U svijetu dječje književnosti i knjiga za mlade, u kojemu se sve češće traga za pričama koje ne samo da zabavljaju, već i oplemenjuju, pojavio se serijal koji svojom originalnošću i dubinom osvaja čitatelje diljem svijeta. Riječ je o tetralogiji pod nazivom Saga o obitelji Wingfeather američkog autora i glazbenika Andrewa Petersona čiji je prvi dio Na obali Tamnoga mora tmine, nedavno objavljen i na hrvatskom jeziku u izdanju nakladničke kuće Verbum. Ova fantastična pripovijest, prožeta elementima avanture i borbe za pravdu te obiteljskog zajedništva i sloge, nudi mnogo više od pukog bijega u svijet mašte. Za vjerničku publiku, Saga o obitelji Wingfeather predstavlja pravo književno blago, djelo koje, poput Tolkienovih i Lewisovih djela, suptilno, ali snažno promiče kreposti vjere i nade.

Andrew Peterson, ime poznato ne samo u književnim, već i u glazbenim krugovima, prepoznatljiv je po svojoj predanosti istinitom i lijepom, koje utjelovljuje u svojim pjesmama i, naravno, u serijalu Saga o obitelji Wingfeather. Kao pisac i glazbenik, Peterson je želio stvoriti svijet u kojemu se mladi čitatelji mogu pronaći, svijet koji ih potiče na hrabrost, mudrost i ustrajnost u borbi za ispravno i dobro. Nadahnut književnim divovima kao što su Madeleine L’Engle i G. K. Chesterton, Peterson je uložio godine u brušenje svog zanata, u želji da stvori djelo koje će, kroz snažnu naraciju, prenijeti duboke i važne istine.

Na obali Tamnoga mora tmine: početak epske avanture

Prva knjiga ovoga serijala, Na obali Tamnoga mora tmine, uvodi nas u svijet Jannera, Tinka i Leeli Igiby, troje djece koja, bježeći pred zlim Očnjacima s Danga, otkrivaju tajne svoje obitelji i svoje uloge u borbi protiv tame. Kroz originalne pjesme, šašave rime, neobične likove i rukom crtane karte, Peterson gradi čudesni svijet koji istodobno očarava i poučava.

Premda izbjegava izravnu alegoriju, poput one koja se može pronaći u Lewisovim Kronikama iz Narnije, Petersonova Saga o obitelji Wingfeather prožeta je kršćanskim svjetonazorom. Uz pomoć likova koji se za pomoć obraćaju „Stvoritelju“, ali i isticanjem ljubavi prema obitelji i spremnosti na žrtvu, kao i sveprisutnom temom izbavljenja Peterson suptilno, ali snažno promiče kršćanske kreposti vjere i nade.Njegove riječi „Dao sam svoj život pokušavajući ispričati istinu što je ljepše moguće“ savršeno sažimaju autorov pristup i stil. U svijetu Evonasu, „Stvoritelj“ je konstanta, stalni podsjetnik na Božju prisutnost i providnost. Likovi, poput majke Nie, utjelovljuju snažnu vjeru i povjerenje u „Stvoritelja“, čak i u najtežim trenucima. No, ova vjera nije pasivna, već potiče na djelovanje i daje im hrabrost i ustrajnost u suočavanju s izazovima.

Kada se govori o fantastičnoj književnosti prožetoj dubokim značenjima, nemoguće je ne spomenuti Tolkiena i Lewisa, čiji su svjetovi, unatoč razlikama u pristupu, u ovom žanru ostavili neizbrisiv trag. Poput njih, Peterson gradi svijet s vlastitom poviješću, mitologijom i simbolikom. Elementi fantastike – zmajevi, magija, drevne legende – služe kao sredstva pomoću kojih autori progovaraju o dubljim temama: odnosu dobra i zla, slobode i ropstva, nade i očaja. Tolkienovski osjećaj za povijest i dubinu svijeta Evonasa, kao i naglasak na dobroti i hrabrosti u suočavanju s tamom, podsjećaju na Gospodara prstenova. Slično tome, Lewisova sposobnost da fantastičnu priču ispreplete s moralnim i duhovnim poukama prisutna je u Petersonovu naglasku na obiteljskoj ljubavi, žrtvi i izbavljenju.

No Saga o obitelji Wingfeather nije samo oda velikim piscima. Ona je originalno djelo koje osvaja svojom toplinom, duhovitošću i ljudskošću. U svijetu prepunom negativnosti i cinizma, ovaj serijal nudi pravo osvježenje, podsjećajući nas na važnost vjere, ljubavi i predane borbe za ono što je ispravno. Popularnost serijala potvrđena milijunskom prodajom i uspješnom crowdfunding kampanjom za animiranu seriju, svjedoči o snazi dobre priče koja može dirnuti srca ljudi svih uzrasta. Jedan od ključnih razloga popularnosti ovoga serijala jest i njegovo promicanje vrijednosti obitelji. U vremenu kada se obitelji često prikazuju kao disfunkcionalne ili problematične, Peterson nudi portret obitelji u kojoj je prisutna ljubav, podrška i zajedništvo. Likovi Jannera, Tinka i Leeli, unatoč svojim razlikama i manama, uče se međusobnom poštovanju i zajedništvu u prevladavanju izazova. Ova snažna poruka obiteljskoga zajedništva posebno je važna u današnje vrijeme, kada su obitelji često izložene različitim pritiscima i izazovima.

Vizualni dojam Sage o obitelji Wingfeather dodatno je obogaćen ilustracijama Joea Sutphina, vrsnog umjetnika čiji je talent udahnuo život likovima i krajolicima Evonasa. Sutphin, poznat i po ilustracijama za Putovanje malenoga hodočasnika,klasika kršćanske dječje književnosti, u stranice ovoga serijala unosi prepoznatljiv stil, obogaćujući svaki nastavak i čineći serijal još privlačnijim. Njegove ilustracije ne samo da prate priču, već je i oplemenjuju, stvarajući snažan vizualni doživljaj.

Saga o obitelji Wingfeather nije samo još jedna fantastična priča. Riječ je o književnom djelu koje, poput djelâ Tolkiena i Lewisa, na nenametljiv, ali jasan način promiče kreposti vjere i nade. Ovaj prvi dio sage, Na obali Tamnoga mora tmine, početak je epske avanture koja će svakog čitatelja osvojiti svojim originalnim svijetom, toplim likovima i dubokim porukama.

Tekst je nastao uz doprinos umjetne inteligencije i prošao je uredničku provjeru i doradu.

U knjižarama Verbum: ‘Saga o obitelji Wingfeather: Na obali Tamnoga mora tmine’