5766

Je li Isus doista ostavio za sobom materijalne tragove ili su sve to samo pobožne maštarije? Možemo li zahvaljujući najtajnovitijemu portretu na svijetu, skrivenu u gorama Abruzza, otkriti kakvu je boju očiju imao Isus? Govore li nam platna na kojima se nalazi njegova zgrušana krv nešto o njegovoj muci? Može li se nešto saznati iz komada drveta svetoga križa?

Ovo su samo neka od pitanja na koje su odgovor pokušali naći ugledni poljski katolički publicist Grzegorz Górny i njegov prijatelj, jedan od najznačajnijih poljskih fotografa Janusz Rosikon. Oni su u dvije godine proputovali cijelu Europu, istražujući relikvije povezane s osobom Isusa Krista i Njegovom mukom, razgovarajući s ljudima koji su ih istraživali, a neki od njih im i posvetili cijeli život. Rezultat njihova rada jest knjiga ‘Svjedoci otajstva’ čiji je prijevod na hrvatski upravo objavljen u izdanju nakladničke kuće Verbum.

Kako piše u tekstu nakladničke kuće Verbum, Górny i Rosikoń dvije su godine putovali, istraživali i surađivali s povjesničarima i znanstvenicima, koristeći pri tome najsuvremeniju tehnologiju, u pokušaju da potvrde autentičnost Kristovih relikvija. Istražili su i fotografirali za ovo impozantno djelo sveti križ, čavle, trnovu krunu, stup bičevanja, Kristovu tuniku, rubac iz Manoppella, sudarij iz Ovieda, sveto ruho iz Triera, slavno Torinsko platno i mnoge druge.

Njihov zaključak je sljedeći – koliko interesa za te svete predmete pokazuju hodočasnici za koje su oni izvorom duhovne okrijepe i moći, toliko su njima fascinirani i znanstvenici koji jednostavno pokušavaju pronaći odgovore na pitanja i misterije koje te relikvije nose s sobom. Neki od otkrića tih znastvenika koji potvrđuju autentičnost relikvija i o kojima piše ova knjiga doista su fascinantni – primjerice rezultati istraživanja prema kojima je tuniku iz francuskog grada Argenteuila, koja se štuje kao Isusova odjeća, nosio onaj isti čovjek koji je bio omotan u Torinsko platno. O tome otkriću već je pisao Bitno.net.

Górny, inače jedan od najutjecajnijih katoličkih intelektualaca postkomunističke Poljske koji je svojedobno pokrenuo list Fronda, i Rosikon, fotografska legenda koji je snimao za zapadne časopise Time i Newsweek u vrijeme najteže represije kada je komunistički režim uveo izvanredno stanje u Poljskoj, stvorili su dakle knjigu čiji “zaključci nisu temeljeni toliko na vjeri koliko na dokumentiranim dokazima povijesnih izvora i stručnomu znanstvenom mišljenju, a koji su u potpunu skladu s kršćanskom predajom”. Njihova knjiga koja je izvanredan spoj vizualnog i pisanog materijala u Poljskoj dobila je prošle godine nagradu Feniks Udruge katoličkih izdavača u Poljskoj kao “izdavački projekt godine”. Hrvatsko izdanje knjige možete prolistati i više o njemu saznati na linku ovdje.

G. An. | Bitno.net