Poštovana!

Kako Grci inače imaju osebujan leksik, ne čudi podatak kako i za riječ siromaštvo imaju više naziva. Tako se na primjer riječ ptohos koristila za najgori oblik siromaštva, predstavljalo je starije osobe, beskućnike koji kleče i mole da bi preživjeli. Upravo je tu riječ Matej izvorno koristio kod ovoga blaženstva. Osoba je siromašna u duhu kada priznaje Bogu kako je jako slaba i kako je ništa bez njega. Upravo tako ptohos je siromašan i priznaje kako neće preživjeti ako mu drugi nešto ne dadnu. To je stav vjernika koji se, kako kaže jedna molitva, „svemu nada od Božje dobrote“.

Dakako, Blažena Djevica Marija nenadmašan je uzor ovakva siromaštva duhom, ona koja se u svom hvalospjevu naziva „neznatnom službenicom Božjom“ i sve što ima, svoje neusporedivo dostojanstvo zbog kojega će je „svi naraštaji zvati blaženom“, pripisuje samo „velikim Božjim djelima“, Božjem „svetom Imenu“ i milosrdnom „pogledu“ koji je svrnuo na nju (Lk 1,46–55).

Siromašan je u duhu, dakle, onaj tko nije pun sebe, nego je ispražnjen od egoizma kako bi mogao primiti Božjega Duha, svaki svoj dan, dah i otkucaj srca i sve ostalo iz njegove ruke kao nezaslužen dar. Siromašan je duhom onaj kojem sav život i smisao života ovise o Bogu. Ovo blaženstvo opisuje onaj stav vjerničkoga predanja koji je uvjet svakom daljnjem vjerničkom životu. Upravo se stoga i nalazi na prvom mjestu na popisu Blaženstava.

Btb

don Damir

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Don Damir odgovara”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.