavu opisali i kao “pišanje na socijaldemokraciju”.

Za komentar smo upitali upravo jednog od aktera “kontroverznog” susreta. S Marinom Miletićem, vjeroučiteljem u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji i našim kolumnistom, razgovarali smo telefonski.

– Možete li nam ukratko pojasniti kako je uopće došlo do susreta s predsjednikom SDP-a, Davorom Bernardićem? 

Susrećem se već godinama s ljudima različitih profila. Oni koji me prate duže vrijeme znaju da sam se susretao te razgovarao s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, ali i s bivšim predsjednicima. Također družio sam se i s bivšim hrvatskim premijerima. Uvijek sam bio otvoren ljudima koji mi žele prići te razgovarati o nečemu dobrome. U tom pogledu dogodio se i susret s Davorom Bernardićem.

Inače, u derutni podrum PSHG koji smo prenamijenili u vjeronaučnu dvoranu, i oko koje se dogodila jedna prekrasna priča akcije pomoći građana Rijeke, ali i cijele Hrvatske, dolazili su mi i mnogi drugi ljudi poput riječkog imama, glavnog rabina Hrvatske, pastora i pastorica raznih protestantskih zajednica i sve je prošlo bez nekog posebnog medijskog zanimanja. Možda bih trebao biti otvoren i kazati da je tome razlog što se jednostavno radi o predobroj priči u kojoj muslimani, židovi, protestanti i katolici, sve te religije zajedno, surađuju kako bi se uredio jedan vjeronaučni prostor.

Gospodina Bernardića zanimalo je moje 15-godišnje iskustvo rada s mladima, prvenstveno u pogledu humanitarnih akcija koje provodim u Rijeci, poput organizacije besplatnog ljetovanja za djecu Srebrenice, Hrvate iz Republike Srpske i beskućnike. Zanimalo ga je i moje iskustvo u međuvjerskom dijalogu gdje sam također dosta angažiran. No, vidimo da je u krugu dijela rigidne ljevice i isključivih ljudi neprihvatljivo da čelni čovjek Socijaldemokratske partije razgovara s vjeroučiteljem. To je ono što je u stvari zastrašujuće, da u našem društvu postoje ljudi koji su baš protiv tolerancije, protiv otvorenosti, koji su isključivi u svojim nastojanjima i ne libe se koristiti razne difamacije i klevete pokušavajući naštetiti Davoru Bernardiću ili meni.

– Na Facebook profilu Davora Bernardića, ali i ispod nekih medijskih članaka, mogao se vidjeti velik broj negativnih komentara, pogotovo s ljevice. S druge strane, iako u puno manjem broju, negativne komentare susreta pročitali smo i ispod Vaše objave, a u nekima se isticalo da je predsjednik SDP-a zagovornik abortusa…

Gledajte, na mom Instagramu, gdje se pretežito nalaze mladi ljudi, nema niti jednog negativnog komentara.

Na Facebook stranici post ima oko 300 lajkova i šezdesetak komentara, a svega je nekoliko ljudi negativno komentiralo susret. No, i ti komentari nisu bili prestrašni. Više se radilo o ljudima koji ne razumiju određena društvena kretanja, koji ne razumiju na koji se način vrši društveni angažman i koji su jednostavno malo dalje od shvaćanja katoličke otvorenosti. Katolik je po svojoj biti otvoren za svakoga, čak i za one ljude koji su na drugoj ili bilo kojoj strani. Jedna od zadaća nas katolika jest i da, naviještajući evanđelje, budemo otvoreni prema svakome.

No, čini mi se kako je posebno zanimljivo, ako ste pratili društvene mreže, da u komentarima katolika i ljudi oko Crkve nema fanatizma. Nije bilo psovanja majki, prozivanja “ubojico” zbog abortusa, “treba ga objesiti” i sl. Toga jednostavno nema. Ima onih koji su pitali u stilu “što ti je to trebalo”, ali nema manijakalnih prijetnji, uvreda i psovanja. S druge strane, kao što vidimo, kod dijela ljevice postoje rigidne struje koje su apsolutno protiv zajedništva i one bi najradije da smo u rovovima i pucamo jedni po drugima, što je zapravo zastrašujuće. I nekako mislim da je dobro da se to ipak dogodilo jer tako dolazi do bistrenja pojmova i vidi se tko je u stvari netolerantan u našem društvu, a tko tolerantan.

– Zanimljivo je bilo čitati članak koji je Novi list objavio o temi susreta s Bernardićem, gdje su Vas opisali kao “katoličkog aktivista, koji inače potiče održavanje misa u školama, vodi vjerske emisije na radiju, te predaje vjeronauk u Sušačkoj gimnaziji”. I to svođenje na nekoga tko “potiče održavanje misa u školama”, kao da su zaboravili na sve što ste tijekom godina napravili u Rijeci. Na kraju krajeva, jedno ste vrijeme bili i njihov kolumnist. S druge strane, vaš susret na jedan način opisuje “luku različitosti”, možda i bolje od nekih promotivnih spotova za Europsku prijestolnicu kulture.

Da, moram reći da mi je jako žao da su kolege, čini mi se da autorstvo članka potpisuju Tihana Tomičić i “Portal Novilist.hr”, tako isključivi i da su zaboravili na moj 15-godišnji rad, napose u pogledu ekumenizma i građenju mostova između različitih. Tim više su mi izazvali čuđenje na način kako su me predstavili kroz navedeni, ako se to uopće može nazvati tako, članak. 

Tino Krvavica | Bitno.net

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Dragi čitatelji, ovisimo o vama i računamo na vas i vašu pomoć! Podržite naše djelovanje članstvom u Klubu prijatelja! Doznajte više na ovom linku!

 

Objavljeno: 1. travnja 2019.

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Vjersko informiranje koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Možda vam se svidi