Lav XIII.: Osmislio je socijalni nauk, prvi je papa na filmu, a jedne je godine ‘ukinuo’ korizmu
Talijanski papa bio je snažan intelektualac i plodan pisac koji je tijekom pontifikata napisao čak 88 enciklika
Amerikanac Robert Prevost, koji trenutno kao papa Lav XIV. upravlja Katoličkom Crkvom, ubrzo nakon početka pontifikata otkrio je zašto je uzeo baš to ime. Uzrok je bio u njegovu prethodniku, Lavu XIII. koji je Crkvom upravljao na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće (preciznije od 1878. do 1903.), tj. u vrijeme Druge industrijske revolucije
Talijan Gioacchino Vincenzo Pecci rođen je na današnji dan (2. ožujka) 1810. u talijanskog mjestu Carpineto Romano, šezdesetak kilometara južno od Rima te je jedan od najdugovječnijih papa. Njegov je pontifikat bio ispunjen zanimljivim događajima.
‘Papa radnika’
Lav XIII. vjerojatno je najpoznatiji po svojoj enciklici Rerum novarum u kojoj se zauzeo za prava radnika na poštenu plaću, sigurne radne uvjete, uspostavu sindikata, ali i podcrtao pravo na privatno vlasništvo i slobodnu trgovinu. Time je zauzeo srednji put između socijalizma i kapitalizma, uspostavivši ono što će postati poznatim kao “socijalni nauk Crkve“. Zbog toga će u javnosti postati poznat i pod nadimkom “Papa radnika”.
88 enciklika
Talijanski Sveti Otac bio je snažan intelektualac i plodan pisac koji je tijekom pontifikata napisao čak 88 enciklika.
Pisao je o različitim temama, poput odnosa Crkve i države, obrazovanja, socijalizma, masonstva, braka, ropstva i svetaca. No teme kojima se najčešće bavio bile su marijanska pobožnost i krunica.
Čak 11 enciklika posvetio je Blaženoj Majci, o čemu više možete čitati OVDJE.

Foto: Shutterstock/Allposters.com
Molitva sv. Mihaelu
“Sveti Mihaele arkanđele, brani nas u boju” stoljetna je molitva koju je sastavio upravo Lav XIII. 1886. godine, uvevši je i u bogoslužje. Molitva se do liturgijskih reformi 60-ih godina 20. stoljeća redovito molila nakon služenja “tihe mise”.
Iza toga kako je nastala, postoje i neke pomalo zastrašujuće priče o želji Sotone da uništi Crkvu, o čemu više možete pročitati OVDJE.
Sveti Mihaele arkanđele,
brani nas u boju;
protiv pakosti i zasjedama đavolskih budi nam zaklon.Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo:
Ti, vojvodo vojske nebeske,
Sotonu i druge duhove zlobne,
koji svijetom obilaze na propast duša,
Božanskom krepošću i jakošću u pakao strovali.Amen.

Sveti Mihael. Foto: Shutterstock
Prvi papa na filmu
Internet je nevjerojatna riznica, pa je tako na njemu moguće pogledati i najstariji filmski zapis jednog pape.
Radi se o filmu iz 1896. koji prikazuje Lava XIII. dok upućuje blagoslov.
Videozapis koji donosimo ispod naknadno je obrađen dodavanjem boje.
‘Ukinuo’ korizmu
Godine 1890. svijetom je harala pandemija ruske gripe. Stotine milijuna su bile bolesne, a više od milijun ljudi podleglo je gripi koja je izazvala veliku ekonomsku i društvenu krizu.
U takvom ambijentu papa Lav XIII. odlučio je pred korizmu (u kojoj su tada vrijedile puno strože odredbe za vjernike nego danas) udijeliti globalni oprost od obveznog korizmenog odricanja i posta.
Dekret je vrijedio za zemlje pogođene ruskom gripom.

Foto: Novine Lincoln Evening Call, 26. veljače 1890., via The Pillar, javna domena