Split

  • Meštrovićeve Crikvine-Kaštilac, 11 sati: “Ivan Meštrović: Povijest Isusa iz Nazareta u drvu” – predstavljanje knjige 

Sudjeluju: Zorana Jurić Šabić, viša kustosica Galerije Meštrović, autorica knjige
Maja Šeparović Palada, viša kustosica Galerije Meštrović, autorica knjige
doc. dr. sc. Domagoj Runje, prodekan za nastavu na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu, recenzent knjige.

Knjiga “Ivan Meštrović: Povijest Isusa iz Nazareta u drvu” prva je opsežna studija posvećena Meštrovićevom kristološkom ciklusu unutar sakralno-umjetničkog kompleksa Crikvine-Kaštilac u Splitu – skulpturi Raspeće Veliko (1916.) i drvenim reljefima (1917.–1950.) koji su postavljeni u crkvici sv. Križa 1954. godine. Djela su nastajala u razdoblju od preko trideset godina, a izložena su prema Meštrovićevom izložbenom konceptu u prostoru koji je izgradio ponajprije za svrhu njihova sabiranja i stalnog izlaganja.

  • Kinoteka Zlatna vrata, 18 sati: “Uskrsnuće” – igrani film 

Redatelj: Kevin Reynolds

Uloge: Joseph Fiennes, Tom Felton, Peter Firth

Trajanje: 117 min

Bezvremenska biblijska priča o Kristovu uskrsnuću i tjednima koji su uslijedili, ispričana kroz oči jednog nevjernika, Claviusa (Joseph Fiennes), visokog rimskog vojnog časnika

Sudjeluju: Joško Marušić, autor filma “Zašto su došli vlakom” i Goran Andrijanić, zamjenik gl. urednika web portala Bitno.net

“Zašto su došli vlakom” ime je filma poznatog hrvatskog autora animiranih filmova, karikaturista i publicista Joška Marušića iz 2015. U njemu višestruko nagrađivani hrvatski autor progovara o teškoj temi pobačaja i razvija kritiku ‘civlizacije smrti’ na besprijekoran umjetnički način lišen moraliziranja ili plitke patetike.

Dubrovnik

  • Atrij Palače Sponza, 19 sati: “Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala. Istraživačko-edukacijske radionice” – otvaranje arheološke izložbe

Sudjeluju:
Voditelji, suradnici i studenti istraživačko-edukacijskog projekta i radionica

Organizatori izložbe:
Gradska župa Gospe Velike i Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Izložbom “Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala” predstavljaju se javnosti dosadašnje aktivnosti Istraživačko-edukacijskog projekta i radionica čiji je cilj stručna i znanstvena obrada kamenih ulomaka, zidnog oslika i pokretnog arheološkog materijala s arheoloških istraživanja provedenih 1980-ih godina ispod dubrovačke katedrale Gospe Velike. Projekt se odvija od srpnja 2015. i dosad su organizirane tri radionice u kojima su sudjelovali studenti s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

  • Dvorana Ivana Pavla II. (Sv. Klara), 20 sati: “350. obljetnica Velike trešnje u Dubrovniku: Zašto me Bože, ostavi u životu da gledam ovaku mizeriju!” – predavanje

Predavačica: prof. dr. sc. Slavica Stojan

Predavanje je realizirano u suradnji s Maticom hrvatskom – ogranak Dubrovnik

Kroz tolika stoljeća bilo je strašnih potresa, požara i tragedija, ali potres koji je 6. travnja 1667. godine gotovo u potpunosti uništio Dubrovnik ostaje kao najtužniji, pa i najstrašniji dan dubrovačke povijesti, potres kojeg su Dubrovčani nazvali Velika trešnja. Mnogi će i povijest Dubrovnika označiti “prije i poslije trešnje”!

Šibenik

  • katedrala sv. Jakova, Šibenik, 18:30: Kvaranta ore: “Smiluj mi se, Bože” u šibenskom napjevu, blagoslov s Presvetim, misa s prigodnom propovijedi, pjevano povečerje

Predvoditelj:
mons. Marinko Mlakić, generalni vikar šibenske biskupije

Kvarantore (Quarantore), katolički običaj molitve i klanjanja koji traje četrdeset sati (naziv potječe od talijanskih riječi: quaranta četrdeset; ore sati). Sam obred čin je izlaganja Presvetog Otajstva (tijelo i krv Isusova u vidu Svetog Sakramenta koji su pohranjeni u svetohraništu / tabernakulu).
Ta pobožnost podsjeća na događaj kad se Isus molio u Maslinskom vrtu, gdje je pozvao svoje apostole da budu s njim u teškim trenucima muke.

  • Biskupska dvorana, Šibenik, 20 sati: “Neumrlost duše pjevajuć” – glazbeno-poetski recital

Sudjeluju:
Miljenko Galić, pjesnik
Josip Botteri Dini, akademski slikar
Gradski pjevački zbor “Neuma” iz Drniša
Dirigentica: Jelena Prpa, prof.

Meditativni koncept ove glazbeno-poetske večeri bit će iskazan poezijom koju će prisutnima u vidu izvedbene molitve predstaviti sam autor Miljenko Galić, a svoje viđenje duhovnosti kroz oči i iskustvo likovne umjetnosti predočit će akademski slikar Josip Botteri Dini. Tandem je to koji već dugi niz godina uspješno surađuje spajajući dvije grane umjetnosti u jednu duhovnu cjelinu. Uz glazbu Palestrine, Dewagterea, gregorijanske korale, te ostale prigodne skladbe, drniški Gradski pjevački zbor „Neuma“ svojom će izvedbom zaokružiti ovu korizmenu meditativnu večer. Pjevajući ususret uskrslom Kristu, kroz katarzu muke i boli ovozemaljskog života, bit će opjevana upravo neumrlost duše koju uskrsnuće predstavlja.

Bitno.net